JarekF Opublikowano 3 Maja 2009 Opublikowano 3 Maja 2009 Witam. Mam pytanie. Gdzie mogę znaleźć artykuł (najlepiej w internecie), który opisuje modelarstwo z podziałem na klasy modelarskie?
satoo Opublikowano 4 Maja 2009 Opublikowano 4 Maja 2009 Jeżeli o to chodzi to tutaj : http://www.avia.tarman.pl/index.php?action=klmodeli
JarekF Opublikowano 4 Maja 2009 Autor Opublikowano 4 Maja 2009 Dokładnie. O to chodziło, tylko nie jest to wszystko. Powyższy link dotyczy wyłącznie modeli latających i nie uwzględnia rakiet i rakietoplanów. Interesują mnie jeszcze klasy modeli kołowych, pływających i wystawowych. Jednym słowem cały temat modelarstwa. Pozdrawiam.
JarekF Opublikowano 4 Maja 2009 Autor Opublikowano 4 Maja 2009 Marcin, no niezbyt dokładnie o to. Wspomina się na tej stronce o tych samych klasach modeli latających RC (F3A) co zaprezentował przedmówca. Widzę, że temat jest w zasadzie prosty, a z drugiej strony nie łatwy do rozwiązania. Chodzi o to, że na rozmaitych zawodach modele startują według przydzielonych klas. Niektóre pamiętam. I tak F2B to modele akrobacyjne latające na uwięzi, F1A to modele szybowców wolnolatających, F1/2A to modele wolnolatające szybowców typ "Jaskółka", cała seria klasy S to rakiety i rakietoplany, z tym, że posiadają jeszcze numery S1, S2, S3 itd. i numer zależy od rodzaju modelu. Chodzi o to jaki to ma być model, żeby miał przydzieloną klasę. Czy to rakieta z taśmą, czy spadochronem, czy czasowa, czy wysokościowa, czy rakietoplan, czy rakietoplan RC itd. Następna klasa mi znana C1 to modele żaglowców wystawowych, wykonanych całkowicie od podstaw. Seria modeli wystawowych wykonanych z zestawów też ma swoją nazwę. Nawet jest podział modeli jeżeli są malowane i wykonane wyłacznie w naturalnym kolorze drewna. Modele wystawowe prezentujące przekroje kadłuba tez maja przydzielona klasę. Klasy modeli jachtów pływających mają podobne nazwy co uwięziówki bodajże też F2B , może się mylę - proszę o sprostowanie. Modele pływające ślizgów to FSR, przy czym też jest podział w zależności chyba od napędu. Ale nie wiem nic na ten temat, gdyż ten gatunek modelarstwa jest dla mnie egzotyką Moim celem jest to, że mnóstwo ludzi buduje modele, czy to z papieru, czy z plastiku, czy z drewna i nie mają pojęcia, że mogą z nimi startować w zawodach lub wystawach. A zazwyczaj kalendarz imprez modelarskich podaje termin zawodów modeli klasy XXX. Wydaje mi się, że ta wiedza powinna być elementarzem każdego modelarza, a jednak tak nie jest. Pozdrawiam i proszę o dopisywanie pozostałych klas modelarskich nie wymienionych. Mam nadzieję, że wspólnie wypiszemy wszystkie zawodnicze klasy modelarskie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.