Skocz do zawartości

Proszę o kilka wskazówek za początek


Patryx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Za kilka (lub kilkanaście) dni kupię sobie motoszybowiec FOCUS. Jeszcze nigdy nie sterowałem samolotem więc prosiłbym Was abyście mogli przedstawić wskazówki od początku, czyli startowania, do końca, czyli lądowania. Przepraszam jeśli temat w złym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze spróbuj: http://www.rcrevue.cz/ke-stazeni/simulatory/

Konkretniej New Zealand RC Model Flight Simulator

Wypróbuj też RCFSim - http://manuelguillen.tripod.com/pcair2/air.htm

 

Podczas oblotu sugeruję , abyś wspiął się na silniku na pewną wysokość ,

następnie zamknął przepustnicę i lotem szybowym kontynuował lot.

Gdy zejdziesz nisko, znowu włącz silnik i wejdź wyżej itd.

Myślę, że Focus podczas szybowania będzie spokojniejszy :wink:

 

Pozatym, staraj się latać wysoko, abyś miał więcej czasu na reakcje, gdy coś się stanie ...

Sugeruję też, abyś pierwszego lotu dokonywał w terenie w którym jest dużo wysokiej trawy/pszenicy itp.

Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia modelu np. podczas nieudanego lądowania czy złego wyrzutu.

Pierwszy lot staraj się odbyć w możliwie bezwietrznych warunkach - nie będzie turbulencji czy rzucania modelem.

Najlepiej, gdybyś wykonywał loty pod wieczór ( 20:15 - 20:30 ) lub możliwie rano ( 6:00 - 8:00 ).

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coaxialV4, wielkie dzięki za dużo porad :) Będę się przygotował w myślach :) A co do otoczenia w którym najprawdopodobniej będę latał, jest to 3-hektarowa działka taty, jest tam dużo trawy, średnio wysokiej, no ale też trochę warzyw :) Tzn. ziemniaki, ogórki itp. Pszenica też jest :) Obok działki jest droga, lecz samochody często tamtędy nie jeżdżą (ok. 1 na 5 minut). Pół kilometra dalej jest kościół więc w czasie mszy nie będę latał bo ale by było jakby tak samolot wpadł na mszę... xD Jeszcze przez działkę przebiega mała rzeczka, ale mam nadzieję że samolot tam nie wpadnie... :) Gdy będę już trochę doświadczony to będę jeździł do Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co :) Cieszę się że mogłem pomóc.

Fajne masz warunki do latania. Możesz sobie wykosić kawałek pas z przyciętą trawą :)

Ważne tylko żeby blisko Ciebie nie było drzew/linii wysokiego napięcia oraz żeby w promieniu 15 m od lądowiska nie było krzewów, dużych grudek ziemi, kamieni, płotów itp. Podczas nauki lądowania to ważne. Z czasem jednak nauczysz się lądować prawie w wyznaczonym punkcie, i nie będą Ci przeszkadzać przeszkody :wink:

 

EDIT: Dzięki za plusa :D

Co do sterowania. Powiedz na czym latasz ( Pad/Yoystick/Klawiatura ? ).

Kupujesz zestaw Focusa z aparaturą czy składasz wyposażenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie wysokiego napięcia idą przez działkę ale zaraz przy drodze więc będę starał się obijać tamten teren. Jakieś krzaki są też przy drodze, jest kilka drzew lecz "w linii" więc będę omijać te przeszkody. Jakby ktoś chciał wiedzieć to to moje "lotnisko" (xD) jest na południu miejscowości Chotel Czerowny niedaleko Buska-Zdroju (woj. świętokrzyskie)

 

Edit:

"Latam" tzn. steruje klawiaturą, wiem że lepiej byłoby czymś innym ale może wystarczy:) Focusa kupuję już gotowego do lotu, ze wszystkim potrzebnym aby wystartować. (RTF)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy blisko. Ja mam z 40 km do Busko-Zdroju.

 

FMS wystarcza do opanowania tylko i wyłącznie odruchów. Dużo lepsze odwzorowanie rzeczywistości ma RCFSim. Jeśli latasz na klawiaturze, mogę Ci pomóc go skonfigurować. Wypróbuj :) Na pewno odczujesz różnice.

 

Nie żebym coś tego... ale czy nie lepiej było by złożyć Focusa od podstaw z lepszym wyposażeniem ? Chyba że chodzi o koszty, to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w promieniu kilkuset metrów od siebie "Pasy" ( drogi ) betonowe/asfaltowe/ lądowsika trawiaste/gruntowe i żwirowe ...

 

Najczęściej jednak wychodzę z mieszkania i idę 2 min/200 - 300 m za dom. Tam latam :)

 

http://www.zumi.pl/namapie.html?&loc=woj.+%A6wi%EAtokrzyskie,+Bilcza&Submit=Szukaj&long=20.6351888&lat=50.7753972&type=2&scale=4

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&q=Bilcza,+Sandomierski,+%C5%9Awi%C4%99tokrzyskie,+Polska&sll=37.0625,-95.677068&sspn=35.957999,56.162109&ie=UTF8&cd=2&geocode=FQFOBQMd1EVJAQ&split=0&ll=50.771126,20.635757&spn=0.014032,0.027423&t=h&z=15

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&q=Bilcza,+Sandomierski,+%C5%9Awi%C4%99tokrzyskie,+Polska&sll=37.0625,-95.677068&sspn=35.957999,56.162109&ie=UTF8&cd=2&geocode=FQFOBQMd1EVJAQ&split=0&ll=50.757832,20.632389&spn=0.003509,0.006856&t=k&z=17 - tu jest najlepszy odcinek.

