Skocz do zawartości

Futaba 12FGH 35Mhz VS JR 9x lub 12x


meloow

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

znów powrócił do mnie temat zakupu Tx. Pierwotnie miałabyć JR pcm9x II lub Futaba FF10 ale jak szaleć to szaleć i myślę o czymś co ma 12 kanałów. Proszę tylko nie piszcie że mam kupuić 2,4GHz, mam rx na 35Mhz i taki chę kupić Tx.

 

w sklepie HImodel znalazłem coś takiego

 

http://www.himodel.com/radios/35Mhz_JR_PCM9X_II_9-channel_synthesized_radio_control_system_W_RS77S_DS362_x_3_Electric_Version.html

lub

http://www.himodel.com/radios/35Mhz_Futaba_12FGA_12-Channel_FM_PCM_Radio_System_W_R5114DPS_2x_S9154_2x_S9255_Mode_1.html

lub

http://www.himodel.com/radios/2.4Ghz_JR_PCM_12X_Radio_System_DSM2_W_RD1221_Mode_1.html

 

bardzo chciałem mieć JR ale skłaniam sie ku tej futabie 12FGH tylko mam trzy ale

 

1/ jest w model 1 a ja latam w 2 czy da się bez problemu zmienić ?

2/ Channels available: 75 to 82 channel

* Modulation: PCM-G3, PCM1024 or FM/PPM switchable

 

czy faktycznie można wybrać tylko te kanały 75-82 ja mam kwarce na 65 :(

 

czy ten nadajnik można przerobić na 2,4GHz wstawiając odpowiedni moduł ?

 

Jeżeli macie jakieś linki do sklepów do proszę o podanie ich tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mozna tylko uzywac tych kanalow z tego przedzialu- kolega ma taki sam i niestety moj 68 rowniez nie chodzil.

 

Oczywiscie mozesz wrzucic modul-spektruma albo Fassta. Koszt wychodzi dosc spory.

 

No i jak bys bral 12tke Futaby to wez ja z USA- wyjdzie podobnie i od razu na 2,4 GHza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz FG12 odpowiem na część pytań.

 

Bez problemu można zmienić mode nadajnika poprzez pokręcenie kilku śrubek z tylu nadajnika( ja sobie tak zmieniłem grzechotkę na gazie na ślizgacz - jedną śrubkę odkręcić, drugą przykręcić) . nie trzeba w tym celu rozkręcać nadajnika jak było w JR 9x.

Bzdura -coś i się w główce pomieszało. Mode możesz zmienić w menu nadajnika, ale drągów raczej nie poprzekładasz(instrukcja mówi o wysłaniu nadajnika do autoryzowanego serwisu)

 

Jak jest z syntezą to Ci nie powiem, bo miałem od razu 2.4GHz.

Z przeróbką na 2.4 nie będziesz miał problemu, bo nawet jak ci się trafi starszy soft w nadajniku, to go sobie zupgradujesz sam(jak dla mnie to gigantyczna zaleta Futaby).

Niestety FG12 jest ju zakodowana regionowo(region coded), więc jak kupisz u chińczyka, to będziesz miał w polu region wpisane chiny, przez co moduł kupiony poza chinami nie będzie ci pracował z nadajnikiem. Na tym upierdliwość regionów się kończy, bo odbiorniki pracują bez problemu.

Wielką wadą Fassta (jak dla mnie) jest cena odbiorników.Miałem nadzieję, że trochę ceny spadną, ale przez rok się nie ruszyły w dół.

 

Niestety FG12 nie ma podświetlania wyświetlacza, a BARDZO by się przydało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebezpieczny temat :D.

Moim osobistym zdaniem stosowanie modułów spektrum do futaby, czy FASST do JR to wielkie nieporozumienie. Takie moduły wpinają się w wyjście ppm sygnału, przez co cała transmisja jest znacznie wolniejsza od swoich macierzystych systemów.

Zanim kupiłem swoją futabę twierdziłem, że ta szybkość to mit, bo człowiek nie zauważy tych 30ms różnicy. Szybko zmieniłem zdanie po oblataniu mojego FG12. Skoro ja widzę różnicę w szybkości reakcji na stery(a żaden ze mnie pilot) to tym bardziej "wymiatacze" zauważą.

Sam stając przed takim wyborem FG12 vs 12x (bo akurat potrzebowałem 12 kanałów) wybrałem futabę, bo:

- 12x ma analogowy trymer gazu, co mi osobiście się nie podoba

- FASST w przeciwieństwie do spektruma nie cierpi na syndrom niskiego napięcia (po spadku napięcia zasilania do ok 3,5V odbiorniki spektrum się wyłączały, a potem uzbrajały przez kilka sekund. Ładne kilka modeli poległo przez to). Co prawda Spektrum poprawił czasy uzbrajania odbiorników, ale w tych popularniejszych modelach problem ciągle istnieje(o ile to problem, bo kto lata na rozładowanym aku?)

- FASST jawnie można zasilać 2lipo

- przy FASST mam mniej zabawy przy montowaniu odbiornika/satelitów

- sugerując się doświadczeniami z posiadania 9xII nie podobały mi się ograniczenia w przypisywaniu funkcji do przełączników w JR

 

Wnioski z używania FG12 od roku:

- DROGIE odbiorniku i dość mały ich asortyment. Ostatnio trochę sie poprawiło

- PILNUJ ANTENEK. Jak urwiesz to kaplica(chyba tylko naprawa w serwisie futaby, bo to mikrusi kabel koncentryczny)

- Brak podświetlania wyświetlacza w radiu za taką forsę to wieka pomyłka. Wyświetlacz jest bardzo słabo czytelny na lotnisku. doskwiera mi to do tego stopnia, że rozważałem zmodyfikowanie mojej fg12 dodając podświetlanie, co jest szeroko opisane na RCG.

