Skocz do zawartości

Nagrywanie amatorskich filmików- mały poradnik


radek872

Rekomendowane odpowiedzi

Nagrywanie i Edycja pokazowych filmików modelarskich

 

Na wstępie troszkę o sprzęcie jaki będzie nam potrzebny aby nagrać filmik.

Kamery cyfrowe

 

Jak już sama nazwa wskazuje nagrywanie nie wątpliwie kojarzy się każdemu z kamerą video i nie ma żadnych wątpliwości, że do naszych celów kamera cyfrowa będzie najlepsza z kilku powodów.

 

1 Możliwość mocowania na statywie naramiennym

2 Długi czas nagrywania na karcie pamięci lub kasecie

3 Często potrzebny duży zoom

4 Możliwość wstępnej obróbki przy wykorzystaniu podstawowych efektów

5 Możliwości ręcznego ustawienia ostrości

 

Kupujemy kamere - co wybrać i o co pytać

 

 

Jeżeli zdecydowaliśmy się już się na kupno kamery koniecznie musi to być kamera z wizjerem.Nie daj się nabrać na tani chwyt i zachwalany wyświetlaczy LCD w których nic nie widać szczególnie w słoneczne dni, wtedy możemy zapomnieć

o nagrywaniu filmów.Zapytaj też o stabilizacje obrazu, to będzie bardzo przydatna funkcja podczas kręcenia obiektów w ruchy.Kolejną ważną rzeczą jest możliwość ustawień manualnych ostrości.Nasza kamera musi posiadać tryb manualny

ponieważ często kamery cyfrowe maja problem z dostrojeniem się do małych obiektów i tracą je całkowicie z pola widzenia zaobserwować to można na wielu filmikach modeli.Dowiedz się czy kamera posiadam możliwość podłączenia do komputera, wydaje się to śmieszne, ale kamery nagrywające bezpośrednio na płytę DVD często nie chcą współpracować z naszym komputerem, a zgrywanie filmów odbywa się przy pomocy dodatkowego oprogramowania albo jest po prostu niemożliwe.Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest nagrywanie na kartę pamięci, lub dysk twardy.

Można oczywiście nagrać film na taśmie i zrzucić do komputera przy pomocy kabla jednak tutaj czeka nas kolejny wydatek karta fire vire z kablem i oprogramowaniem tak jak do kamerę nagrywającej bezpośrednio na płytę DVD o wiele szybciej i łatwiej jest zrzucić gotowe filmik z karty bezpośrednio do programu, którym edytujemy film

 

Szczegółowych paramatrów kamer nie opisuję wiekszość z nich nagrwa w jakości wystarczającej i wszystko czego pragniemy możemy zrobić w komputerze o czym powiem później.

 

A może jednak prosty aparat cyfrowy ?

 

Możliwość nagrywania krótkich filmów jest funkcją najbardziej odróżniającą aparaty cyfrowe od analogowych. Filmy są średniej jakości, gorsze, niż kręcone kamerą wideo, tym nie mniej funkcja ta jest bardzo przydatna i wystarczy do kręcenia amatorskich filmików z lotniska. Zależnie od marki i modelu aparatu filmy kręcone nim mogą mieć różną rozdzielczość i różny czas trwania. Informacje o tych parametrach filmu znajdują się w instrukcji aparatu i koniecznie trzeba się z nimi zaznajomić aby nie wtopić kasy. W instrukcji podawane są również typy plików, w których zapisywane są filmy.

 

Kupujemy cyfrówkę

 

Jeśli nie stać nas na kamerę za 1500zł chcemy pochwalić się filmikiem z lotów nie ma problemu wystarczy nam max kilkaset zł a czasem i kilkadziesiąt jednak jest jedno ale, a właściwie to kilka ;)

Nasza cyfrówka musi spełniać pewne wymagania tak jak ww kamera.