Kilkaset metrów idealnie równej prostej nowej asfaltowej drogi :D . 1 samochód na kilka minut ...

 

Miałem już kilkanaście różnych modeli , jak większość osób z forum - nie chcę jednak robić Off-Topa :roll:

 

 

:arrow: Co do symulatora. Napisze tutaj. Może innym się przyda :wink:

 

Ściągasz, rozpakowujesz i uruchamiasz plik RCFSim.exe

Następnie wybierasz z menu Controller ( 2 pozycja ) o następnie z listy Select Controller Configuration zaznaczasz Keyboard. Nad tym jest przycisk Key-Axis. Kliknij go. Pojawi się okienko. Pośrodku jest biała lista z jakimiś klawiszami.

 

Wybierasz:

 

K

H

1

 

U

J

1

 

W

S

0.5

 

D

A

1

 

Dalej już nie trzeba ustawiać.

Klikasz Ok. Wychodzisz do głownego menu.

Fly-Now i możesz latać :)

 

Ustawiłem Ci to w Mode - 2 :

W i S - gaz

U i J - ster wys.

A i D - ster kier.

H i K - lotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, takie rzeczy to na pw ;) Ja od swojego mieszkania do lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny w Nowej Hucie mam 5-7 minut :) Wystarczy przejść... 1...2...3...4 ulice :) To jest dawne lotnisko sprzed II wojny światowej największe w Europie :) Więc jak się nauczę porządnie latać to będę tam latał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za plusa :D

 

Postaram Ci pomóc, ale nie jestem na 100% pewien kilku spraw,

dlatego najlepiej aby wypowiedział się ktoś posiadający Focusa.

 

:idea: Przed lotem sprawdzasz czy wszystko ok. , sprawdzasz jeszcze raz wyważenie oraz zasięg, kontrolujesz

obszar twojego lotniska i przestrzeń powietrzną. Jeśli wszystko jest w porządku możesz lecieć.

 

:arrow: Start

Myślę, że ten silnik nie spowoduje tak dużego momentu, by model przewalił się na skrzydło,

dlatego możesz od razu dać moc na max. Stery ustawiasz na 0 ( w neutrum ).

Robisz lekki wyrzut pod wiatr, poziomo - nie do góry. Następnie model sam się ustabilizuje - raczej ...

Wchodzisz pod małym kątem ( nie wyrywaj modelu mocno do góry ) na pewną wyskość.

Następnie wyłączasz silnik i szybujesz .....

 

:arrow: Lądowanie

:!: Nie jest to poprawne lądowanie, ale wystarczy. :!:

Podchodzisz do lądowania zawsze pod wiatr. Powiedzmy na wysokości 10 m i odległości 50 - 100 m od

siebie wyłączasz gaz. Teraz próbujesz doszybować do lotniska. Ważne żebyś utrzymywal pewną prędkość,

aby nie było przeciągnięcia . Następnie , gdy model będzie kilka metrów od Ciebie na wys. powiedzmy 2-3 m,

wyprostuj lot do poziomu, aby wytracić prędkość. Model sam odpadnie z kilku centymetrów :wink:

 

:arrow: Proponuję, abyś poćwiczył dużo na symulatorze oraz abyś przed pierwszym lotem silnikowym rzucił raz model

lekko w wysokie zboże z kilku metrów poziomym wyrzutem nie włączając silnika - zobaczysz czy model

skręca czy za bardzo idzie do góry itp. Możesz to od razu naprawić - później może być gorzej w locie silnikowym,

jak Ci przy wyrzucie pionowo w ziemię walnie ...

Pamietaj jednak, że jak walniesz mocno w tą pszenicę, to się może coś uszkodzić lub porysować,

dlatego najlepiej nie rób dużo takich prób :wink:

 

Następna sprawa. Nie spiesz się - staraj się robic coś dokładnie. Wiem coś o tym :roll:

 

BTW: A może jednak kupisz samego Focusa i dokupisz dużo lepsze wyposażenie ?

"Kilka" złotych drożej, a starczy do innych modeli :wink:

http://pfmrc.eu/printview.php?t=16402&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kupiłem :) Aha, instrukcja jest po czesku a ja nie umiem czeskiego. Jest w internecie jakaś polska instrukcja budowania Focusa? Chyba że ktoś byłby taki miły i przetłumaczył by najważniejsze rzeczy, np. czy akumulatory należy wsunąć do końca? Z góry dziękuję :)

 

Aha, i jeszcze jedno. Jak mam włożyć te "druciki" do tych jakby kółek z 2 dziurkami na ogonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia:

http://img16.imageshack.us/img16/5482/dsc00320cvb.jpg

http://img32.imageshack.us/img32/5795/dsc00321z.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/1784/dsc00322w.jpg

Już do tych "kółek" poprzykręcałem te druciki, ale teraz problem, bo na jakimś zdjęciu widać że skrzydła tylnie są przechylone. Czy je się jakoś skleja czy co? Instrukcja cała po czesku. Jakby co to nie było żadnych narzędzi w opakowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.