Skocz do zawartości

O2 :)


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem :!:

 

Kiedyś grzebałem po sieci za jakimiś fajnymi planami czegoś prostego do zbudowania. Znalazłem model o nazwie, chyba, O2, a bynajmniej tak by wynikało z nazw plików. Nie mogę za cholerkę odnaleźć strony, skąd pobrałem te planky, no ale mniejsza o to.

 

Jako że na brak zajęć narzekać nie mogę, bo aktualnie na warsztacie mam:

- dwupłacika z projektu Piotra (coś ciągle o nim zapominam),

- Extrę EPP od Osy (do tej nie mam węgla, myślałem że dziś przyjdzie i coś podziałam, ale nie jest mi to dane)

- Extrima v2 do delikatnego remontu (dzięki Sławek ;) )

to pomyślałem jednak, że warto by chociaż przygotować formatki pod laser tego modelu O2 (coś a'la zestawik do szybkiego montażu).

 

Ten cały O2 to taki balsowy funflaj z kadłubem deską i skrzydłach z jakimś profilem symetrycznym.

Rozpiętość 948 mm,

Długość około 900 mm,

Wagi nie znam, wyposażenia jakie zastosował autor nie znam, wiem jedynie że był to chyba jakiś silnik z przekładnią, bo taki widnieje na planach :)

 

A tak wygląda to cudo:

EDITED 2 START

Oczywiście zapomniałem o najważniejszym, jako że nie ma odnośnika od strony autora, lub strony z planami, zamieszczam info o autorze planów.

Dołączona grafika

EDITED 2 END

 

Kadłub

Dołączona grafika

Skrzydła

Dołączona grafika

Ster wysokości ze statecznikiem - to już moja wersja ale, kształt całości ten sam, a elementy nieco zmodyfikowane, coby się lepiej składało ;)

Dołączona grafika

 

A oto co udało mi się zdziałać komplecie.

 

Skrzydła już są na formatkach, tylko ciąć ;)

Dołączona grafika

Łącznik skrzydeł - narazie nie na formatce bo nie wiem z jakiego materiału wykonać. Autor zdaje się proponował balsę 3 mm, ale ja chyba zastosuje sklejkę 3 mm.

Dołączona grafika

Ster kierunku juz rozbity na elementy do szybkiego składania.

Dołączona grafika

To samo statecznik poziomy i ster wysokości.

Dołączona grafika

 

Aktualnie walczę z kadłubem, jak się uporam to może znajdę fundusz żeby wyciąć :)

 

O ewentualnych dalszych postępach będę informował.

 

Pozdrawiam!

 

EDITED 1

 

Zapomniałem dodać po co to robię!

Jak się ma w rękach talent, to taki model można machnąć ręcznie w 5 godzin łącznie z oklejaniem. Niestety ja takiego czegoś jak talent nie posiadam, a bynajmniej wciąż go w sobie szukam :)

 

EDITED 3

Pozwoliłem sobie wyedytować temat, ponieważ znam już nazwę modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwichrowało się od folii?

P pierwsze nie opalarką tylko żelazkiem naciągaj.

Jeśli to nie duże zwichrowanie , to wyginasz ręcznie skrzydło w drugą stronę i napinasz ponownie folię , aż do momentu wyprostowanie się go, no chyba , że przegiąłeś z dmuchawą i jest to już pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło w kadłub to chyba najlepiej na CA :mrgreen: Właśnie przed chwilą się zastanawiałem, jakby tu zrobić skrzydło odejmowane, tj model dwuczęściowy, ale chyba nie mam pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to może najpierw wkleić, a dopiero później oklejać? Wpadłem na genialny pomysł. Zamocuję skrzydło na gumach :) Będzie to wymagało wzmocnienia kadłuba tu i tam, ale cóż - takie jest życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na genialny pomysł. Zamocuję skrzydło na gumach :)

Mam nadzieję, że się nie załamiesz, jak Ci powiem, że pierwszy na mocowanie skrzydeł na gumę nie wpadłeś ?? :P :P :P

 

A tak na serio, to czekam na rozwój wydarzeń, bo sam myślałem, o czymś podobnym, bo to taka perełka w dobie depronowców xD

W każdym razie masz kibica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło w kadłub to chyba najlepiej na CA :mrgreen: Właśnie przed chwilą się zastanawiałem, jakby tu zrobić skrzydło odejmowane, tj model dwuczęściowy, ale chyba nie mam pomysłów.

