Skocz do zawartości

BEC liniowy - samoróba ?


Piotter

Rekomendowane odpowiedzi

po stwierdzeniu problemów z zakłoceniami od regulatorów 40A 3f TowerPro doszedłem do szybkiego wniosku, że BEC liniowy moge zlutować sobie sam. Układ 7805 albo 7806 do tego ze cztery kondensatory, kawałek radiatora i.. przypomniało mi się że ten układ przeznaczony jest do prądów 1 A, a potrzebny prąd byłby 2 albo 3 A. Od dłuzszego czasu juz nie zajmuję sie elektroniką i nie jestem na bieżąco z bazą elementów półprzewodnikowych. Jaki układ stabilizatora jednoukładowego nadawałby sie do tego celu ? Ostatecznie też mógłby uzyć układu stabilizatora z pojedyńczym tranzystorem mocy i diodą Zenera i też by działało, ale rozwiazanie ze scalonym stabilizatorem byłoby chyba jednak bardziej eleganckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz połączyć 2 lub 3 x 7805 równolegle, o ile pamiętam z rezystorami równoważącymi obciążenie. Na RCGroups widziałem takie schematy.

LM350 daje 3A i jest regulowany.

Może lepiej użyć stabilizatorów impulsowych albo przetwornic DC-DC? Mają mniejsze straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej elegancko było by skorzystać z jednego ze schematów aplikacyjnych dostępnego na stronach katalogowych 7805. Odpowiednio podłączony do 7805 tranzystor mocy załatwi sprawę.

 

Łączenie równoległe układów 7805 to trochę po chińsku :wink: (tak robią w swoich regulatorach)

A zener i tranzystor - dużo lepsze rozwiązanie, ale już takie... niemodne.

 

Swoją drogą szczerze wątpię, że pozbędziesz się w ten sposób zakłóceń. To znaczy budując oddzielny BEC, który będzie zasilany z tego samego pakietu i bez dodatkowych układów filtrujących. A nawet jeśli, to tylko tych wchodzących przez zasilanie do odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też użyć wspomnianego układu z serii 7805 tylko podeprzeć go tranzystorem p-n-p.

Robiłem na tym układzie zasilacze do Ham Radio z 4-ema tranzystorami mocy i spokojnie to dawało 25A w stabilizacji ciągłej.

Jak zapewnisz dobre chłodzenie od śmigła to i wielkich (ciężkich) radiatorów nie musisz stosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.