- czego by nie powiedzieć, to moduł tm14 wykonany jest TANDETNIE. kiepski plastik i zamiast anteny z prawdziwego zdarzenia jest plastikowa antenka z drutem w środku.

- Futaba znacząco zaniża zasięgi swoich odbiorników. na 6004 (zasięg podawany przez producenta 100m) latałem cesną 1m rozpiętości na granicy widoczności bez żadnych zakłóceń.

- futaba ma kanał gazu odwrotnie (przynajmniej dla większości regli) oczywiście można rewersie serwa to załatwić, ale trzeba o tym pamiętać. Jest jeszcze opcja odwrócenia kanału "sprzętowo" dla wszystkich modeli, ale wtedy trymer nie działa poprawnie. z tego co wiem to wszystkie futaby cierpią na tą przypadłość.

- przydały się ten spektrumowy patencik zapobiegający startowy przy wybranym złym modelu w nadajniku, ale nawet w JR/Spektrum to działa tylko przy radiach zintegrowanych 2.4GH.

- 12x i mz14 mają swoje walizki alu w zestawie, a G12 niestety nie i nie pasuje do standardowych walizek(mierzyłem w walizce futaba aero teem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy faktycznie można wybrać tylko te kanały 75-82 ja mam kwarce na 65 :(

35 A-Band kanały 55-93

35 B-Band kanały 182-191

Używam 12FG na 35Mhz od prawie dwóch lat .Odbiorniki jakie stosuje to:R5114 G3,R149DP,REX 7 z kwarcem Jeti - żadnych problemów, ale pewnie już niedługo 2.4... :D Co do walizki alu to mam Futaba Aero Team wystarczy wyciąć troszkę gąbki i jest OK(przynajmniej dla wersji 35).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za sensowne odpowiedzi ! kurcze widzę że nie iestnieje idealny Tx, albo emu coś brakuje albo inny ma coś czega ten nie ma ... o zgrozo :roll:

 

 

pozostało tylko znaleść futabe 35Mhz w dobrej cenie ! aha a jak z tymi regionami ! czy temat tylko dotyczy 2,4Ghz czy 35Mhz też.

 

pytanie do jb jaki masz dokładnie tan nadajnik. Skoro piszą że mozliwy wybór kanałów tylko 75-82, to jak to możliwe że u ciebie jest aż taki duży ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 12FG (samo FG bez A i bez H) 35 Mhz.Kupiłem je w jednym z krajowych sklepów - RCSko...on,w czasach kiedy było duuużo taniej niż dziś.Nie wiem czy różni się czymś od FGA,FGH(pewnie niczym).Jeszcze nie robiłem update z neta ponieważ funkcji jest sporo nie potrzebuje żadnych zmian.W nadajniku mam soft 1.2, jak będę przechodził na 2.4 zrobię update do najnowszego (w starszym nie możesz wybrać fasst multi).Aby zrobić update potrzebujesz karty pamięci, ale to zapewne już wiesz.Wybór kanałów jest taki jak pisałem wyżej,więc nie wiem gdzie piszą takie bzdury :evil: , że do wyboru raptem masz 8 kanałów(75-82).To byłoby chyba troszkę dziwne co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odwróconym kanałem gazu to wszystkie nadajniki Futaby tak mają - po prostu były 2 standardy - JR i Futaba (jak z wtyczkami serw) i jakoś JRowy standard się upowszechnił.

Nie jest to jakaś super upierdliwość, ale ju raz dostałem po łapach wirnikiem helika, bo zapomniałem odwrócić :D. No i mamy fajną ofertę na G12 w hobbycity - ok 900$ za komplecik..

 

Różnic między FGH i FGA nie ma. Kiedyś w nadajnikach były różnice w oprogramowaniu i ślizgu/grzechotce na gazie. Teraz już nie ma różnic w sofcie, a ślizg/grzechotkę ustawiasz śrubkami z tylu nadajnika które są zakryte odpowiednimi zaślepkami.

EDIT.

Zapomniałem o jednym małym detalu - NIE PAKOWAĆ ODBIORNIKÓW FASST W GĄBKĘ!!!.

Odbiorniki FASST, a w szczególności 6014 mają tendencję do grzania się i w wyjątkowym skwarze potrafią się przegrzać. Jedyne znane mi przypadki miały miejsce w Stanach, ae jak zapakujesz w kokonik z gąbki to też możesz ugotować odbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gwarancja pójdzie w piach....

Dokładnie nad tym samym myślałem i nawet wyszperałem opisy takich modyfikacji na RCG.

Odpowiadając - żadna futaba 12 nie ma podświetlanego ekranu. Najpierw była 12Z jak odchudzona 14, ale miała słabe wzięcie. Potem odświeżyli 12 i zdjęli 1/3 z ceny i tak powstała 12FG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając - żadna futaba 12 nie ma podświetlanego ekranu. Najpierw była 12Z jak odchudzona 14, ale miała słabe wzięcie. Potem odświeżyli 12 i zdjęli 1/3 z ceny i tak powstała 12FG.

Odświeżyli to znaczy okroili czy coś dodali? W dalszym ciągu nie wiem czym się różnią i czy opłaca się dać tą 1/3 ceny więcej za 12Z.

W 12Z jest chyba większy wyświetlacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.