Skocz do zawartości

Pierwsze zakupy i postawy RC :)


jakubek246

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka!

Co prawda było tu (jak i na innych forach) kilka tematów od "zielonych", jak i wiele poradników, lecz nie znalazłem odpowiedzi mogących zaspokoić moją ciekawość :D

 

Pytania będę zadawał w punktach tak jak mój poprzednik z wcześniejszego tematu, który czytałem :D........ A więc zaczynajmy:

 

 

1. Chciałbym żeby ktoś mi przedstawił typy podwozi (jeżeli to jest zbyt rozległy temat to chociaż żeby uogólnić, ponieważ to mnie dręczy na pierwszym miejscu ;p)---kolega ertman co prawda o tym troszkę, ale nie do końca to pojąłem.

2. Jak rozpoznać zabawkę od modelu- niby proste dla was (zaawansowanych), ale dla mnie nie za bardzo ^^

3. Czy istnieje jakiś ranking firm? tz. jakie firmy omijać, jakie to chińczyki, a jakie są np. na 5 najlepszych miejscach wśród modelarzy?

4. Radia...a dokładniej o co chodzi z tymi np. mhz (niby wiem, że częstotliwość, ale jak to się dobiera do samochodzików i jakiem ma to znaczenie to nie zabardzo ;p)

I jeszcze dalszy ciąg do czego są kanały? np. 2kanałowe, 1kanałowe?

5. Serva- odpowiadają za jazdę lub skręt?

6. Noooo i pakiety xD na przykładzie tego powiedzcie mi o co chodzi:

 

Pakiet akumulatorów Ni-Mh do modeli RC. <-------Ni-Mh to pierwiastki ;p ale co one mają z akumulatorem?

Pojemność - 3700 mAh <-------- Ogólnie o tym xD

Napięcie - 7,2 V <---------- Czy są inne napięcia... po prostu też ogólnie

Wydajność prądowa - ponad 30A <-------- no i to też ogólnie xd

Wtyczka Tamiya

Brak "efektu pamięci" - NiMh <-------- Czy tu chodzi o to, że można ją doładowywać? :)

 

 

7. Ładowareczka:

# Prąd ładowania 600mA <---- to też nie za bardzo ogarniam

# Zasilanie: sieć 230V <------- No to akurat wiem :P

# Zastosowanie: akumulatory 7,2V (6 cel) NiCd / NiMh <------ to chyba też- zależy od aku.

# delta-peak - TAK <------ ale co to jest? xD

8. Elektroniczny regulator obrotów? Cóż to jest?

 

Dobra koniec pytań. Co prawda mam jeszcze parę, ale najpierw te żeby was nie zniechęcić :D

 

 

A teraz wybór pierwszego autka...

Moglibyście powiedzieć, który z nich jest lepszy? Dlaczego i czy warto go brać?

http://www.strefahobby.pl/product_info.php?products_id=117

http://www.strefahobby.pl/product_info.php?products_id=112

-----------------------czy one mają stopniowe skręcanie i przyspieszenie?

Jeżeli jakiś wybierzecie, to jaką aparaturę do niego?

 

 

P.S 1

Sorrki , że taki długi ten post mój, ale po co mam to rozbijać na 10 różnych jak mogę to tutaj zawrzeć. Poza tym chcę się jak najwięcej dowiedzieć, ponieważ zafascynowało mnie RC ;D

P.S 2

Jeżeli macie jakieś poradniki z innych stronek to dawać je tutaj ;p

___________________________________________________________________________

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI I TRUD!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,to zacznijmy od początku,gdyz zapowiada się naprawdę sporo pisania :lol:

1.Płyta podwoziowa wykonana jest zwykle z blachy duraluminiowej lub w niektórych autorskich projektach z laminatu.Cięzko określić co chcesz wiedzieć ,gdyz pytanie o "typy podwozi" jest bardzo ogólne.Ogólnie jeśli zaliczyć to do podwozia rozróżniamy napęd 2 i 4WD(napęd przekazywany na 2 lub 4 koła).Potem kwestia amortyzacji-amortyzatory olejowe,gazowe,w prostszych modelach same sprężyny.W samochodach terenowych stosuje się dość rozbudowane zawieszenie wzorowane na tym z prawdziwego samochodu,czyli składające się z wachacza i amortyzatora zwykle o dość dużym skoku.Zawieszenie może byc zalezne(dwa koła jakby sprzęgniete ze sobą podczas amortyzacji) lub tez niezalezne(każde z kół pracuje niezależnie od drugiego).Niektóre modele szosowe mają sztywne zawieszenie,czyli amortyzatorów brak.Co do symboliki stosowanej przy oznaczeniach podwozi nie będę się rozpisywał ponieważ brakuje mi odrobiny wiedzy na ten temat.Być może właśnie to jedynie Cię interesowało no ale cóż..

