Skocz do zawartości

Extra 300 S , i nie tylko.


piotr22

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo prosiłbym o plany tego modelu , najlepiej skrzydeł i kadłuba.

Ja chyba go troszkę pomniejszę tak pod 1700mm i dam silnik 15 cm3.

 

Jeśli będzie potrzebny e-mail to podam .

 

PS : Otworzyłem link w 1 poście ale na tej stronie jest wiele planów modeli proszę o link dokładnie z tym modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość slawekmod

Znajdź na stronie tekst >OSTATNÍ PLÁNKY< i pod tym napisem druga pozycja to Katana 2x2m .To właśnie ten plan.Są to plany kompletne czyli rozrysowane elementy oraz plany modelu.Ja mam formatki do żeber ale do modelu 2m więc jak chcesz sobie przeskalować na 1,7 m i wyciąć laserem to musisz sobie sam formatki zaprojektować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będzie mały problem bo raczej nie wiem jak przeskalować żeberka pod rozpiętość ok 1800 mm. Prosiłbym o pare wskazówek .

 

PS : Rano strona się włączała ale teraz nie.Czy jest jakas inna stronka z tymi planami bo są mia bardzo potrzebne.

 

PS 2 : Jak tak patrze na temat Pana Sławka ten gdzie jest link do planów katany to troszeczke sie z nichęcam. Wiem że to będzie sporo roboty jak będe robić model sam od zera i troszeczkę się przejmuję ,że coś zrobie nie tak i nie bedzie latać ok . A pozatym nie wiem czy moje umiejętności modelarskie wystarczą do zrobienia tego modelu . Oczywiście robiłem już pare modeli samodzielnie ale nie taką akrobatke.A pozatym nie wiem jakich materiałów użyć i ile zapłace za całość.Jestem też ciekaw ile zejdzie czasu i czy warto ?

 

PS 3 : Gdy robiliście skrzydła do swojej katany to żeberka sami wycinaliście czy wycieliście je za pomocą lasera.

 

PS 4 : Czy ktoś ma jeszcze inne plany jakiejś fajnej akrobatki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Przeczytaj dokładnie moją i kolegi relację z budowy Katany, tam zawarte są informacje na temat materiałów i sposobów wykonania pewnych elementów.Nie wiem czy jest łatwo czy trudno zrobić taki model bo nigdy się nad tym nie zastanawiałem.Po prostu wziąłem się za budowę i tyle, fakt że długo to trwa ale nie zawsze mam czas i pieniądze a i muszę robić tak żeby nie przeszkadzać innym w domu.Wracając do tematu to budowa jakiegokolwiek modelu jest zadaniem niełatwym.Jednak jeżeli zabierzesz się za budowę solidnie i nie będziesz chodził na skróty to dokończysz swoje dzieło i będziesz zadowolony ( ja nie jestem i nie byłem nigdy zadowolony ze swoich gniotów).Rozpoczęcie modelu o rozpiętości powiedzmy 2metry wiąże się z kosztami a tego się nie uniknie.Ceny balsy, sklejki itp osiągają astronomiczne pułapy i nie wiem czy coś się zmieni.Za koszt pustej Katany X-lite 2m możesz zakupić silnik np ASP FS 61 i do tego zrobić model w okolicach 1300-1400mm rozpiętości (chociaż może braknąć kasy na wykończenie).Jednak zadziwiające są własności lotne Katan które ja robiłem.Wydawałoby się że to trudny akrobat, ja takiego wrażenia nie odniosłem.Na minimalnych wychyleniach jest łatwy w pilotowaniu.Po zrobieniu max wychyleń z "wiewiórki" robi się "tygrys" i można poszaleć do bólu.Bardzo ważne jest dokładne wykonanie skrzydeł , jeżeli się zwichrują będzie kiepskawo w lataniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się zastanawiam nad zrobieniem modelu od zera . Myśle ,że z pomocą którą oferują mi ludzie na forum dam rade :D .