 

4 najważniejsze i absolutnie niezbędne funkcje

 

1 Nasz aparat musi nagrywać filmy z dźwiękiem to oczywiste, jednak są aparaty nagrywające bez dźwięku tanie i stare proste cyfrówki na które możemy się nabrać kupując u Józka za rogiem.

 

2 Brak ograniczenia czasowego są aparaty, które nagrywają 30 sekundowe filmiki nawet kiedy posiadamy kartę 2GB i tu tez możemy się zdziwić i ryczeć w niebogłosy o rany zawiesił się i nie nagrywa :wink:

 

3 Możliwość korzystania z zoomu podczas nagrywania filmów

 

4 Sprawdz ile zajmuje minutowy filmik bądz upierdliwy i wytestuj zanim zapłacisz

 

Inne ważne parametry

 

Rozdzielczość

 

Standardowo stosowane są trzy różne rozdzielczości rejestrowanych filmów. Są to:

 

* 640 x 480

* 320 x 240

* 160 x 120

 

Postarajmy się o najwyższą rozdzielczość 640x480 jest ona wystarczająca i typowa dla serwisu You tube, Vimeo itp.Wiadomo, że nikt nie zabroni nam nagrywania filmu w niższej rozdzielczości jednak kosztem niższej jakości, a chyba nie ma nic gorszego jak wrzucony na You tube filmik na którym ledwo widać latający model.

 

Szybkość nagrywania filmu

 

Filmy mogą być nagrywane z trzema szybkościami:

60, 30 lub 15 klatek/sekundę.

Zarówno rozdzielczość, jak i liczba klatek nagrywanego filmu zależy od modelu aparatu fotograficznego. W instrukcji aparatu podane są te informacje i tutaj także możemy dać się nabrać na nie koniecznie tani chwyt

Bardzo często na pudełkach jest podawana liczba klatek 60 tak i to jest prawda jednak trzeba sprawdzić przy jakiej rozdzielczości ;D .Przykładowo mój aparat Canon

 

320X160 60 klatek producent mówił prawdę jest tyle ? ;)

640x480 30 klatekk o tym już nikt nie wspomniał ;eheh

 

Unikajmy aparatów nagrywających 15 klatek na sekundę film nie będzie płynny 30 to optymalna i wystarczająca wartość.

 

 

Nagrywamy nasz pierwszy filmik modelarski

 

Zanim przystpąpimy do nageywania naszego filmu musimy odpowiednio ustawić się z modelem i aparatem.Najlepiej jesli swiatło, słońce bedzie padało bokiem na model.Ustaw wygodnie aparat lub kamere tak jak na

obrazkach poniżej

 

Statyw naramienny bardzo wygodny przy nagrywaniu obiektów w ruchu mozna samemu wykonać cos podobnego robimy sami pulpity zrobimy i statyw

 

7821da4d456a4815med.jpg

 

Podczas nagrywania aparatem możemy wykorzystac pasek do ustabilizowania aparatu jest to bardzo wazne i wpłynie na jakość i poziom naszego filmu

 

b60afccea936cb76med.jpg

 

Celowo nie opisuję dokładnie jak nagrywać kiledy przybliżac i oddalać jakich używac efektów, bo przecież to ma być Wasz film mogę jedynie podpowiedzieć na co zwrócic uwagę podczas nagrywania i czego unkać podczas kręcenia.

 

1 Nie nagrywaj ciągle na dużym zoomie czasem trzeba pokazać wysokość na jakiej znajduje się model.Przekonałem się nie raz, że kręcenie na dużym przybliżeniu bardziej psuje efekt niż pomaga szczególnie kiedy model nikso wykonuje akrobacje, a nie ma punktu odniesienia i nie widać wysokosci na której się znajduje.

 

2 Czasem zwróć uwagę na pilota kilka zbliżeń na aparaturę następnie na model daje świetny efekt i często sztuczka ta wykorzystywana jest w reklamowych filmikach.