2.Zabawka będzie miała najprostsze nieproporcjonalne sterowanie,plastikową płytę podwozia,plastikową karoserię(w prawdziwych modelach stosuje się lexan).Ogólnie wizualnie mozna poznac czy ma się do czynienia z modelem czy zabawką.

3.Ranking firm..hehm..cieżko powiedzieć jednoznacznie że"to jest fee a to cacy" ale ogólnie kilka lepszych firm: Kyosho,Team Associated,Thunder Tigre,GS Racing.Uważaj na firmę Silverlit-ona produkuje jedynie zabawki,to nie są modele!

4.Częstotliwość w MHz-sprawa jest prosta-aparatura pracuje na danym paśmie częstotliwości(załóżmy 40MHz) które obejmuje częstotliwości zbliżone do 40MHz,zaś wartość po przecinku ustala już dokładną częstotliwość,stąd też biora się kanały.Przeważnie samochodziarze latają na 40MHz lub 27MHz,kwarce do modelu dobrać musisz jedynie pod względem kompatybilności kwarca z nadajnika z kwarcem w odbiorniku lub też ewentualnie dostosować się do kanałów zajmowanych przez inne osoby.Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem ale starałem sie to zrobić w miare łopatologicznie

5.Serwa-są to podzespoły składające się z silnika,przekładni i odpowiedniej elektroniki sterującej.Obracają się o kąt minimalnie mniejszy niż 180*(choć są wyjatki) i odpowiedzialne są w modelu za skręt przednich kół lub też sterowanie przepustnicą/hamulcem w wypadku modelu spalinowego.

6.Ni-MH-inaczej akumulator niklowo-wodorkowy(Ni-Cd-akumulator niklowo kadmowy)-charakteryzuje się on właśnie brakiem efektu pamięci czyli możliwością doładowywania w dowolnie wybranej chwili,nawet gdy nie jest jeszcze do końca rozładowany.Pojemność w mAh-ciężko to opisać w jednym poście,musiałbyś poszerzyć swoją wiedzę z zakresu podstaw elektroniki.mAh (czyt.miliamperogodziny) to jednostka pojemności zaczerpnieta od Ah(amper na godzinę).Ogólnie im większa pojemność akumulatora tym dłużej pojeździsz.Co do napięcia pakietu-oczywiście że są inne napięcia w zależności od rodzaju pakietu i ilości ogniw w nim zawartych-7,2V 8,4V 9,6V i tak dalej...pojedyncze ogniwo Ni-MH typu paluszek ma napięcie 1,2V,zaś jedna cela akumulatora typu lipol ma napięcie 3,7V(dlatego też pakiety lipol mają kolejno napięcie 3,7 7,4 11,1 14,8V itd.).O akumulatorach Life(czyli litowo żelazowych) nie będę się już rozpisywał,gdyż są one kiepskim pomysłem na początek ze względu na skomplikowany proces ładowania.Wydajność prądowa to po prostu ilośc prądu jaką możesz wyssać z pakietu w danym momencie.Wyrażana jest w amperach(A) lub tak zwanych C będących ilorazem wydajności prądowej i pojemności w Ah(np.amumulator o wydajności prądowej 36A i pojemności 1800mAh będzie miał innymi słowy wydajność prądową 20C{36:1,8=20})

7.Ten punkt pozwolę sobie pominąć ponieważ przeczytawszy to co napisałem wyżej powinieneś już coś łapać.

8.Elektroniczny regulator obrotów jest to urządzenie sterujące pracą silnika napędowego,ma w zasadzie 2 wejścia i jedno wyjście:Przewody idące do aku(zasilają regulator a tym samym silnik),przewowdy idące do odbiornika(sterują pracą regulatora) i na koniec przewody idące do silnika :wink:

 

Co do modelu wybrałbym model z pierwszego linku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 asfaltowe lub terenowe

2 zabawki nie maja części zamiennych

3 ja mam 2 modele hpi 2 team associated i kiedyś miałem jeden tamiya

4 27mhz lub 40mhz lub 2,4ghz samochodowe radio musi posiadać co najmniej 2 kanały jeden na kierunek drugi na gaz

