Skocz do zawartości

Styrolan Zlin Z-50


milo_upb

Rekomendowane odpowiedzi

Silnik - nie wydaje mi się żeby był za mocny, ale śmigło... ja wiem, że ma wyglądać tak makietowo i fajnie...ale ze swojego doświadczenia wiem, że śmigła trzyłopatowe nie sprawdzają się w takich modelach. Sam kiedyś miałem takie śmigło w modelu Extra z EPP i bardziej hałasowało niż dawało jakieś wymierne korzyści, ja polecam do tego silnika coś w stylu dwułopatowego 9x5 lub 10x5, ale zrobisz jak będziesz chciał :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej hałasu tym lepiej :)

 

Dokładnie :D A co do śmigła, to producent zaleca 10x5, ale nie pisze nic na temat ilości łopat - czy to znaczy że powinienem zakupić śmigło 3-łopatowe 10x5?? Jeżeli lepiej mniejsze to jakie?? Sorry że zadaję tyle pytań..ale chcę się dobrze przygotować :P

Aa, i byłbym zapomniał... W ile i jak długich przedłużaczy do serw powinienem się zaopatrzyć :) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada co do śmigieł 3-łopatowych zdaje się jest taka, że względem śmigła 2-łopatowego średnicę zmniejszasz o 1, a skok może pozostać taki sam albo zwiększasz o 1. Więc dla 3-łopatowego w przypadku tego silnika wychodziłoby 9x5, lub 9x6.

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

 

Długości przedłużaczy wyliczyłem jak już miałem konkretne serwa, nie wszystkie mają przewody tych samych długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

'Mała' zmiana planów... Wkońcu zamówiłem tego Zliniacza :D W wersji białej, zamierzam się podjąć próby pomalowania modelu we własnym zakresie. Farby w spray'u w akcji...moja maszynka ma być 'Żelazną Szóstką SP-AUC' :)

 

Cóż..jak narazie zdołałem pomalować tylko górną część steru wysokości...i to niezbyt estetycznie :( Ale wszystko powinno dać się skorygować :? Na chwilę obecną wygląda to TAK:

 

ca52fb3e0816bac0med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać, że miejscami za słabo przykleiłeś krawędzie taśmy maskującej i farba wpłynęła pod nią. Wiem, że trudno tego uniknąć na lekko porowatej powierzchni, ale da się lepiej (co widać na niektórych krawędziach u Ciebie) ;)

W tym momencie pociągnąłbym te nierówne krawędzie białą farbą przy pomocy cienkiego pędzelka. Najlepiej taką, która ma inny rozcieńczalnik, żeby nie rozpuściła czerwieni i żeby nie powstały różowe smugi.

A propos, jakich farb w sprayu używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

05.03.2010, 23:17:

 

Okaże się po oblocie :rotfl:

 

 

14.03.2009, 23:52

 

Witam ponownie... A więc, mój Zlin jest w sumie pomalowany, jeszcze tylko osłona silnika została, no i oczywiście korekty po zaciekach i cienie do napisów... Ale, jak wspominałeś milo_upb, skrzydło nie chce grzecznie się wpasować w kadłub... Teraz kurcze mam dylemat moralny jak się za to zabrać żeby niczego nie przyciąć za mocno :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rozwiązania tego problemu. Albo przesuniesz niżej dziurę na zaczep skrzydła we wrędze przy silniku (rozpiłowanie otworu w dół ok. 3mm i załatanie go na górze) albo pozbędziesz się odrobiny pianki z kadłuba pod kokpitem. Sam nie wiem, które rozwiązanie zastosuję w kolejnym Zlinie.

W obecnym modelu pozbyłem się nadmiaru pianki. Nie tyle ją ścinałem co delikatnie zgniatałem jeżdżąc wierzchnią częścią paznokcia wzdłuż krawędzi pianki (nie naciskając punktowo). W ten sposób ugniotłem na oko 2-3mm pianki pod kokpitem. Wydaje mi się to lepsze niż ścinanie nożykiem, bo pod paznokciem dobrze czuje się ten materiał. Bałem się, że nożykiem tak precyzyjnie nie poprowadzę ostrza.

Jakbyś się zdecydował na tą metodę: Najpierw delikatnie ugniataj tam, gdzie widzisz miejsce styku płata z kadłubem. Potem znowu przymierzasz płat i to miejsce powinno Ci się powiększać. Aż do momentu gdy styk będzie na całą krawędź kadłuba i skrzydła :) Ugniataj bardzo delikatnie i sprawdzaj jak leży - lepiej delikatnie powtórzyć 3 razy niż raz za dużo ugnieść, bo powstanie szpara między skrzydłem, a kadłubem. Rób to tak, żeby lakierowana powłoka pianki zawijała się do środka, a nie harmonijkowała - to powinieneś sam zobaczyć i wyczuć. Wtedy będziesz miał ładną krawędź.

 

Wyglądało to mniej więcej tak (ciężko było zrobić mi takie zdjęcie, w każdym razie narzędzie i technikę widać ;) ):

p1040485.th.jpg

 

P.S. Wiem, że nie jest to fachowe podejście do tematu, ale u mnie się sprawdziło :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda paznokcia poskutkowała, dzięki :wink:

 

Tak wygląda mój Zliniacz na chwilę obecną. Nie posklejany, złożony jedynie do sesji zdjęciowej :wink: Same zdjęcia jednak nie są pierwszej jakości, bo robiłem je telefonem. Jak znajdę aparat, wstawię lepsze :P

 

140e66cfaede31e3med.jpg

 

 

5ba607f53cc292f6med.jpg

 

Została jeszcze osłona silnika do pomalowania, no a potem korekty po zaciekach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Minęło sporo czasu, lecz wkońcu mogę uznać mojego Zlin'a w 90% za gotowego do lotu :rotfl: 90% ponieważ muszę jeszcze zrobić mu bezpieczne mocowanie akumulatora i podopieszczać pare szczegółów, takich jak cienie napisów, zasłonki na serwa od lotek, 'czarne paski' na skrzydle po lewej stronie przy umownym 'wejściu' do kokpitu, no i oczywiście adresy strony WWW na krawędziach natarcia... Poza tym wszystkie stery i silnik już chodzą jak należy, i odrazu mogę stwierdzić że ma on naprrawdę porządnego 'kopa', już na śmigle GWS 8x4 HD (3-łopatowym) :D:D

 

A oto i on w pełnej okazałości... Jak już wspominałem, nie jest to szczyt estetyki i profesjonalizmu, aczkolwiek biorąc pod uwagę to iż jestem raczej <średnio-zaawansowanym modelarzem, to jestem bardzo zadowolony z efektu :)

 

Reszta zdjęć do obejżenia TUTAJ :wink:

 

b2fcbdca3210d15bmed.jpg

 

98b7d210802b70b9med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.