Skocz do zawartości

Drgające serwo (w okolicy neutrum)


Jaromir

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawia to załączony filmik (mp4):

 

Film jak serwo drga

 

Nadajnik: Hitec Flash 5 X

Odbiornik: Hitec HFS-05MJ

Serwa: HXT900

 

Chodzi o to na filmie po prawej...

Widać jak drga i jak przy wychyleniach wolniej (z opóźnieniem) reaguje.

 

Nie sądzę aby to były sprawy zakłóceń „radiowych” (nie zależy od odległości nad. odb.).

Naładowanie akku w modelu nie ma wpływu, praca silnika też nie (znaczy nie wiem czy drgają jak jest na pełnym pędzie, ale chyba tak, bo raz miałem opóźnienia w reakcji lewej sterolotki, na szczęście dość wysoko). W nadajniki prawie 12V (11,9-11,8).

 

Czasem drugie też lekko zadrga ale bez sensacji (minimalnie, krótko i nie opóźnia).

Zamiana serw nie doprowadza drugiego do takich drgań, a to „drgające” też mniej sobie pozwala (ale zdarzają się nadal drgania).

Wszystkie serwa mają przedłużone o 10cm kabelki za pomocą drutu (linki wielożyłowej) ze skrętki sieciowej (średnica o oko taka sama).

Wpięte zamiast niego (drgającego) inne serwo nie wykazuje drgań (taki sam typ ale nie przedłużane).

 

Moja podejrzenia:

Przedłużanie (jutro postaram się „skrócić”)

Popsute?

 

EDIT: Mam wrażenie, że kiedyś to nie występowało, albo zdarzało się rzadziej...

 

Tak czy siak będę musiał mieć lekko przedłużone (ale nie o 10cm jednak). Co proponujecie na przewód? Może grubiej skrętek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można jeszcze posprawdzać czy wszędzie na pewno jest ok połączone......może gdzieś wtyczka nie styka i przerywa ;/

Wtyczka raczej OK, bo wyjmowałem, zamieniałem, dociskałem itp.

Bardziej się martwię o to przedłużanie, a jeszcze bardziej, że mam slaby dostęp do łączenia (jedno się chowa w skrzydle). Łączenia oczywiście lutowane.

 

Szukam też ferrytów - może to coś da. Jak nie to znowu będę musiał pruć poszycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym ze swoich serw(HXT 9g) mam dokładnie to samo,drga,reaguje czasem z opoźnieniem i zdarza się że nie wróci do neutrum-dałem sobie spokój-wyciagnąłem je z wysokości i włożyłem na gaz w innym modelu gdzie precyzja nie jest aż tak istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaaa raczej nie laciałbym tutaj w jakieś wymienianie częsci itd. To beda grubsze pieniądze niz kupno nowego zapewne. Nie oszukujmy sie - serwo za niecałe 4$ albo bedzie działać albo nie, cudów nie ma;]

Dziś podłączyłem inne "takie same" po 18 zł bez przedłużaczy i nie drgają "na sucho".

Generalnie chyba przeniosę serwa do "kadłuba". Niestety popychacze w takim układzie będę musiał przedłużyć z 4 cm i będą trochę pod kątem.

 

A ferrytów nie znalazłem (znaczy znalazłem za małe lub za wielkie - kilka mi zostało po padniętych zasilaczach i access pointach) - nie chce mi się z tym eksperymentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Jeżeli masz problem z centrowaniem i drganiami w neutrum to całkiem możliwe że ścieżka potencjometru uległa zabrudzeniu i może się to objawiać właśnie drganiami lub wolnym centrowaniem.WD-40 powinno załatwić sprawę.W tanich serwach zapewne są kiepskie potencjometry z badziewnymi ścieżkami.Przemyj wd-40 a jak nie masz to spirytusem.Powinno pomóc.Nigdy nie miałem problemów z serwami spowodowanych przedłużaczami a serwa i przedłużki miałem różne od 10cm do 60cm.Ferryty nie wiele dadzą a najprawdopodobniej nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slawekmod, - lepiej spirytem niech myją :wink: ( myją nie piją !)