5 skręt lub jesli masz regulator mechaniczny potrzebne jest drugie na gaz

6 tu nie chce mi sie pisac ni-mh lepsze

większość aut jest na 7,2v

wtyk tamiya to taki standard większość tanich pakietów jest wyposażona w takie wtyczki

 

7 prąd jakim jest ładowany akumulator czyli 600mAh jesli akumulator ma pojemność 3000mAh będzie ładowany 5godzin

typy jakie akumulatory można ładować

delta peak to automatyczne przerwanie ładowania w momencie kiedy pakiet jest już pełny

 

8 takie ustrojstwo co sprawia ze prąd zpakietu powoduje ze silniczek sie kreci :mrgreen: :twisted: :lol:

 

i te autka to raczej nie modele :/ pierwszy 2wd porażka a drugi to naciąganie filmik pokazuje zupełnie inny osprzęt niż jest w zestawie

 

 

zanim napiszez kolejne pytania odwiedz stronę http://www.rcauto.pl/forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście-jak każdy model!!!O tym Ci pisałem wyżej,jeśli masz proporcjonalne radio w modelu serwa wychylaja się stopniowo,tak więc możesz płynnie kontrolować skręt,to samo z regulatorem-również stopniowo w całym zakreasie drążka masz regulacje obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo xD Skoro już jesteś to trochę ci jeszcze potruję :D

Przeważnie samochodziarze latają na 40MHz lub 27MHz,kwarce do modelu dobrać musisz jedynie pod względem kompatybilności kwarca z nadajnika z kwarcem w odbiorniku lub też ewentualnie dostosować się do kanałów zajmowanych przez inne osoby.

Nie za bardzo rozumiem pojęcie "kwarc"

I jeszcze skąd wiedzieć ile cal ma ten aku?:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1375,rc-pack-3700-mah-7-2v-vipow

I po czym wybrać radio do modelu pierwszego skoro nie piszę na jakich falach on odbiera? :/

 

P.S

Czy to są w końcu modele czy zabawki ;> :/ bo koleś troszkę wyżej napisał, że to lipa 0.-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cela nimh ma 1,2v czyli jesli 7,2 : 6 = 1,2

 

oba auta sa rtr czyli jedyne co potrzebujesz to 8 baterii AA (paluszki)

 

linki do strony producenta niżej do polskiego dystrybutora

 

http://www.hpieurope.com/kit-info.php?lang=pl&partNo=10786

http://www.hpieurope.com/kit-info.php?lang=pl&partNo=10792

 

aparatura akumulator ładowarka serwo regulator itd wszystko jest z zestawie oba bardzo dobre na początek

 

http://www.lrp.pl/sklep/product_info.php/cPath/1674/products_id/20555

http://www.lrp.pl/sklep/product_info.php/cPath/1674/products_id/10978

 

radio w zupełności wystarcza sam takiego używałem przez długi czas

a co najważniejsze wszystkie części do tych modeli kupisz bez żadnego problemu a nikt nie jest kierowcą idealnym i "wypadki" się zdarzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YYYY a może coś z monsterów byście polecili? :P

 

No i mam ostatnie pytanie xD :

Gdybym kupił zestaw KIT np. w/w

http://www.strefahobby.pl/product_info.php?products_id=117

to musiałbym kupić aku., ładowarkę i (no właśnie) aparaturę ;p tz. Że muszę kupić radio z 2 kanałami najlepiej 40mhz i z ?odbiornikiem(kwarcem) + serwo (po co to serwo? xd)

tutaj opis:

Zestaw nie zawiera niezbędnych do uruchomienia komponentów:

- aparatury z 1 serwem (min. 2 kanały)

- akumulatora 7,2V

- ładowarki do aku 7,2V

- akumulatorków lub baterii do nadajnika (8xAA)

 

 

P.S 2

Czy ta firma Tamiya, którą większość osób poleca na start może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputerem? xD Po co mogą być trzy kanały do samochodów?

 

Dorba to kanały min. 2 xd ale po co to ----->>> + serwo standard?Po co to serwo?

I rozumiem, że wraz z aparaturą są w zestawie kwarce? kwarc to inaczej odbiornik? :P

I to bym musiał sam zamontować?

A po to, że któregoś dnia, może się okazać, nie możesz żyć, bez np. włączanego oświetlenia, otwieranych drzwi, czy niezależnego skrętu obu osi. Albo masażera dla kierowcy. Czyli czegoś, co przerasta fajerę i gaz. A może osobne hamulce? Wyobraźnia jest nieograniczona.

