Skocz do zawartości

"jak sie nie ma co sie lubi..." tanie oklejanie


mariaczi__21

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

 

jak na to wpadlem:

 

Pogoda za oknem super, a moj szybowiec:

 

http://www.szabatowski.com/forum/viewtopic.php?t=1403

 

nie skonczony. Zamowilem folie na Allegro, ale bedzie w poniedzilek lub wtorek (a wtedy bede zajety szkola :( ). Kurcze chetnie bym polatal, a jak patrze na to sloneczko to az mnie .... Wydzwonilem dzis wszystkich znajomych, ale nikt nie ma wystarczajacej dla mnie ilosci folii. Siedze, mysle, kombinuje..... Gora skrzydla pokryta folia, to dolu japonka nie pokryje, bo jak by to wygladalo. To mysle dalej i nagle...... :idea: skojarzylo mi sie ze ktos kiedys oklejal skrzydlo folia z kwiaciarni na butapren. Zatem wycieczka po kwiaciarniach, 1, 2, 3 - hura, maja folie (mieli cale czerwone, zolte i z wzorkiem). Folia w arkuszach 100/60 (czy 100/50cm).

Jest transparentna. Cena za arkusz - 1 zl :P . Kupilem pare sztuk, pozniej wycieczka do Nomi po Butapren i pedzel i juz zestaw jest:

 

img1795pz5.jpg

img1799ka2.jpg

 

Pierwsze proby:

 

Zadowolony z zakupow szybko przystapilem do pracy. Pomalowalem deska balsy klejem, poczekalem z 5 min az przeschnie i przykleilem maly kwadracik z folii (folia jest z 1 strony matowa, z drugiej blyszczaca). Kleimy matowa strona!! (przetestowane).

Nastepnie ustalilem doswiadczalnie temp. zelazka, ktorym naprezam folie. Nie obylo sie bez problemow, gdyz naprezajac "golym zelazkiem" folia sie przypalala i ogolnie wychodzila kiszka. Przeszukalem szafke w poszukiwaniu pergaminu, ale nie stety nie ma. Moze sprawe zalatwila by skarpeta bawelniana na zelazko, ale nie mam takiej. Ale szukajac dalej znalazlem kalke techniczna. Kalka okazala sie strzalem w 10 :D

Przez kalke folia pieknie sie napreza i nic zlego z nia siie nie dzieje. Zauwazylem, ze temp zelazka jest niższa niz przy zwyklej Oracover z klejem (ale ustalcie metoda prob - u mnie bylo to prawie 2 kropki).

 

Jak oklejac:

 

Po kilku probach przystapilem do oklejania. Oklejanie nie jest trudne, tylko troche bardziej pracochlonne niz specjalna modelarska folia.

1. Wycinamy folie na element do pokrycia ( z naddatkiem).

2. Smarujemy konstrukcje butaprenem (ja nakledalem z tubki, wszystkie krawedzie pokrywalem bardzo dokladnie. Po nalozeniu kleju smarujemy go pedzlem, tak aby byl rownomiernie. Pedzel po posmarowaniu trzeba wlozyc do sloika z rozpuszcalnikiem i przed kazdym uzyciem dokladnie wytrzec sucha szmata.

Uwaga - lepiej nanosic klei na mniejszymi powierzchniami smarujac 2 razy niz na 1 duza o drazu). Pedzel musi byc dobrze wytarty i czysty, zeby nie naniesc na konstrukcje zadnych syfow. Zeberka wygodniej smaruje sie palcem.

3. Czekamy z 5 min, az klei podeschnie. Nastepnie nakladamy folie (matowa strona do dolu) - wstepnie naklejamy do krawedzi za pomoca recznika jednorazowego.

4. Za pomoca zelazka, przez KALKE naprezamy folie ( zaczynajac od krawedzi). Po dokladnym przykelejeniu krawedzi ( u mnie keson, krawedz splywu i zwenetrzne zebra) jedziemy zelazkiem po zebrach wewnetrzbych.

5. Nie naprezamy za mocno zelazkiem, do tego sluzy nam suszarka.

6. Obcinamy naddatek folii i krawedz jeszcze przejezdzamy zelazkeim.

7. Usuwamy nadmiar kleju (butapren da sie ladnie 'zrolowac' w kulki i schodzi).

8. Przy nakladaniu kolejnej warstwy (np. na centroplat, gdy pokrylismy juz ucho) granice klejenia maskowalem papierowa tasma (ale oslabialem jej klej przez przyklejanie do blatu).

9. Ostatecznie napinamy suszarka, a na wiekszych plaszczyznach (keson..) nagrzewamu suszarka i dosciskamy recnikami jednorazowymi (robilem tak aby folia idealnei przylegala)

 

Efekty:

 

Metoda jest pracochlonna (ale nie jest tak zle :P ). Efekty sa super. Tak samo wyszlo jak folia modelarska (tylko ta jest transparentna - powiedzial bym poltransparentna). Fotki robione w domu, byl juz wieczor i odbijaly sie lampy z pokoju, wiec fotka nie jest za dobra :? . Jutro zrobie fote z lotniska, zobaczycie ze efekt koncowy jest bardzo OK. Tak samo okleilem stateczniki (pelne z balsy), ale fotki beda jutro.

 

img1801go2.jpg

 

img1802eg3.jpg

 

To by bylo na tyle, klade sie spac.

Ps. bardzo zadowolony z dzisiejszego oklejania! Aku na jutro juz sie laduja :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto obiecana fotka. Folia sprawuje sie bardzo dobrze. Po lotach nic sie nie odkleja, wszystko w

porzadku. Mysle ze mozna by zejsc z waga odpowiednio rozcienczajac butapren, ale nie wiem czym ???

 

Obiecana fotka:

 

69945404tc2.jpg

 

I co na to powiecie ???

 

Dla porownania sama koncowka skrzydla na 1 planie pokryta jest zwykla folia modelarska, reszta to folia kwiaciarniana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie pofaluje albo nie rozpusci folii?? kiedys wlasnie podobna folia mi rozmiekla od nitro
Tylko nie wiem czy wtedy nie bedzie problemu z tym, ze rozpuszczalnik z butaprenem bedzie zmywal nadruk z folii. Nusze sprawdzic.

 

Ja jestem zdania, bardziej Marcina, być moze ruszy barwę, ale nie rozpuści fej folii. Jeśli dobrze pamiętam to włożyłem właśnie w rozcienczalnik nitro paseczek jakiejś folii cienkiej to ani drgnęła :D, ale sprawdź

 

A tutaj stronka wlasnie o oklejaniu tą folią:

 

http://modelhobby.republika.pl/darek/oklejanie.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.