Skocz do zawartości

Edge 540- kolejny model do nauki latania xD


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Rozpocząłem budowę następcy Foama II i jest nim Edge 540. Wybrałem go, ponieważ jest on łatwy w pilotażu (conajmniej tak doradzał mi pewien pan na zawodach modelarskich) i jest dużo frajdy z latania nim. :jupi:

Pierwsze prace:

2c4cf04525305e41med.jpg

 

bd72f26ff92e78bdmed.jpg

 

 

651bf56bdff1449dmed.jpg

 

zastosuję do niego silnik ten:

http://www.wonderhobby.com/bmtooubrmow1.html

śmigło 8x4

 

AKU ten:

http://www.gamahobby.com/x_C_I__P_5515656;5510006.html

 

Odbiornik ten:

 

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6456

 

Serwa hitec zebra HS-55 na kierunek i wysokość i Hitec HS-56 na lotki (mam 4-kanałową aparaturkę)

Waga do lotu wg. producenta wynosi ok 10.5-15.5 oz (proszę o przeliczenie na gramy/kilogramy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ten silnik to raczej do modeli trenerów bądź warbirdów lub zwykłego akrobaty. Do 3D z silników TP to może ten być:

 

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=5664

 

I przy 3S śmigło 10x4.7 powinno być lux.

 

Aku też słabiutki. On ma bodajże 12C i da Ci prąd rzędu 9A. Poszukaj czegoś co da Ci ok. 15A :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jestem noobem w RC jeśli chodzi o elektryki. Raczej latam szybowcami więc nie znam się zabardzo na tym. Raczej do rozbicia modleu nie planuje zakupów jak narazie to mi wystarczy. Silnik za słaby?? w poprzednim modleu co był o 50g cięższy robił troque rolla na 70% gazu. Myśle że powinien wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Więc tak.

Modelik jest skończony. Ale nie było jeszcze oblotu. Waga gotowego modelu do lotu wynosi 345g-Zadowalająco. Silnik nawet ładnie chodzi i rwie model-Zadowalająco. Model czeka na pogodę do oblotu-Zadowalająco. Tak więc Aku powinien wystarczyć na 15-20 min spokojnego latania.

A tu fotki:

 

dsc04163i.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

dsc04164k.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Tutaj szczegóły mocowania lotki do serwa

dsc04166e.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

dsc04165o.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu, postarałeś się. Ładna, czysta robota :)

 

Ale, żeby nie było tak słodko, to mam parę uwag.

Budując model powinieneś walczyć z jego wagą. Tutaj tego nie widzę...

Zupełnie niepotrzebnie zrobiłeś 2 serwa do lotek. Można załatwić temat 1 centralnym i urwać kilkanaście gram. Kołpak na śmigle też nie jest potrzebny (kolejne naście).

Jak będzie Cię stać, to też zmień/dokup inny, jakiś lekki odbiornik (np. Jeti Rex 5) , bo ten co masz waży pewnie ze 30g.

Po co te osłonki na serwa ? One zamiast upiększać model tylko szpecą i go dodatkowo obciążają...

 

No i w końcu takie mocowanie serw nie jest optymalne , bo z tego co widzę, to są chyba tylko przyklejone do depronu, za wyjątkiem steru kierunku. Powinny iść w otworach - tak jak wspomniany ster kierunku. Przy takim mocowaniu mogą one się odkleić pod wpływem działania sił od ramienia i oporów lotek czy steru wysokości i wówczas kret murowany.

 

A przy okazji..czy wzmocniłeś ster wysokości i kierunku węglem ? Jeśli nie, to sugeruję dać tam jakiś mały pręt (przynajmniej dla tego pierwszego).

 

Czekam na relację z oblotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się wyrażę krytycznie.

 

1. Model wydaje mi się krzywy (na zdjęciu z przodu).

2. Masz źle zamontowane orczyki sterów.

3. Serwa lotek pośrodku płata dają masy w dużej odległości od środka ciężkości, co spowoduje gorsze właściwości w beczkach.

4. Faktycznie w takim modelu 2 serwa na lotki to przegięcie - w 80cm dwupłacie spokojnie wystarczało mi HXT900 sztuk 1 przy masie do lotu ok. 300g.

 

Także jak dla mnie jest co dopracowywać jeśli chodzi o warsztat. Nie poddawaj się i działaj - z każdym kolejnym podejściem będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak, dzięki za słowa pochwały, lecz także krytyki. Po pierwsze nie dysponuje na razie $$ żeby kupować nową elektronikę, po drugie jesli chodzi o wagę to fakt mogłem zastosować jedno serwo ale wachałem się nad tym, ponieważ lotki są rozstawione daleko od siebie. Kołpak; często latam w towarzystwie dzieci, nie daj Boże abym stracił panowanie nad modelem a akurat w miejscu kreta znalazło by się dziecko-model przydzwoni w głowę lub inną część ciała ośką o śr. 3mm. Miałbym wtedy mnóstwo nieprzyjemności. A gdy uderzy kołpakiem to owszem zrobi krzywdę ale już nie taka dużą. Aha i czego orczyki zamocowane w ten sposób są złe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orczyki powinny być zamontowane odwrotnie, pod wiatr ;)

Powinieneś zauważyć, że w tym momencie ruchy sterów mogą być ograniczane przez snap chaczący o orczyk.

Poza tym na początek ustaw wychylenia sterów na minimum, gdyż tego typu modele są bardzo zwrotne.

 

No i tak jak wspominali koledzy zamontuj centralne servo do obsługi lotek a same lotki warto obustronnie okleić taśmą pakową co doda im sztywności.

Jeśli nie zależy Ci na wadze to dobrym patentem jest wzmocnienie kadluba przez wklejenie skośnych wzmocnien z depronu 3mm jak np w tym modelu http://www.rcsmart.com.my/webshaper/store/viewProd.asp?pkProductItem=3943

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.