Skocz do zawartości

Jak zmodyfikować SW w Zefirku.


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, oryginalny, wg planów się zupełnie nie sprawdza w sytuacjach podbramkowych, czyli np podejścia do lądowania. Jest za mały i poniżej pewnej prędkości, model po prostu na niego nie reaguje. Wychylenia już ustawiłem maksymalne. Jest to dość kłopotliwe, gdy np. chcemy wyhamować modelem tuż przed spotkaniem z ziemią. W rezultacie Zefirek podchodzi do lądowania z prędkością w okolicach 15km/h. W moim odczuciu za szybko.

Nie można też wprowadzać wówczas korekt położenia wysokości i np. łagodnie przytrzeć brzuchem.

Postanowiłem zwiększyć powierzchnię części ruchomej. Tak mniej więcej o 50%.

Ale prosta "wymiana klapki" zwiększy znacznie powierzchnię całego statecznika.

Mam więc pytanie do osób, ktore próbowały już tego typu modyfikacji w tym modelu "Zefir by PiotrP". Czy zachować powierzchnię całkowitą statecznika, czy też można ją zwiększyć bez komplikacji i jak to wpływa na zachowanie modelu w locie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mała powierzchnia steru? :) Przecież tam ster jest olbrzymi. :)

Pokombinuj z środkiem ciężkości i... jaka jest waga Twojego Zefirka?

To bardzo powolny model, gdy jest budowany tak jak go skonstruowałem - do wagi 350g. Spotykałem osoby, które robiły zeń kilogramowce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mała powierzchnia steru? :) Przecież tam ster jest olbrzymi. :)

Pokombinuj z środkiem ciężkości i... jaka jest waga Twojego Zefirka?

To bardzo powolny model, gdy jest budowany tak jak go skonstruowałem - do wagi 350g. Spotykałem osoby, które robiły zeń kilogramowce. :)

 

Ster kierunku - owszem. Przy dużym wychyleniu model nawet próbuje robić beczki. Niestety Ster wysokości to bardzo niewielka część statecznika poziomego i na jego wychylenia model reaguje słabiutko.

 

usterzenie_poziomem.jpg

 

Rysunek pożyczony z opisu budowy: http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm

 

ŚC mam ustawiony wg planów - czyli 1/3 od krawędzi natarcia. Waga do lotu - 450g. To dzięki nowemu kadłubowi. Stary miał prawie 500g do lotu i na silniku 2410-09 zasilonym z pakietu 2S i śmigle 10x4,7 ledwo dawał radę. Zaliczyłem przez to kilka kretów. Teraz zasilam silnik z pakietu 3S i Zefirek lata jak mała rakieta. Wczoraj polatałem nim blisko 20min (z szybowaniem i gaz na 1/2). Niestety przy trenowaniu podejścia do ladowania stwierdziłem że ster nie spisuje się tak jak powinien. Na małej wysokości, gdy nie można już rozpędzić modelu, możemy tylko patrzeć jak przywala w ziemię. Pół biedy jak mam wysoką trawę. Ale na twardym, już by było krucho. Mam die koncepce szybkiej zmiany tego stanu:

1: Wymiana steru na większy

2: doklejenie płytki balsowej do istniejącego steru (ale ta koncepcja raczej nie przejdzie).

Pytanie tylko, jak większa powierzchnia SW wpłynie na stateczność modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Madrianie.

Zapewne się pomyliłeś i miałeś na myśli pętlę. Dziwi mnie to nieco, bo ja moim Zefirem robię ciasne pętle. Idę o zakład z Tobą o skrzynkę Pepsi, że zrobię 20 ciasnych pętli pod rząd na małej wysokości. :)

Jeśli zrobiłeś model zgodnie z planami i opisem, to statecznik i ster przykręcany masz na dwie śrubki. Jeśli tak, to dobra nasza - zrób nowy zestaw z mniejszym statecznikiem i większym sterem. Pobaw się też z kondensacją rogową - to może być ciekawe.

Jeśli statecznik jest wklejony, to proponuję wymienić ster na większy.

Nie będziesz jechał na północ, w moje okolice? Jak co, to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statecznik niestety przykleiłem. Bałem się, że śrubki wgniotą piankę i statecznik się obluzuje. Spróbuję lekko powiększyć ster i zobaczę co z tego wyjdzie. Właściwie z pętlą nie ma większego kłopotu, pod warunkiem, że model jest rozpędzony. Problem pojawia się przy małych prędkościach.

Niedługo chcę wykorzystać Zefirka do przetestowania paru koncepcji - między innymi klap i konfiguracji "motyla". Wtedy będzie co pokazać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.