Jump to content

Nadajnik JR 388S - martwy po 12 sezonach


Pietro_56

Recommended Posts

Witam !

Proszę kolegów o konsultację. Przejrzałem część tematów w tym dziale ale nie znalazłem jak dotąd odpwoedzi na nasz problem - mój i kolegi. Obaj kilkanaścielat temu sprawiliśmy sobie JR 388S i do ostaniego sezonu działały bez zarzutu. W tym roku nie odpaliły, zero życia. Oczywiście zasilanie sprawdzone, napięcie jest na płytce,przynajmniej w rejonie wyłącznika. JR umieścił 3V baterię litową podtrzymującą pamięć, którą należało wymienić po 5 latach w serwisie. Tego nie zrobiliśmy, przeczuwając że w końcu ta bateria padnie wymieniłem ją na nową - rezultat identyczny jak w 2 egzemplarzu - nie grzebanym.

Podejrzewam, że cały software wyparował przez tę bateryjkę - napięcie przed wymianą było 0,6V. Wdzięczny będę za opinię - ja wiem, że radio już się wysłużyło i nie ma czego żałować - choć w moim przypadku wygląda jak nówka, latam tylko elektro. :(

Link to comment
Share on other sites

Witam !

Wdzięczny będę za opinię - ja wiem, że radio już się wysłużyło i nie ma czego żałować - choć w moim przypadku wygląda jak nówka, latam tylko elektro. :(

 

Lat temu kilka ( -naście ) nie było pamięci flash i podobnych i używało się pamięci z podtrzymaniem ( SRAM ). Najprawdopodobniej straciłeś dane do programu i dlatego nie odżył po zimie ( pamięć programu ROM raczej nie ulatnia się ) ale bez danych to :ass:

 

Czas na wymianę nadajników najwyższy ...

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak jest to zrobiome w tym nadajniku, ale tego typu konstrukcje po wymianie baterii wymagają zrobienia RESET. Może to być jakiś pin, który należy połączyć na chwilę, lub powiększona do formy kółeczka ścieżka, którą należy połączyć do masy. W niektórych urządzeniach robi się to na wyłączonym zasilaniu, a w innych po zwarciu włączamy na chwilę.

Prawdopodobnie nie ma w necie opisu tej procedury dla JR 388S , ale może być dla podobnego - nowszego nadajnika.

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

JR umieścił 3V baterię litową podtrzymującą pamięć, którą należało wymienić po 5 latach w serwisie. (

Dokładnie tak, jak piszesz jest zrobione w radiach profi MPX. Z tego co wiem to nie wolno tej baterii usunąć a jedynie dać równolegle inne zasilanie i wtedy ją wymieniać. Oznacza to, że podtrzymuje dane w pamięci. Jedyne co teraz możesz zrobić to przesłać radio do serwisu o ile jeszcze takie serwisują lub zmiana na inne.

Link to comment
Share on other sites

Dziękluję za dotychczasowe odpowiedzi !

Nowy nadajnik już mam wybrany. Narazie jednak nie daję za wygraną. Wybaczcie moje laictwo - jestem z branży budowlanej nie elektronicznej.

Buwi777! Czy twoja diagnoza oznacza, że straciłem oprogramowanie? - czy serwis jest w stanie je ponownie wgrać lub czy można je "ściągnąć" z innego JR388 i wgrać ?

GL poruszył ciekawy wątek - czekam, może ktoś ma bliższe informacje w tym kierunku.

Wymiankę bateryjki zrobiłem dokladnie jak piszesz no i :ass: Przed wymianką napięcie było i tak b. niskie = 0,6V więc diagnoza buwi'ego się potwierdza.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki GL !

Kumpel od tego drugiego radia już mi rano dzwonił o twojej wiadomości - przejrzał też pobieżnie ten link. Ja go przestudiuje przez weekend i dam znać jaki rezultat.

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Wygląda na to, że o to chodziło !

Link podany przez GL okazał się niezwykle pomocny - trafia w samo sedno problemu. Bardzo dziękuję. Zawarte w linku opisy oprócz wymiany tej bateryjki litowej zawierają instrukcje dotyczące poruszania się w "service menu", które nie jest dostępne normalnemu użytkownikowi. Ta sfera wymaga jeszcze eksploracji (ostrożnej) - może można sobie coś pozmieniać np. przypisanie wyłączników ?

Trochę zastanawia mnie szybki spadek napięcia na bat. litowej - parę dni po wymianie i na podłączonej spadło do 1,52V (z początk. 2,85V). Być może sprzedali mi zleżałą baterię - choć to mało prawdopodobne... Pamięć pobiera ok. 2-5mikroAh! Zwarcia chyba nie ma - musze to sprawdzić/ poobserwować.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.