Skocz do zawartości

Odwieczny problem - jaka aparatura 2,4GHz?


Air

Rekomendowane odpowiedzi

Nastała zima (no prawie) i jako, że w tym sezonie podszkoliłem się troszkę w lataniu modelami RC, a mam aparaturę 4-kanałową made in china na 35Mhz to chciałbym na nowy sezon nabyć coś porządniejszego.

 

Zapał do zakupu taniej aparatury 2,4GHz HobbyKinga programowanej przez komputer lub aparatury Eurgle (czy jakoś tak) na szczęście już mi opadł - wolę kupić coś porządniejszego...

 

Założenia:

1. Pasmo 2,4GHz

2. "Komputer" - ale to oczywiste

3. Liczba kanałów - wątpię, żebym szybko zaczął korzystać z więcej niż 5 ale myśląc przyszłościowo minimum 6 kanałów

4. Latam samolotami, o śmigłowcach w zasadzie nie myślę

5. Zasięg - chcę dość szybko zacząć bawić się w FPV, więc 1km minimum, a najlepiej do 2km

6. Cena odbiorników nie jest dla mnie aż tak istotna - nie widzę problemu z przekładaniem odbiornika z modelu do modelu, bardziej istotna jest ich wielkość i waga...

 

Chciałbym, żeby cena nadajnik/odbiornik nie przekroczyła za bardzo 1500zł...

 

Wstępnie czytając wątki na tym forum stawiam na markę Futaba - ale jaki model???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Futabę 8FG zwróciłem już właśnie wcześniej uwagę - ten model kosztuje jeszcze dość znośnie (T10CG już sporo więcej). MX-16iFS jest w takiej cenie jak 8FG - a z tego co czytałem system Fasst Futaby jednak jest wiodącym rozwiązaniem na rynku (jak pisałem - docelowo chciałbym bawić się w FPV - zależy mi na zasięgu (jak i na jakości sygnału w przypadku pojawienia się jakiejś przeszkody (powiedzmy linia drzew) między nadajnikiem a modelem). W T8FG bardzo przemawia do mnie także slot na karty SD - potencjalnie daje to możliwośc backupowania ustawień modeli, tworzenia paru wariantów ustawień dla jednego modelu lub edycję ustawień modelu za pomocą oprogramowania na komputerze (jeśli jest/będzie dostępne) - bez konieczności grzebania w menu nadajnika lub podłączania go do komputera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jak bym miał jeszcze raz wybierać to kupiłbym ponownie T10 lecz można rozejrzeć się za DSX9 używaną.DSX to świetne radio więc są jakieś inne opcje niż Futaba.Faktem jest że oba radia wystarczą na wiele lat i naprawdę trudno wykorzystać ich możliwości w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Futabę 8FG zwróciłem już właśnie wcześniej uwagę - ten model kosztuje jeszcze dość znośnie (T10CG już sporo więcej). MX-16iFS jest w takiej cenie jak 8FG - a z tego co czytałem system Fasst Futaby jednak jest wiodącym rozwiązaniem na rynku (jak pisałem - docelowo chciałbym bawić się w FPV - zależy mi na zasięgu (jak i na jakości sygnału w przypadku pojawienia się jakiejś przeszkody (powiedzmy linia drzew) między nadajnikiem a modelem). W T8FG bardzo przemawia do mnie także slot na karty SD - potencjalnie daje to możliwośc backupowania ustawień modeli, tworzenia paru wariantów ustawień dla jednego modelu lub edycję ustawień modelu za pomocą oprogramowania na komputerze (jeśli jest/będzie dostępne) - bez konieczności grzebania w menu nadajnika lub podłączania go do komputera...

No to znalazłeś kandydata na radio :) .Soft bardzo podobny do T10, niektórym nie przypadł do gustu wygląd ale dla mnie osobiście ważne to co jest w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dziękuję wszystkim za porady.

 

Poczytam jeszcze recenzje i opinie na temat T8FG (to chyba względnie nowy model - być może wyjdą jakieś problemy?) i pewnie w lutym 'wyskoczę z kasy'... T10CG kosztuje bliżej 2500 z tego co widzę - to już zdecydowanie nie na moją kieszeń...

 

PS.: Wygląd T8FG akurat mi pasuje, z resztą latając to ja patrzę na model, a nie na aparaturę, a do ozdabiania półek mam lepsze przedmioty ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Liczba kanałów - wątpię, żebym szybko zaczął korzystać z więcej niż 5 ale myśląc przyszłościowo minimum 6 kanałów

5. Zasięg - chcę dość szybko zacząć bawić się w FPV, więc 1km minimum, a najlepiej do 2km

 

Sam sobie zaprzeczyles :)

 

FPV -

5 kanalow do sterowania (2 na lotki), przy modelu z dodatkowymi klapami minimum jeden wiecej.

2 kanaly pan/tilt do kamery

 

To juz mamy 7 na dzien dobry. Kazde kolejne urzadzenie jak switch miedzy kamerami, oswietlenie, spust migawki w aparacie, wlaczanie/wylaczanie OSD czy inne bajery to kolejne kanaly. 9ch jest w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie zaprzeczyles :)

 

Po to pytam niemając zbyt dużej wiedzy, żeby być prostowanym :)

 

FPV -

5 kanalow do sterowania (2 na lotki), przy modelu z dodatkowymi klapami minimum jeden wiecej.

2 kanaly pan/tilt do kamery

Aż 2 kanały na lotki (czemu?)? W sumie nie zakładam, że platforma do FPV lotki posiadać będzie (planuję wykorzystanie EasyStara lub podobnego modelu, lub zbudowanie czegoś sporego, i powolnego samemu... pan/tilt - co do tego też przekonany nie jestem czy będę używał (ale powiedzmy że tak)

 

To juz mamy 7 na dzien dobry. Kazde kolejne urzadzenie jak switch miedzy kamerami, oswietlenie, spust migawki w aparacie, wlaczanie/wylaczanie OSD czy inne bajery to kolejne kanaly. 9ch jest w sam raz.

Jeśli kiedykolwiek będę używał w lotach aparatu - to raczej włączę interwałometr niż będę się bawił w ręczne wyzwalanie migawki...

 

Ale masz rację - muszę przekalkulować sobie na spokojnie czy te 2 dodatkowe kanały mi się kiedyś nie przydadzą, bo chciałbym żeby ta aparatura posłużyła mi długie lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie pomyślisz o Aurorze Hitec-a?

9 kanałów i możliwości zbliżone do 12 Futaby.Do tego telemetria,wymienny moduł,stosunkowo tanie firmowe odbiorniki(ważne!).To wszystko za cenę mniejszą niż 8 Futaby.Mx-16 z IFS(xps) nie ma przyszłości na naszym rynku,Graupner powinien raczej zastosować wymienny moduł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż 2 kanały na lotki (czemu?)?

Jeden na lewą, drugi na prawą. Jedyna metoda na zrobienie różnicowości lotek albo układów typu delta.

Oraz - najwazniejszego zapomniales - klapolotek.

 

Air po prostu uwierz mi na slowo. Sam sie szybko o tym przekonasz ze kanalow nigdy za wiele a w koncu chcesz kupic aparature na lata.

Jesli chodzi o pantilta to wierz mi ze bedzie to jedna z pierwszych rzeczy ktora zrobisz do fpv, wcale headtrackera do tego nie trzeba, starcza kanaly proporcjonalne (suwaki i/lub pokrętła).

 

odbiorniki kosztują od 324zł

I w kazdym wątku o aparaturach polecacie (posiadacze) ta Sanwe znajac cene odbiornikow :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.