Jump to content

Klasy modelarskie


JarekF

Recommended Posts

Dokładnie. O to chodziło, tylko nie jest to wszystko. Powyższy link dotyczy wyłącznie modeli latających i nie uwzględnia rakiet i rakietoplanów. Interesują mnie jeszcze klasy modeli kołowych, pływających i wystawowych. Jednym słowem cały temat modelarstwa.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Marcin, no niezbyt dokładnie o to. Wspomina się na tej stronce o tych samych klasach modeli latających RC (F3A) co zaprezentował przedmówca.

Widzę, że temat jest w zasadzie prosty, a z drugiej strony nie łatwy do rozwiązania. Chodzi o to, że na rozmaitych zawodach modele startują według przydzielonych klas. Niektóre pamiętam. I tak F2B to modele akrobacyjne latające na uwięzi, F1A to modele szybowców wolnolatających, F1/2A to modele wolnolatające szybowców typ "Jaskółka", cała seria klasy S to rakiety i rakietoplany, z tym, że posiadają jeszcze numery S1, S2, S3 itd. i numer zależy od rodzaju modelu. Chodzi o to jaki to ma być model, żeby miał przydzieloną klasę. Czy to rakieta z taśmą, czy spadochronem, czy czasowa, czy wysokościowa, czy rakietoplan, czy rakietoplan RC itd. Następna klasa mi znana C1 to modele żaglowców wystawowych, wykonanych całkowicie od podstaw. Seria modeli wystawowych wykonanych z zestawów też ma swoją nazwę. Nawet jest podział modeli jeżeli są malowane i wykonane wyłacznie w naturalnym kolorze drewna. Modele wystawowe prezentujące przekroje kadłuba tez maja przydzielona klasę. Klasy modeli jachtów pływających mają podobne nazwy co uwięziówki bodajże też F2B , może się mylę - proszę o sprostowanie. Modele pływające ślizgów to FSR, przy czym też jest podział w zależności chyba od napędu. Ale nie wiem nic na ten temat, gdyż ten gatunek modelarstwa jest dla mnie egzotyką

Moim celem jest to, że mnóstwo ludzi buduje modele, czy to z papieru, czy z plastiku, czy z drewna i nie mają pojęcia, że mogą z nimi startować w zawodach lub wystawach. A zazwyczaj kalendarz imprez modelarskich podaje termin zawodów modeli klasy XXX. Wydaje mi się, że ta wiedza powinna być elementarzem każdego modelarza, a jednak tak nie jest. Pozdrawiam i proszę o dopisywanie pozostałych klas modelarskich nie wymienionych. Mam nadzieję, że wspólnie wypiszemy wszystkie zawodnicze klasy modelarskie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.