 

3 Warto poprosić kolegów aby zachowali spokój zbędne komentarze zajmują sporo czasu przy edycji filmików.

 

4 Lepiej l zostawić aparat na statywie niż celować w model uzyskuje się wtedy pełny realizm szczególnie ważny przy nagrywaniu niskich przelotów modeli pylon i F3A

 

5 Wykonaj kilka zdjęć pod tło tytułowe z opisem modelu (czasami jest problem co wstawić)

 

EDECJE W PROGRAMIE POKAŻE JAK ZNAJDĘ CZAS TEMAT BEDZIE UZUPEŁNIANY PROSZE POWSTRZYMAĆ SIE NARAZIE OD KOMENTARZY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie krytykowałbym tak od razu aparatów z funkcją kamery. Jakość z nich jest nieraz lepsza od kamery w tej samej cenie. Wiem, bo mam, ale nie będę robić reklamy.

 

Co do darmowego programu do konwersji "any to any", polecam Free 3GP Converter (nie sugerować się nazwą programu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że w obecnej chwili poza kompaktami, kręcącymi filmiki w rozdzielczościach opisanych w pierwszym poście, dostępne są też lustrzanki cyfrowe z możliwością kręcenia filmów. Jakość obrazu z tychże jest bez zastrzeżeń, mają one jednak dwie zasadnicze wady - nagrywany dźwięk jest zwykle marnej jakości (11kHz mono), nie działa też autofokus (w słoneczny dzień, nie ma to większego znaczenia - ustawiamy dużą przysłonę i po problemie) - jest to tak wada jak i zaleta (aparat nagle nie zdecyduje że coś za mała ostrość i zacznie szukać właściwej).

 

Osobiście z czystym sumieniem mogę polecić aparat Canon S3 IS (i jego kolejne wersje).

S3-ka jest już wycofana z produkcji, jednak na Allegro pojawiają się egzemplarze w cenie 400-500zł. Kręcone tym aparacikiem filmy są moim zdaniem bardzo przyzwoite - 640x480@30fps, bardzo dobrej jakości dźwięk stereo 44kHz, autofokus działa podczas nagrywania. Aparat wyposażony jest w cyfrowy wizjer. Na dodatek możemy do aparatu załadować oprogramowanie CHDK co wyposaży go w ogromną ilość funkcji - m.in. możliwość programowania za pomocą skryptów - genialna sprawa, jeśli ktoś miałby ochotę bawić się w instalowanie aparatu w modelu (możliwość instalacji CHDK to domena wszystkich starszych PowerShotów Canona).

 

Z programów do konwersji - polecam zdecydowanie Xilisoft Video Converter http://www.xilisoft.com/video-converter.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Air, zobacz sobie mój filmik (jeden z kilkudziesięciu) z Sunrise Festival 2009 i zobacz jaką jakość dźwięku można osiągnąć ze zwykłego kompaktu, Lumix TZ7 w średniej jakości nagrywania (ze względu na posiadaną małą pamięć na tamten czas). Zarzucano mi nawet, że podkładam oryginalne ścieżki dźwiękowe pod klipy :)

 

Aktualizacja:

Zapomniałem podać linku:

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,a co sądzicie o aparacie Canon eos 500D,mam do niego dostep ale za bardzo się na nim nie znam :roll:

 

Do nagrywania jak najbardziej, ale wskazane użycie obiektywów IS - dzisiaj próbowałem nagrywać coś z ręki moim Nikonem D90 przez teleobiektyw bez stabilizacji i wyszła jedna wielka lipa ;) - ale robiłem to tylko dla testów (zwykle używam obiektywu ze stabilizacją).

 

Od większości lustrzanek nagrywających filmy tego EOSa różni możliwość ostrzenia w trakcie nagrywania ale działa to krótko mówiąc niespecjalnie (aparat ostrzyużywając do tego obrazu z matrycy aparatu - jest to powooooolne).

 

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to pisałem o lustrzankach nie kompaktach - to, że kompakty potrafią świetnie nagrywać to wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.