Skocz do zawartości

Odlewanie małych elementów


Ferq

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio myślałem czy dałoby się odlać w domowych warunkach małe elementy z plastiku. A dokładniej z Polipropylenu, jest to z tego co wyczytałem tworzywo termoplastyczne. Mam troche butelek wykonanych z tego materiału i myślałem czy dało by się je jakoś wykorzystać. Tu się robią pytania. Czy w przypadku takiego tworzywa wystarczy uzyskać temperature topnienia, i potem wlać do formy? Jak ma się sprawa z toksycznością, czy to bezpieczne? Znalazłem jeden nr motocykla gdzie było o spawaniu plastików i ich klasyfikacji (te zdatne i te nienadajace się do obróbki). Narazie pomijam z czego zrobić forme itp. Tylko mnie odrazu niejeździjcie że coś sobie zrobie itp :wink:

 

A element o jakim mowa to niewielka zwrotnica od modelu rc. Najłatwiej z tego co wiem i najbezpieczniej odlewać z żywicy, ale do modelu rc to niezbyt chyba dobry materiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można "odlać" z laminatu. Rowing szklany/węglowy i żywica. Śmigła ludzie robią w formach, to i zwrotnicę może by się dało.

Albo - zależy od kształtu - wyciąć i posklejać z gotowych płytek laminatowych.

Płytki odpadają. Odlać z laminatu czyli? Niezbyt rozumiem jak to miało by wyglądać. No właśnie śmigła się da to sądze zwrotnice tez. Chyba najwygodniej będzie to zrobić z materiałów termo plastycznych. Problem jest ze one osiągają raczej stan półpłynny. Sądze że sprężarką udałoby się to zrobić (ciśnienie) aby to "wtrysnąć". Tylko tu trzeba będzie zrobić jakiś odpowiedni pojemnik na to :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odlać z laminatu czyli?

Do formy ułożyć rowing i przesączyć go żywicą. Czy też dawać ten rowing pasmami/warstwami i przesączać każdą warstwę - no po prostu wylaminować ten element w formie. Co oczywiście wymaga wykombinowania sobie odpowiedniej formy, a i tak nie wszystko da się tak zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferq, Domowymi sposobami ciężko ci będzie to wtrysnąć :)MiQ27, podaje moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

Mała forma do wtrysku wymaga kilkadziesiąt godzin maszyn CNC. Formy wykonywane są z bardzo twardych stopów i stąd tak długi czas(a i cena bardzo duża).Ciśnienia raczej nie osiągalne domowymi sposobami. Generalnie jest to proces bardzo złożony i gra nie warta świeczki jeśli chcemy wykonać jeden element (w domowych warunkach)

Tu masz coś o problemach(90% pewnie nie zrozumiałe ale prawdziwe :mrgreen: )

 

http://www.plastech.pl/pub/downloads/dupont_przetworstwo_tworzyw4.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.