Jump to content

Magiczna płytka w kamerze 2,4 GHz


szlak18

Recommended Posts

Szanowni Koledzy.

Kupiłem właśnie zestaw 2,4 Ghz Kamera GP-811T odbiornik GP-707. Do toru wizyjnego pod platformę foto dla latawca. Zasięg 100m w otwartym terenie (sprawdzałem) a waga kamerki poniżej 30g. Dlatego ją kupiłem, ze względu na wagę. Zasięg mi wystarczy.

 

No ale zacząłem eksperymenty z zasilaniem. Odciąłem wtyczkę gniazda jacka w kamerze niedbale, przez jego środek. Nie spodziewałem się, że coś tam będzie. No i niestety w środku była zalana jakaś płytka z elektroniką. Zasilanie oryginalne 9V z bateryjki. W trakcie odcinania rozwaliłem elektronikę i już nie da się zasilać z tego poziomu .

 

Nie dałem jednak za wygraną i podpiąłem kamerkę bezpośrednio do zasilacza i zmieniałem napięcie. Doszedłem do 2,6;2,4 i pojawił się obraz na odbiorniku. Potem 3,6V i jeszcze 9V

 

Sprawdziłem zasięg i niestety spadł do 50m !

 

Czyli magiczna płytka (nie znam się na elektronice) jest zasilana 9V i zmniejsza napięcie do 2,4 V albo do 3,6 albo pozostawia 9V i „robi” coś jeszcze, sprawiając, że zasięg z płytką jest 100m.

 

No i teraz pytanie. Co to za płytka. Co i jak ona robi?

 

Nie ukrywam, że bardzo kuszące dla mnie byłoby pozostawienie zasilania na poziomie 2,4V. Nie musiałbym windować zbędnych ogniw w powietrze i oszczędziłbym 50% wagi całego zestawu.

Na płytce jest jakiś tranzystor CHMC 78L05 S8801 i dwa małe elementy montowane powierzchniowo.

 

Czy umiałby ktoś zrobić taką magiczną płytkę by sprawić aby zasilanie płytki zostało 2,4V(lub nie więcej 4,8V) z niezmienionym zasięgiem 100m?

 

Czekam na pomoc.

PZDR

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

78L05 to stabilizator napięcia 5V , zapewne z 9V a pozostałe elementy to pewnie jakieś kondensatorki.

Link to comment
Share on other sites

Tak coś podejrzewałem. Zasilacz jaki mam nie jest stabilizowany. Może dlatego ten zasięg spadał. Ale pytanie dalej pozostaje. Czy da się zrobić taką magiczną płytkę zasilaną nie więcej niż 4,6V

A jak nie to jak zrobić na 9V bo nie chcę kupować nowej kamerki (może być z tym problem)

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Można zrobić przetworniczkę napięcia na jakimś specjalizowanym scalaku.Jednak lepszym rozwiązaniem będzie zasilenie układu z 4 x ni-mh.Małe pakiety można kupić w sklepie elektronicznym, służą do zasilania bezprzewodowych telefonów.Wspomniany układ 78L05 obniżał napięcie zasilania do 5v więc 4 celki nimh zapewnią podobne napięcie a moc pobierana przez Twoją kamerkę nie jest duża więc malutki, lekki pakiecik powinien się sprawdzić w tym rozwiązaniu.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie stosuję pakiety ogniwa AAA NiMh. Do tej pory 8 gdy była płytka jeszcze nie zniszczona.

Ale uwaga - Po zniszczeniu płytki, jak podłączałem kamerę bezpośrednio pod zasilacz to przy napięciu 4,8V nic nie było widać . Tylko przy 2,4 V i 3,6 jak wyżej. Sprawdzę czy baterie nie dają stabilniejszego napięcia niż zasilacz. Czyli ten spadek zasięgu jest związany z brakiem stabilizacji napięcia?

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Jak zmniejszyłeś napięcie zasilania z 5V do 2,6V to spadła moc wyjściowa nadajnika kamerki.

Link to comment
Share on other sites

obawiam się że jak zasięg spadł to już się nie podniesie.

nie zastanowiłeś się podnosząc napięcie do jakiej wartości możesz max je zwiększyć?

a przestaje działać przy wyższym napięciu bo pewnie szaleje modulator HF jak go zasilać na żywca. i tak dziwne że elektronika nie uwolniła wbudowanej dawki dymu 8)

Link to comment
Share on other sites

Nie podnosiłem wyżej niż 10V. Dymu ani spalenizny na szczęście nie było.

Chcę zaznaczyć fakt, że nawet przy 9V też mam obraz. Niestalilny ale jest !

To jest najdziwniejsze

Wartość bezwzględna zasilania kamerki jest ważna ale zainteresowało mnie właśnie to, że kamera reaguje na określone wartości(2,4-2,6:3,2 i 9V) napięcia (jakby kwantowo, funkcja nieciągła) a nie w całym jakimś zakresie napięcia (funkcja ciągła). Nawet ma obraz (o dziwo) przy 9V

Czy takie kamerki tak mają?

Link to comment
Share on other sites

pytanie inne czy zasilając walkmana z 230V zagra głośniej?

 

urządzenie jest stabilne tylko w określonym zakresie napięć zasilających.

Każde i nie jest ważne czy to kamerka komputer czy ładowarka do aku

nie wiemy co miałeś we wtyczce i czy do kamery idzie jedno czy więcej napięć zasilających.

jest możliwe że układ ruszy tylko przy konkretnym napięciu choć mało prawdopodobne chyba ze układ jest wykonany na zasadzie wywalmy kilka elementów i zobaczmy czy jeszcze działa . to częsta praktyka u producentów ze wschodu i wiele sprzętów RTV umiera bo w aplikacjach układów zostały tylko niezbędne elementy a zabezpieczenia i stabilizacje usunięto już na etapie projektowania .. tu opornik mniej tam kilka kondensatorków i tysiące dolarów w skali miesiąca zostaja w kieszeni producenta

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.