Skocz do zawartości

prosta wycinarka CNC do styropianu


sikorsky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym przedstawić "wynalazek" znaleziony przypadkowo w sieci, który dość mocno mnie zaintrygował, a nie znalazłem na forach polskojęzycznych informacji o jego wykorzystaniu w modelarstwie.

http://www.cnc-hotwire.de/

Urządzenie wydaje się być jeszcze tańszą alternatywą dla urządzeń CNC (nawet na prowadnicach meblowych :)) co dla młodego modelarza jest sprawą niebagatelną, zwłaszcza, jeśli bez niczyjej pomocy musi wyciąć profile np. skrzydeł (nie daj Boże zbieżnych!) z szablonów. Poza tym do konstrukcji mógłby użyć swej dotychczasowej wycinarki. Pozostaje tylko (czy może aż!) kwestia elektroniki i sterowania.

Jako kompletny laik w temacie CNC mam więc pytanie do kolegów: co sądzicie o pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak powiem "Einfach genial!" :)

Faktycznie odpada robienie prowadnic, tylko 4 precyzyjne szpulki dla silników krokowych i trochę linki (stalowa do modeli uwięziowych , gdyby ktoś miał problemy z przetłumaczeniem). Reszta podobna (silniki, sterowanie, oprogramowanie).

Ciekawy pomysł.

 

EDIT. Potrafi nawet robić za ploter piszący... Wow O.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze jest to sprawa do pominiecia poprostu dajesz mała srednice szpulki:) takie cos juz w polsce widziałem na witrynie modelarskiej ale ostatnio cuda sie tam dzieja i nie moge tego znaleźć. nie mniej jednak ja byłbym zainteresowany kwestia sterowania czy ktos wie z kad i jak mozna takie sterowanie kompletne zdobyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajesz mała srednice szpulki:)

Tak, a najlepiej dać przekładnię. :)

Chodzi o to, aby było max. prosto. Nawet cienka szpulka musi mieć te parę mm średnicy, aby była sztywna. Poza tym najłatwiej (bo taki jest zamysł) jest nawijać na oś silnika lub nałożoną na nią przedłużkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik krokowy potrafi mieć więcej kroków na obrót, więc rozdzielczość do celów prowadzenia drutu tnącego ma wystarczającą. Poza tym tu jest cała trygonometria zaprzęgnięta, bo obrót szpulki nie zawsze przekłada się 1:1 na przesuw drutu (tylko wtedy jak drugi silnik stoi). Ten soft to tam musi nieźle nadrabiać w zamian za rezygnację z prostopadłych osi i uproszczenie konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

O dokładność bym się nie martwił. Silniki korkowe stosowane w maszynach cnc zazwyczaj na jeden obrót mają 200kroków z możliwością ustawienia pół kroków co daje 400krokłw na jeden obrót wiec jeden krok to 0.9stopnia. Czyli przy szpuli o średnicy 20mm jeden krok to nawinięcie ok.0.15mm linki

 

 

Problemem może być dostanie programu sterującego ta maszyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem wcześniej :oops: , poza tym mój niemiecki jest nie najlepszy :oops: .

Polecam:

http://translate.google.pl/translate?prev=hp&hl=pl&js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.cnc-hotwire.de%2F&sl=de&tl=pl&history_state0=&swap=1

 

Idzie się domyśleć o co chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna rzecz :shock: :D prostota do bólu a jaki efekt.....chociaż przeraża mnie trochę oprogramowanie i projektowanie modeli na komputerze-w jaki sposób się to mniej więcej odbywa?Chyba jednak pozostanę przy zwyklej ramce z drutem i sklejkowych szablonach aczkolwiek pomysł jest naprawdę ciekawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12V 480mA

coś się chyba pomyśliło... siłe silnika wyraża się w Nm a nie w mA

to co podałeś to by pasowało do danych o zasilaczu choć wydaje mi sie że 480mA to sporo za mało do zasilania drutu tnącego (ja używam 24V 60A)

z tego co się oriętuję to do naszych celów odpowiednie będą silniki w granicy 1,2-2Nm

np. taki: http://allegro.pl/item775708790_silnik_krokowy_1_26nm_2_1a_lub_4_2a_cnc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.