 

PS : Do jakiej rozpiętości skrzydeł musiałbym zmniejszyć plany żeby wszedł tam silnik pomiędzy 7,5 a 12 cm3 ?

 

 

PS 2 : Informatyk ze mnie żaden , wchodze na plany katany klikam ,,otwieraj'' wyskakuje z 6 ikonek klikam na każda i na każdej nie ma żadnych rysunów i planów tylko pisze :

 

fvbshdbvvbbhjrwrb2h4543 , i coś w tym stylu . Może mi ktoś powiedziec jak otworzyć te plany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

O ile to silnik 2T to 1,4-1,6m będzie ok.Ale napewno nie CM-Pro.Jeżeli chcesz plany Katanki 1400mm z formatkami do całości nie ma problemu, mam je u siebie w komputerze.Dużo informacji wyniesiesz z tematów o budowie tych modeli.Oczywiście świat modelarski nie kończy się na Katanach i jest wiele innych modeli które warto wykonać chociaż X-lite jest w miarę dobrze opisana na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

No bez maila to raczej się nie da :)

 

Plany i formatki są tu www.swietochlowice.org/~dm/Slawek/katana1400.zip

Zastrzegam iż pliki te są przeznaczone do użytku prywatnego, w żadnym razie komercyjnego.

 

Plany i formatki są zapisane w formacie CAD -pliki typu DXF.Można otworzyć :Corel Draw (od 9 chyba),TurboCad, AutoCad itp.

 

Formatki posiadają w nazwie plików : rodzaj materiału , jego grubość oraz ilość sztuk i w takiej formie trzeba je wysłać do wycinania laserem.Przypominam że do wycięcia wysyłamy tylko te pliki które mają wyżej wymieniony opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie nawet tytuł brzmi extra 300s , i nie tylko :)

 

A wracając do katany 1400mm to silnik os 46 la będzie dobry ? Czy na tym silniku uda mi się zrobić zawis ?

 

 

PS : Czy warto robić dwupłata i jakiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Silnik 46LA będzie dobry ale zawisu bym chyba na nim nie próbował.Nie wiem dlaczego zawis jest najważniejszą sprawą dla Ciebie.Wcale to nie jest takie proste jak się wydaje a model zdolny do zawisu to połowa sukcesu jak nie mniej.Umiejętności to ważniejsza sprawa a tego niestety nie nabywa się wraz z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie podjąłem decyzje . Kupuje os max 46 la . Może później kupie jakiś mocniejszy silniczek . Coś takiego jak te :

 

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6394

 

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=319

 

tylko nie wiem który lepszy i czy warto kupić ten silnik , czy dobrze on chodzi ?

 

PS : Czy silnik os max 46 la wystarczy do akrobatki o rozpiętości 1480mm ?

Mój kumpel ma model własnej roboty (szakal) o rozp 1400 mm i ma tam silnik 46 la i lata , ale nie wiem czy ten silniczek wystarczy do tego modelu :

 

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1326

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Silnik OS .46 mieści się w przedziale pojemności silników polecanych dla Extry, do której podałeś linka. Jeśli sam zamierzasz budować model, to kwestią jest też jego odpowiednie, lekkie i zarazem mocne wykonanie. Musi być na tyle lekki żeby go uciągnął silnik i żeby był w stanie latać tak jak sobie to wymarzyłeś i zarazem wytrzymały :) Jak widać zrobić samolot nie jest sprawą wcale prostą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej Extry z modele sklep silnik Os 46 la będzie za słaby, prędzej coś klasy 61 :wink: Chyba, że lubisz spokojne latanie. Ale jeśli chciałbyś tym robić zawisy i akrobacje 3D, to możesz zapomnieć o tego typu rzeczach. Stosunek masy do powierzchni wskazuje na to, że jest to raczej model szybki do klasycznej akrobacji. Oczywiście dobry pilot i drzwiami od stodoły poleci i będzie kręcić ekstremalne figury, ale nie o to chyba chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.