Jump to content

Bingo


TEQ

Recommended Posts

Hej

Znowu ja :D Z kolejnym modelikiem zwanym BINGO

Na wstępie chciałbym powiedzieć ,że do Jastrzębia nie mam kasy na wyposażenie ,więc jak by ktoś chciał powiedzieć żebym najpierw skończył to co zacząłem to niech nawet o tym nie myśli :) :wink:

Plany orginalnego modelu znajdują się na stronie Pana Mariusza Wrony ( www.sau.civ.pl ) pod tym linkiem : http://www.sau.civ.pl/plany/bingo.pdf

Model oczywiście "by TEQ". Różni się kadłubem (bardziej smukły) ,statecznikami (konstrukcyjne) i wzmocnienie skrzydła (wypełnienie między dźwigarowe zamiast balsa 1mm to 2mm). Model również będzie miał inne pokrycie -> Japonka (lżejsza ,tańsza). Model jest stworzony do akrobacji zboczowej.

Teraz do rzeczy.

Tak się prezentują skrzydła na ten moment :

skrzyd322o001mk6.jpg

skrzyd322o005sn2.jpg

Ten potworek ma 78 cm rozpiętości ,i 67 długości. Do skończenia skrzydeł brakuje końcówek skrzydła ,i środka.

Proszę powiedzcie co o tym myślicie :?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

:) No nareszcie zalozyles ten watek. Ja w swoim Bingo ktore kiedys zrobie xD moze za rok sie uda. W wakacje planuje zaczac:). Zrobie inne koncowki skrzydel (Przykleje kawalek balsy i oszlifuje). Zreszta wszystko wiesz przez gg:)

 

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Przy tak małym modelu, raczej nie widzę różnicy pomiędzy wypełnieniem 1mm a 2mm. Chyba żeby zachować różnię między wagą kesonów a pokryciem. Raczej starałbym się zachować parametry i konstrukcje oryginału. Co do lotów na zboczu to raczej musisz poczekać na dobre warunki :wink:

Link to comment
Share on other sites

Hej

Jeśli chodzi o duże przerwy ,to myślę że nic złego się nie stanie :) Będzie Ok. Już w głowie mam 2-gą wersje (chociaż 1-szej nie skończyłem) Już na tym etapie mam sporą listę zmian ,których będę musiał dokonać. Narazie będę trzymał się tego co mam ,i postaram się model w miarę szybko skończyć :)

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem model jest sprawdzony i jakiekolwiek modyfikacje sa zbędne a moze okazać sie ze szkodliwe tak ze jakieś wzmianki o jakimś dzwigarze między kesonem a spływem to jakaś niedorzeczność i dodatkowa waga (to nie czołg )

Link to comment
Share on other sites

Niestety obawiam się o wagę :( Model jest przewidziany 210 gram do lotu ,a u mnie sam sprzęt ( 4xAAA ->60 gram ,2x micro conrad->32 gram ,odb. ->10 gram) to ok. 100 gram. U mnie raczej nie ma możliwości na taką wagę (210 gram daje 15 g/dm2) tylko raczej będę musiał celowac w 230-250 gram (przy 250 to 18g/dm2).

Nie wiem jak to zmieni właściwości lotne ,ale w następnej wersji będę poprawiał stwórcę (lżejszy ,mocniejszy) i inny profil zapewne dam ;D

Link to comment
Share on other sites

Paweł, wydaje mi sie jednak, że jeszcze trochę za mało doświadczenia masz aby wprowadzać zmiany w konstrukcji, bo narazie zapewne nie będą to przemyślane zmiany tylko coś w rodzaju "a co się stanie jak ja mu zrobię tak..." Owszem tak też zdobywasz bardzo cenne doświadczenia ale podejrzewam, że narazie z funduszami na modelarstwo jest u ciebie krucho. I szkoda było by wydawać kasę na model, który nie lata albo lata słabo;) a tak masz już sprawdzone konstrukcje;)

 

 

ps: a skrzydełko wychodzi bardzo fajnie;)

Link to comment
Share on other sites

Witam

To trochę o moim "Bingo”, choć po modelu zostało tylko mgliste wspomnienie :) .

Model powstał jakieś 7 lat temu, z założenia miał to być zwrotny szybowczyk klasy powiedzmy "kieszonkowej" do latania na skałkach Jury Krakowsko Częstochowskiej, i w tych warunkach sprawdził się doskonale.

Pierwsza wersja modelu miała smuklejszy kadłub i trochę inny kształt stateczników, po zmasakrowaniu kadłuba na kamienistych wapiennych zboczach, zrobiłem nowy kadłub trochę obszerniejszy (tak aby ewentualnie zmieścić silnik i aku) i nowe stateczniki . Tą wersję przedstawiłem na planie.

bi1.jpg

Zdjęcie pierwotnej wersji

 

bi2.jpg

 

bi3.jpg

 

bi4.jpg

Szczegóły skrzydeł ( i tylko skrzydeł, bo kadłub ze statecznikami dawno już zmienił właściciela)

Niestety więcej zdjęć tego latadełka nie posiadam. (Te być może będą pomocne przy konstrukcji Bingo by' TEQ)

 

Ciężarem modelu nie należy się aż tak przejmować przy ciężarze modelu 210 gram latałem tylko przy bardzo słabym wietrze, przy wietrzniejszych warunkach do modelu wkładałem balast nawet do 150 gram.

Polecałbym też oklejenie modelu folią (nie dużo jej potrzeba to nie uszczupli zbytnio TEQ' owego budżetu) a takie rozwiązanie jest dużo bardziej odporne na uszkodzenia.

 

 

konstrukcja jest prosta jak konstrukcja cepa

Owszem tak :) , ale takie właśnie było założenie dla tego modeliku.

Link to comment
Share on other sites

Powolutku -powolutku ,ale do przodu :D

Podłużnice kadłuba zablokowane szpilkami:

kad322ub005pl3.jpg

Tu już widoczna półka serva ,wręga 1i3. Fornir dla utrzymania niskiej wagi tylko w strategicznych miejscach :) Przyklejony oczywiście na żywice.

kad322ub006je4.jpg

Link to comment
Share on other sites

:shock:

piszesz z eto model do akrobacji na zboczu,teraz dbasz o jak najmniejsza wage oszczedzajac na fornirze??

zepiej to czyms wzmocnij,bo przy mocnym wietrze ladujac tak pchelka mozna ja uszkodzic

 

Krzysiek, spokojnie ten kadlub wytrzyma, wazne zeby byl dobrze sklejony i niezabardzo zeszlifowany.

 

Pawel nie jak zwykle bo za skrzydla cie pochwalilem :D i bylem i jestem pod wrazeniem :)

Czasem poprostu wymyslasz cos co niezdaje egzaminu :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.