Jump to content

FUTABA6EX 2,4GHz - kabel uczeń-trener nie działa


darek.3333

Recommended Posts

Witam

Zakupiłem na jesieni 2008 aparaturę jak w temacie. Szybko pojawiła się potrzeba drugiej aparatury dla syna. Kupiłem taką samą a wraz z nią kabel uczeń-trener. Syn w międzyczasie opanował lepiej latanie więc nie było wiadomo kto kogo miałby uczyć więc nie użyliśmy tego kabla ani razu. Wczoraj jednak pojawiła się taka potrzeba (kolega syna) i okazało się , że nie da sie tego uruchomić. W instrukcji jest napisane , że należy połączyć nadajniki i włączyć tylko nadajnik instruktora a nadajnik ucznia włączy się automatycznie. Potem jest jeszcze uwaga aby wszystkie ustawienia w obu nadajnikach (trymery itd) były takie same aby była płynna praca. Kabel ma dwie takie same wtyczki ale przy jednej z nich na kablu jest zielona opaska. Próbowałem zamieniać wtyczki ale jak włączę nadajnik instruktora to z drugim nic się nie dzieje, nie włącza się automatycznie jak podano w instrukcji. Próbowałem czy nie działa jak trzymam przełącznik instruktora mimo , że nie jest włączony ale nie działa. Próbowałem też wbrew instrukcji włączyć oba nadajniki ale i tak nic z tego. Model reaguje tylko na sygnał z nadajnika instruktora. Zainwestowałem w dwie dość drogie takie same aparatury też z tego względu aby móc je połączyć kablem uczeń-trener a tu nic z tego.... :cry: Może ktoś zna rozwiązanie?

Link to comment
Share on other sites

Wprawdzie nie bawiłem się Futabą, ale postaram się miarę możliwości naprowadzić.

Samo-włączająca się aparatura przypomina mi rozwiązanie Graupnera, gdzie aparatura włącza się od samego włożenia wtyczki (w gnieździe jest przełącznik). I jeśli aparatura włączy się poprzez włożenie wtyczki, to w gnieździe pojawia się sygnał PPM (tylko wtedy) a nadajnik nie działa (też ważne).

Być może trzeba też odpowiednio skonfigurować aparaturę "trenera", oddając konkretne kanały do sterowania przez ucznia.

 

Jak to nie pomoże, to daj namiar na instrukcję (może być angielska), to zgłębię temat.

Link to comment
Share on other sites

Od samego włożenia wtyczki nic się nie dzieje. Przełączanie włącznika uczeń-trener też nic nie zmienia. Szukałem tej instrukcji w necie ale nie znalazłem. Jak wrócę do domu to zrobię zdjęcie tej strony instrukcji bo nie mam skanera. Na innych forach znalazłem informację , że na stronie rc skorpion jest instrukcja po polsku do futaby 6EX ale ja nie potrafię jej tam znaleźć.

Link to comment
Share on other sites

dla zainteresowanych:

http://manuals.hobbico.com/fut/6ex-2_4ghz-manual.pdf

instrukcja angielska

 

I co w niej wyczytałem:

trzeba najpierw dla danego modelu (tylko samoloty) uruchomić w TRENERZE funkcję trenera (żeby przełącznik działał)

Potem podłączyć kabel do obu wyłączonych aparatur.

Włączyć nadajnik TRENER, a student powinien się wtedy włączyć sam (prawdopodobnie zasilanie do niego pójdzie po kablu)

Z opisu wnioskuę, że ma znaczenie który koniec kabla gdzie włączymy.

Można jeszcze spróbować w "studencie" wyjąć moduł nadawczy jeśli się da.

 

Jeśli to nie zadziała, to trzeba do tematu podejść z jakimś urządzeniem pomiarowym i wybadać. Czy Ty masz daleko do Warszawy-Wesołej? (czyli do mnie)

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam , że nie poszukałem tej angielskiej ale nie poruszam się zbyt sprawnie po takich stronach.

 

Mam taką samą instrukcję. Proszę powiedz gdzie wyczytałeś o uaktywnieniu samego przełącznika uczeń-trener i jak to się robi. Ślęczę nad stroną 33 tej instrukcji i nic takiego nie mogę skojarzyć.

 

EDIT1 - znalazłem na stronie 15 jak włączyć ten przełącznik. Pewnie to jest źródłem moich niepowodzeń. Dzięki za pomoc - przetestuję wieczorem w domu. :wink:

 

EDIT2 - zadziałało ale dopiero jak uaktywniłem przełącznik trenera w nadajniku nauczyciela (zgodnie z instrukcją) i włączyłem nadajnik ucznia (niezgodnie z instrukcją - ale automatycznie się nie włączył)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Zależy Mirku o jakich aparaturach mówisz. Jakie masz na myśli. Ja z Kolegą Adamem latamy na "smyczy" w konfiguracji aparatur Optic 6 (35mhz) jako uczeń i Aurora (2,4 ghz) jako trener. I wszystko działa :rolleyes: z tym że pomimo że to inne modele to firma ta sama. I tu jeszcze zależność kabla. Czy oryginalny czy nie. Chodzi o kwestie podłączenie się. Przepraszam za post który nic nie wnosi generalnie do tego działu. Odpowiadałem na Mirka pytanie którego za bardzo nie sprecyzował o jakie aparatury chodzi ;)

 

Wysłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.