Skocz do zawartości

Wicherek 25


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Lekcja 1

 

Zawsze zaczynaj od zbierania informacji. Informacje na temat modelu Wicherka znajdziesz w książce Miniaturowe Lotnictwo cz.1 W. Schiera

 

http://allegro.pl/search.php?string=miniaturowe+lotnictwo&buy=0&new=0&pay=0&vat_inv=0&personal_rec=0

 

Kolega Alehar na swojej stronie także zafundował 3 lekcje na temat tego modelu

 

http://alehar.prv.pl/ w dziale artykuły temat Budujemy wicherka

 

W dziale plany można także ściągnąć Wicherka 10 i 25

 

W książce znajdują się plany modelu, ew. można je zakupić w Lok'u [wydawca modelarza]

 

Przygotowania do budowy:

 

Wielu z was przygotowania rozpoczęło by zapewne od zgromadzenia wyposażenia RC. I tutaj jest błąd. Budowę modelu rozpoczynamy od planu modelu, zapoznajemy się z nim, należy to zrobić solidnie. Przestudiować plan pod względem materiałów, możliwości ich zdobycia i ich obróbki. Nie obiecuję że wykonanie tego modelu jest proste ale wykonując taki model na pewno wzbogacicie swój warsztat oraz doświadczenie. Model nadaje się na typowego trainera chociaż jest zapewne wiele lżejszych i prostszych w budowie ale mało który może się równać z "majestatem i legendą" Wicherka

 

Jak zauważycie Wicherek 25 został zaprojektowany gdy modelarstwo w Polsce nie wiedziało co to laminat a balsa to był luksus na miarę hotroda [taki samochód], ludzie kombinowali z różnymi materiałami. Papcio Schier dla swojego modelu użył w miarę pospolitej, powszechnie występującej w tamtych czasach sklejki [dykty]. Modele się budowało i latały :!: Dzisiaj jest to materiał tak powszechny jak ronda w Polsce ...

 

http://www.sklejki.pl/

 

Jak włączycie filtr i ustawicie 5mm zobaczycie że 1m2 sklejki kosztuje od ~ 18 do ~70zł.

 

Jest to cena internetowa, w waszej okolicy będzie zapewne parę złotych droższa.

 

Na nasz model potrzeba około 0,5m2 [500x1000mm] takiej [jakiejkolwiek, im lżejsza tym lepiej] sklejki chociaż wątpię aby udało się wam ją dostać w mniejszym arkuszu niż 1m2. Ale nie martwcie się, ten materiał zawsze się przyda ponieważ większość firewalli [wręg silnikowych] wykonuje się z takiego materiału.

 

http://modelmaking.pl/ires/oferta/2/18/ tutaj dostaniecie sklejke w ciekawych arkuszach i w względnie przystępnej cenie [na samym dole].

 

Dlaczego jest taka fajna - ponieważ nasze żeberko skrzydła ma niecałe 25cm i idealnie się mieści na takim arkuszu, do tego słoje ułożone są odpowiednio.

 

W riku.pl dostaniecie sklejkę lipowo-balsową - potrzebny arkusz kosztuje około 50zł, materiał dużo lżejszy, łatwiejszy w obróbce ale i przez to łatwiejszy do zepsucia w budowie czy też w kraksie. Dla tych co chcą mieć łatwiej, ja swojego buduje z dykty ponieważ ma być to model maksymalnie podobny technologicznie do tego na planie.

 

Początkującym modelarzom proponowałbym zakup 4 takich arkuszy gdyż może się okazać że coś pójdzie nie tak i będziemy musieli wykonać jeszcze raz jakiś element.

 

Ponadto możecie tam zakupić resztę potrzebnych materiałów.

 

O ile zapoznaliście się już z planem i wiecie co bedzie potrzebne to i tak podam wam co należy zamówić bezwzględnie:

 

Wspomnianą sklejkę

Listewki sosnowe 5x3 20mb [proponuje 23-24 listewki gdyż nie zawsze wszystko wychodzi]

Listewki sosnowe 10x3 7mb [9 listewek, powód jak wyżej]

Kołek drewniany 5mm

Pręt stalowy 1,5mm

Blache duralową 1,5mm [na podwozie i szablon żeber] + koła 70x30mm

 

Z narzędzi potrzebujemy stół, deskę montażową [np. prosta płyta OSB ew. pokryta korkiem], imadło [nie imadełko], piłkę do metalu, piłkę do drewna [ew. wyrzynarkę do drewna tzw. jig saw], papier ścierny na klocku [ew. szlifierkę stołową], pilnik płaski i pilnik okrągły, nóż do tapet, wiertarka , wiertła, kartki A2, ołówek, długa linijka [najlepiej metrowa], ew. ksero planu aby nie rysować planu od zera chociaż to także cenna lekcja.

 

Po drodze pojawią się zapewne śrubki itp. rzeczy ale to znajdziecie w każdym sklepie w większym mieście.

 

Zachęcam was do zakupienia własnego egzemplarza Miniaturowego lotnictwa gdyż znajdziecie tam wiele cennych informacji.

 

Harmonogram lekcji 1

 

1. zdobyć plan i zapoznać się z modelem

2. zgromadzić materiały

3. wykonać 2 identyczne szablony żeber skrzydła z metalu, wywiercić dwa otwory wedle planu

4. odrysować na sklejce 24 żebra i wyciąć je po zewnętrznym obrysie

5. przewiercić i skręcić kilka żeber w blok

6. zacząć szlifowanie żeber

 

Otwory ja wykonywałem pojedyńczo na każdym żebrze, najpierw jeden otwór przez szablon, sruba w otwór, potem drugi. Całe na bok i następne. Skręciłem sobie 6 żeber i zacząłem szlifowanie, niestety zastała mnie już 22 ...

 

2uogt34.jpg

 

1z4fguf.jpg

 

Uwaga ciężkie zdjęcia książki

 

Strona 1

 

Strona 2

 

Dlaczego buduję model z takich materiałów - takie posiadam w nadmiarze, mam też dużo wolnego czasu, a głupio na zlot jechać tak daleko z jednym modelem w dodatku tak małym jak W10 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Uzupełnienie lekcji 1

 

Wstępnie obrobione żeberka [wymagają ażurowania], potrzeba było jakieś 2h szlifowania na szlifierce aby uzyskać taki efekt. Żeber jest łącznie 24, podzieliłem je na 4 bloki zaznaczając każdy blok

 

29z777b.jpg

 

Mój nowy nabytek :D Koszt takiego cuda to 120zł + wysyłka, dokupiłem także taśmy gr.40

 

2gx37dg.jpg

 

Największym problemem jest zawsze równe oszlifowanie żeber aby nie zrobić "łódki". Przedstawia to powyżej skan 2 strona.

 

Jeszcze jedno, wycinajcie swoje żeberka blizej linni szablonu, będziecie mieli mniej do szlifowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.