WD40 to bardzo agresywny środek który niestety żre wiele tworzyw sztucznych i znowu mówie że nie rozumiem dlaczego nie ma tej informacji na opakowaniach w jakich WD 40 jest sprzedawane w sklepach a ta informacja znajduje się na opakowaniach przemysłowych !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz problem z centrowaniem i drganiami w neutrum to całkiem możliwe że ścieżka potencjometru uległa zabrudzeniu [...] Przemyj wd-40 a jak nie masz to spirytusem.Powinno pomóc.Nigdy nie miałem problemów z serwami spowodowanych przedłużaczami a serwa i przedłużki miałem różne od 10cm do 60cm.Ferryty nie wiele dadzą a najprawdopodobniej nic.

Na razie wymieniam (mam dwa zapasowe serwa). Wymieniam też kierunek bo ząbek stracił (zamienię go na jedno ze sterolotki to, które prawie nie drgało). Sterolotki wymieniam oba i instaluję w kadłubie (decyzja zapadła - już wymontowane i łoża ze skrzydeł usunięte).

W tym podejrzanym zaraz skrócę kabelek do normalnych wymiarów. Jak oskubywałem je z izolacji na lutowaniu to się jeden w rękach "połamał" - jednak kiepskie były te moje "linki".

Czyszczenie spirytem zostawiam na potem - jak mi się serwa skończą ;)

 

Edit:

Skróciłem, sprawdziłem - drga nadal.

To rzeczywiście musi być problem z potencjometrem...

 

Takie te cholerstwa delikatne (rozkręciłem to z urwanym ząbkiem), że nie wiem jak się do tego potencjometru dobrać niedesktrukcujnie ;)

Poćwiczę czyszczenie na tym z ułamanym ząbkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Załatw sobie strzykawkę i cienką igłę i poprostu wstrzyknij spirytus do potencjometru.Metoda praktycznie bezstykowa :).Trzeba tą akcje przeprowadzić w kilku położeniach potencjometru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwiczę czyszczenie na tym z ułamanym ząbkiem :)

obejzyj go dokładnie - potencjometry mają szczeliny najcześciej od strony wyprowadzeń do lutowania albo przy łapkach trzymających pokrywy-korpusu.

 

środki do konserwacji potencjometrów mają w kompletach zawsze cienką plastikową rureczkę -pomaga w dozowaniu .

jeden z najtańszych : http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=04281

 

warto pamiętać że najsłabsze mikro serwa mają delikatne zębatki i lepiej wyjąć potencjometr a nie kręcić go na siłę ręką orczykiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Krzysiek, mówiąc zmiana położenia potencjometru mam na myśli demontaż zębatki pośredniej między silnikiem a ośką potencjometru :)

 

PS.Kuba naświetlił Ci pewną sprawę, cieszy mnie Twoja decyzja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Nawet chyba mam u nich ceny reselerskie, coś tam już kupowałem... Choć przy 3,5 rożnicy pewnie nie zauważę ;)

warto pamiętać że najsłabsze mikro serwa mają delikatne zębatki i lepiej wyjąć potencjometr a nie kręcić go na siłę ręką orczykiem

Już się o tym przekonałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.Kuba naświetlił Ci pewną sprawę, cieszy mnie Twoja decyzja :)

Tak bardzo się nie ciesz - wymieniam na takie same modele "po 4$" ;)

Ale może dłużej wytrzymają...

 

Dziś chcę je w nowych miejscach zamocować. Będzie łatwiejszy dostęp - jak by trzeba było wyjąć, rozebrać i "popsikać" lub wyrzucić.

 

Hiteki 55 chyba mają takie same rozmiary (~9gram)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
PS.Kuba naświetlił Ci pewną sprawę, cieszy mnie Twoja decyzja :)

 

 

Hehehehe, to akurat było w innej sprawie nie zwiazanej z serwem do Utopi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiteki 55 chyba mają takie same rozmiary (~9gram)?

Serwo Hitec HS 55 typu "micro"

 

Charakterystyka :

 

* Moment : 1,1kg (4,8V) ; 1,3kg (6V)

* Prędkość : 0,17sek. (4,8V) ; 0,14sek. (6V)

* Wymiary : 21x11x22 mm

* Waga : 6,1g

* Zastosowanie : Lekkie samoloty, helikoptery el.

 

 

 

 

HXT900,

 

Size : 21x12x22 mm / 0.74x0.42x0.78 in

Voltage : 3v ~ 6v

Weight: 9g / 0.32oz

Speed : 0.12 sec/60(4.8V)

Torque : 1.6 kg-cm

Working Temp : -30C~60C

Teflon Bushing, 15cm wire, coreless motor

Servo arms & screw included

 

 

 

Wagowo hxt cięższe ale rozmiarami te same prawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.