Skocz do zawartości

Nadajnik JR 388S - martwy po 12 sezonach


Pietro_56

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Proszę kolegów o konsultację. Przejrzałem część tematów w tym dziale ale nie znalazłem jak dotąd odpwoedzi na nasz problem - mój i kolegi. Obaj kilkanaścielat temu sprawiliśmy sobie JR 388S i do ostaniego sezonu działały bez zarzutu. W tym roku nie odpaliły, zero życia. Oczywiście zasilanie sprawdzone, napięcie jest na płytce,przynajmniej w rejonie wyłącznika. JR umieścił 3V baterię litową podtrzymującą pamięć, którą należało wymienić po 5 latach w serwisie. Tego nie zrobiliśmy, przeczuwając że w końcu ta bateria padnie wymieniłem ją na nową - rezultat identyczny jak w 2 egzemplarzu - nie grzebanym.

Podejrzewam, że cały software wyparował przez tę bateryjkę - napięcie przed wymianą było 0,6V. Wdzięczny będę za opinię - ja wiem, że radio już się wysłużyło i nie ma czego żałować - choć w moim przypadku wygląda jak nówka, latam tylko elektro. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Wdzięczny będę za opinię - ja wiem, że radio już się wysłużyło i nie ma czego żałować - choć w moim przypadku wygląda jak nówka, latam tylko elektro. :(

 

Lat temu kilka ( -naście ) nie było pamięci flash i podobnych i używało się pamięci z podtrzymaniem ( SRAM ). Najprawdopodobniej straciłeś dane do programu i dlatego nie odżył po zimie ( pamięć programu ROM raczej nie ulatnia się ) ale bez danych to :ass:

 

Czas na wymianę nadajników najwyższy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest to zrobiome w tym nadajniku, ale tego typu konstrukcje po wymianie baterii wymagają zrobienia RESET. Może to być jakiś pin, który należy połączyć na chwilę, lub powiększona do formy kółeczka ścieżka, którą należy połączyć do masy. W niektórych urządzeniach robi się to na wyłączonym zasilaniu, a w innych po zwarciu włączamy na chwilę.

Prawdopodobnie nie ma w necie opisu tej procedury dla JR 388S , ale może być dla podobnego - nowszego nadajnika.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JR umieścił 3V baterię litową podtrzymującą pamięć, którą należało wymienić po 5 latach w serwisie. (

Dokładnie tak, jak piszesz jest zrobione w radiach profi MPX. Z tego co wiem to nie wolno tej baterii usunąć a jedynie dać równolegle inne zasilanie i wtedy ją wymieniać. Oznacza to, że podtrzymuje dane w pamięci. Jedyne co teraz możesz zrobić to przesłać radio do serwisu o ile jeszcze takie serwisują lub zmiana na inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękluję za dotychczasowe odpowiedzi !

Nowy nadajnik już mam wybrany. Narazie jednak nie daję za wygraną. Wybaczcie moje laictwo - jestem z branży budowlanej nie elektronicznej.

Buwi777! Czy twoja diagnoza oznacza, że straciłem oprogramowanie? - czy serwis jest w stanie je ponownie wgrać lub czy można je "ściągnąć" z innego JR388 i wgrać ?

GL poruszył ciekawy wątek - czekam, może ktoś ma bliższe informacje w tym kierunku.

Wymiankę bateryjki zrobiłem dokladnie jak piszesz no i :ass: Przed wymianką napięcie było i tak b. niskie = 0,6V więc diagnoza buwi'ego się potwierdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że o to chodziło !

Link podany przez GL okazał się niezwykle pomocny - trafia w samo sedno problemu. Bardzo dziękuję. Zawarte w linku opisy oprócz wymiany tej bateryjki litowej zawierają instrukcje dotyczące poruszania się w "service menu", które nie jest dostępne normalnemu użytkownikowi. Ta sfera wymaga jeszcze eksploracji (ostrożnej) - może można sobie coś pozmieniać np. przypisanie wyłączników ?

Trochę zastanawia mnie szybki spadek napięcia na bat. litowej - parę dni po wymianie i na podłączonej spadło do 1,52V (z początk. 2,85V). Być może sprzedali mi zleżałą baterię - choć to mało prawdopodobne... Pamięć pobiera ok. 2-5mikroAh! Zwarcia chyba nie ma - musze to sprawdzić/ poobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.