Jump to content

malowanie modeli spalinowych


mnich

Recommended Posts

Witam

Czym pomalować kadłub laminatowy w modelu spalinowym. Malowanie powinno być w miarę lekkie ponieważ to motoszybowiec.

Pomalowałem farbą nitro w spray'u i chciałem maznąć jeszcze lakierem bezbarwnym ale mi się to gryzie. Może dać sobie spokój z lakierem?

Pozdrawiam

Artur

Link to comment
Share on other sites

lakier z pistoletu samochodowy zapewnwe na bazie akrylu

Jak to gryzie się bezbarwny - może lakier na który kładziesz bezbarwny jeszczę nie wysechł albo utwardził się??

Lakierowanie bezbarwnym samolotów to przesada jest strasznie ciężki ten bezbarwny, nie lepiej polerowanie ??

Link to comment
Share on other sites

Szukajcie a znajdziecie, tym razem znalazłem odpowiedź na swojej stronie :).

Nie żebym chciał ją tu reklamować, ale czasami warto tam looknąć, dział : WARSZTAT RC.

Przeto zacytuje samego siebie :

 

MALOWANIE MODELI RC, jednym z elementów wykańczania modeli jest ich odpowiednie pomalowanie i zabezpieczenie przed wpływem paliw modelarskich. W większości modeli spalinowych zastosowanie mają silniki z zapłonem żarowym. Składniki paliwa tych silników wykazują silne właściwości żrące. W celu zabezpieczenia modelu przed wpływem tych czynników ostatnią czynnością powinno być pokrycie całego modelu odpowiednim lakierem go zabezpieczającym. Do niedawna stosowane były głównie lakiery chemoutwardzalne zarówno epoksydowe jak i poliamidowe. Doskonale sprawdzał się w tych warunkach popularny parkietolak. Obecnie bardzo trudno nabyć tego typu lakier, o ile mi wiadomo farby te zostały wycofane z produkcji z racji swych właściwości toksycznych. Co w zamian ?.Na rynku pojawiły się dwuskładnikowe farby akrylowe.

Malowanie : istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie podkładu, powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona, wyszpachlowana i odtłuszczona. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy podkład, tutaj proponowałbym szary podkład firmy MOTIP, TAMIYA etc. Po pokryciu modelu podkładem przeszlifowywujemy go delikatnie na mokro papierem o gradacji 800. Na tak położony podkład nanosimy właściwy kolor ( MOTIP ). Pozostawiamy model do wyschnięcia. Końcowe zabezpieczenie modelu uzyskujemy poprzez pokrycie go natryskowo (pistolet, aerograf) dwuskładnikowym bezbarwym lakierem akrylowym mieszając składniki w proporcjach zalecanych przez producenta. W przypadku używanego przeze mnie lakieru ECONOMY mieszamy składniki w stosunku : 2 części lakieru + 1 część utwardzacza. Całość dopełniamy rozpuszczalnikiem do farb akrylowych ( ok 20-30 procent ).

 

mal1.jpg

 

Tak pomalowane elementy są całkowicie odporne na nitrometan :

 

trcstyro1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja robie tak:

Kópuje puszke farby Ftalowo-Karbamidowej 30zł jeden litr do tego utwardzacz 10 zł

Farba jest całkowicie odporna na paliwo bo silników żarowych jak i bęzynowych, do tego odpada już stosowanie lakieru wiadomo dodatkowa masa, a farba lśni tak jak by miała warstwe lakieru a cena jest dużo niższa przy tym samym efekcie "polecam te farby" :D

Poco przepłacać?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.