Skocz do zawartości

TS-11 Iskra


meloow

Rekomendowane odpowiedzi

W przeciwieństwie do śmigła zasadniczy ciąg turbiny pochodzi od przepychania masy powietrza i bardzo ważne jest, co się dzieje przed i za turbiną. Zmierzenie ciągu jest możliwe, ale żeby było miarodajne powinieneś turbinę obudować w kanał dolotowy i wylotowy o takim kształcie, jak w modelu. Żeby mieć pełen obraz sytuacji powinieneś też zmierzyć prędkość "gazów wylotowych". Chyba prościej będzie zamontować turbinkę od razu w modelu i sprawdzić w praktyce... :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na elektronicznej wadze można w jakiś prosty sposób zmierzyć ciąg takiej turbinki? Czy jeśli po prostu postawię ją do 'góry nogami' (wirnikiem w dół, na jakiejś podstawce oczywiście) to czy nacisk na wagę podczas pracy turbinki będzie miał jakieś odzwierciedlenie w ciągu?

Dla własnych potrzeb i porównań możesz mierzyć na wadze (ja tak robię: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8774&postdays=0&postorder=asc&highlight=mirage&start=15).

Ale tak, jak pisze Ładziak: efekt końcowy bardzo zależy od "obudowy", co sprawdzam w ten sam sposób - model na wagę i gazu :D

Prędkości nie mierzę, bo nie mam jak.

Tu jest bardzo prosty wzór na prędkość http://www.rcuniverse.com/forum/m_3457245/tm.htm

Trzeba znać ciąg i powierzchnią FSA turbinki, ale coś mi nie gra, może ewentualnie ktoś to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem drugi test. Po 1-2 minutach na pełnych obrotach (pakiet o wydajności ponad 30A) regulator TP 25A jest gorący. Dalsze próby odwołane do czasu aż będę miał większy regler.

Pamietaj, ze na postoju nie masz ZADNEGO przeplywu powietrza (no jakis tam jest, ale mozna go pominac), wiec skoro wytrzymal tyle na ziemi to mozna polatac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś wykonałem taki mały test ciągu (nacisku) postawiłem model pionowo na wadze i wyzerowałem licznik . Gaz na max i siła nacisku wynosi 220-230g więc daleko to tych 470g ciągu ktorę są napisane na pudełeczku tej turbikni. Postanowiłem zrobić jeszcze jeden test i dałem stożek zmniejszający średnicę wylotu z 50mm na 30mm i siła nacisku spadła do 110g. Pozostało tylko odchudzić model maksymalnie jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.