Możesz na gumę, ale można też pokombinować i na śruby: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=2439&highlight=przy+kawce

 

no ale jak jest oklejone to sklejona będzie folia z kadłubem a to się trzymać nie będzie. nie wiem jak inne folie. ja 1 w życiu to robiłem solarfilmem i on się w ogóle nie trzyma balsy ani sklejki

-Przed folią posmaruj drewno Balsalock-iem

-W miejscach klejenia podzespołów pokrytych folią trzeba zawsze usunąć folię; żeby nie kaleczyć drewna najlepiej nie ciąć jej nożykiem, a wypalić "przecięcie" lutownicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj

:jupi: :*

 

EDITED

 

ale można też pokombinować i na śruby

:* :jupi:

 

Hubert, jeśli możesz to powiedz mi jeszcze jak jest rozwiązane odejmowanie skrzydeł i sterów z punktu widzenia lotek i steru wysokości? Przecież one są wklejone na stałe, a nie widziałem w pokazanym przez Ciebie modelu żadnej "luki" coby zmieściły się lotki, lub serwo... :(

Dobra, na serwo znalazłem dziurę ;) ale na lotki nie widzę dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolnymi chwilami posiedziałem nad planami i powstało takie coś:

 

Dołączona grafika

 

To co widać na powyższym rysunku to kompilacja modelu O2 z pomysłami wziętymi z modelu z linku Huberta i odrobina mojej własnej inwencji. Nie wiem jak do końca rozwiązać mocowanie tych skrzydeł i statecznika, jakoś to zrobiłem, mam nadzieje że będzie się trzymać :) Miejsca zaznaczone na czerwono to miejsca, w których będą sklejkowe wzmocnienia na śruby. Żeberko skrzydła, które będzie posiadało uszy do przykręcenia go do kadłuba będzie wykonane w całości ze sklejki 3 mm, odrobinę bardziej ażurowane niż pozostałe żebra. Statecznik natomiast pozostanie w całości balsowy, będzie posiadał tylko doklejane uszy ze sklejki 2 mm.

Tutaj widoczne żeberke o którym mowa i wstawki sklejkowe (jest ich 2 razy za dużo, ale domyślnie mają być ze sklejko 3 mm i ze sobą sklejona, a nie z 6 mm).

Dołączona grafika

 

Z racji demontowanego skrzydła wprowadzone będą następujące zmieny zewnętrzne:

- znikną boczne listwy przy kadłubie (od skrzydła do statecznika poziomego)

- lotki będą wydłużone po sam kadłub.

 

W ogóle to muszę jeszcze raz zaprojektować ogon (SK, SW), bo stwierdziłem że to co zrobiłem to wcale nie jest szybki montaż ;)

 

Odrobinkę zmieniło się skrzydełko także, ale są to zmiany na tyle małe, że nie ma co pokazywać.

 

Dużo przy przerabianiu zaczerpnąłem z fotek na rc-groups. Plany, które ja mam są w stosunku do tamtych stanowczo 'nieaktualne'. Poza tym przejrzałem manuala na stronie autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strejlau, a może dorobić przestrzenny kadłub (w kształcie klina, czyli żadnego gięcia), dwie strony lżejsze, tył 1 mm. balsa, wręgi sklejka 3 mm przód, sklejka 1,5 tył? Widzę że masz straszny napęd, może dasz radę? Mocowanie skrzydeł węgiel 8 mm i 4 mm w skrzydłach rury alu (alu z marketu masuje :D sprawdzałem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.