 

Komputer jest po to, żeby móc zmieniać ustawienia modelu, bez większego grzebania w środku. Wystarczy np. zmienić zakres wychyleń serwa i ten sam model może ci posłużyć jako zwinna terenówka, lub jako mało ruchliwy dragster.

 

Producnt aparatury nie wie, co ty masz i jakiej klasy masz. Więc dodaje często do zestawu inne elementy, pomocne w budowie modelu. Serwa zawsze się przydadzą.

Standard oznacza klasę wielkości serwa. Są jeszcze micro, mini, large, gigant, pilot-ochotnik itd. :P

 

A pisało, że dodają kwarce? :wink: Kwarc to taki element elektroniczny w formie srebrnej kostki z dwoma nóźkami. Wkłada się jeden, o oznaczeniu TX do nadajnika, a drugi, RX - o odbiornika. To taka "karta SIM" do nadajnika. Dzięki temu, nadajnik i odbiornik wiedzą "jak do siebie dzwonić".

Ale dzisiaj, lepiej poszukać sprzętu z syntezą. Mniej problemów i wydatków. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze :/ nie do końca mnie Pan zrozumiał :P bo na początku pisałem na PM do innego użytkownika forum i do pierwszego modelu (link 1) napisał mi, że muszę kupić (cytuję):

"Do tego proponuje radio na 40mhz 2 kanalowe- na allegro do dostania za mniej niz 200zl, musi miec odbiornik, dodatkowo potrzebował bedziesz jeszcze jedno serwo standard." No i nie wiem po co to servo :P Skoro wóz ma już dwa wmontowane (1sręt i 2gaz/stop) I na przykładzie pierwszego modelu (link 1) To jak kupię aparaturę(tz. radio, kwarc) i tu mam pytania:

1. To mam rozumieć, że w radiu mam już nadajnik, w którym jest zamontowany kwarc 40mhz i muszę kupić (jeśli nie ma w zestawie) kwarc RX, który zamontuje w odbiorniku w modelu? tak ? xD

2. Te serwa to jak np. kupię jakieś serwo to muszę sam np. opracować silnik do oświetlanie,czy kupić dodatkowy ten..yyy.. ?"modul" to się zwie xD ? I wtedy kabelki z odbiornika do tego serva, a od serwa do "modulu" ? :oops:

 

P.S

 

Sorrki, że wam tyle może jasnych pytań zadaję, ale nooo :? jakoś wolę coś wiedzieć zanim kupię, żeby dobrze wybrać :P

 

__________________________________________________________________________

Pozdrawiam i dziękuję Kuba! :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzizu... Nie, tatuś nie uczył. >.< Ale ja akurat pisałem w innej sprawie i przy okazji się zapytałem o to co chciałem. ^^

 

 

P.S

To co muszę jeszcze kupić do tego pierwszego modelu, żebym mógł odbyć swoją pierwszą przejażdżkę? ;D__________________ A jeśli nie ten, to może byście polecili jakieś off-road?

To może ten, co kolega wyżej polecił? tz. Spodobała mi się ta Brama 10b buggy ^^ Co o nim wiecie? Może być na początek? Łatwą ma budowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
jakubek246, Temat przeniosłem bo tam gdzie był ze względu na zadane pytania zupełnie się znaleźć nie powinien.Nie pisz postu pod postem chyba że to relacja z budowy a posty dzieli kilka dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli na start polecacie ten zestawik? A tam w "książeczce" będą np. opisane elementy podwozia:

-jak je konserwować

-jak wymieniać ?

-czy są jakieś części zamienne? itp.? <-----No właśnie, czy fo tego modelu jest dużo części zamiennych? (słyszałem, że pasują do niego z E10)

 

P.S

 

A ta instrukcja to po Angielsku jest? :/

Jeśli tak to, czy są takie spolszczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadałem model hpi e-10 i gdybym chciał go stuningować za pomocą oryginalnych części hpi to dawało to koszt 800zł samego tuningu przy 530zł kupionego modelu... razem 1300 a za to kupisz coś lepszego.

 

części, które dałem radę robiłem sam:

http://pdmrc.pl/viewtopic.php?t=2603

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na samym początku była mowa ze ma tylko około 500zł a z taką kwotą nie zaszaleje a na dobry start wystarczy

 

konserwacja ?

to nie jest model z najwyższej półki utrzymuj go w czystości (kurz kamienie piasek ) sprawdzaj zębatka atakującą (ta na silniku) i odbierającą wrazie potrzeby popraw silnik

 

można smarować półośki ale osobiście nie polecam jeśli sie jeździ tam gdzie sie kurzy bo sie strasznie brud klei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.