Skocz do zawartości

Jaki drut do dzwonka 2408-21


ppompka

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie. Czy drut 0.05 może być użyty do nawinięcia silnika TP2408-21. Jak nawijać taki silnik w trójkąt czy w gwiazdę. PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ bo moge dostać taki silnik do prewinięcia. A jeszcze czy mogłby mi ktoś napiasać jak przewijać silnik np. AaABbBCcC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to każdy drut może być. Sęk w tym, że takie silniki nawinięte są kilkoma takimi drucikami jednocześmie. Liczy się suma pola przekroju wszystkich drucików w wiązce.

A jaki powinien być ten przekrój? A no jak największy, taki żeby zmieściła się na zębach stojana założona ilość zwojów.

A ile zwojów? A to już zależy jakie kv chcesz uzyskać. Czasami ilość zwojów jest wypisana na obudowie silnika. Tutaj pewnie 21.

 

Dla ułatwienia , zwykle ta sama wiązka, którą jest nawinięty silnik jest wyprowadzona w postaci przewodów zasilających. Trzeba zdjąc izolację, zmierzyć średnicę, policzyć druciki, podzielić na dwa (w układzie trójkąt złączone są dwie fazy ze sobą).

 

Tyle teorii, a w praktyce łatwiej się nawija grubszym drutem. Np 2x0.3mm. Bo ja nie mam pomysłu jak z 0.05 sciągnąc emalię bez urwania go.

 

A co do aaabbbccc musisz poszukać. Było juz o tym, nawet całkiem niedawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bo ja nie mam pomysłu jak z 0.05 sciągnąc emalię bez urwania go.

Emalii w takim splocie nie trzeba ściągać, wystarczy druciki skręcić ze sobą i dobrze podgrzać lutownicą z ciut większym dodatkiem cyny i kalafonii, emalia sama się wypali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bardzo cienkich nie trzeba usuwać izolacji. Lutują się. W grubszych, poza skrobaniem (nożykiem, papaierem ściernym) można jeszcze stosować tabletke aspiryny. Kładziemy na niej druciki i pocieramy lutownicą z cyną. Pięknie się pobiela. Ale też pięknie dymi i śmierdzi. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja proponuje nawinąć w gwiazdke bo w taki sposób uzyskuje sie lapsze parametry do silnika samolotu (do jakiegoś samochodu RC lepiej by było w trójkąt).

Proponuje nawinąć drutem 1x0,5-0,7mm i starać się jak najciaśniej nawijać zwoje. :D

Nie koniecznie gwiazda jest lepsza, w gwiazdę nawija się mniej zwoji grubszym drutem. Generalnie jak nawijamy powyżej 10-15 zwoji w gwiazdę to optowałbym za tym sposobem. Alternatywą jest nawinięcie w trójkąt 1,7 raza więcej zwoi (1,7 to pierwiastek z 3, taka sama jest różnica pomiędzy 230V i 400V napięcia sieciowego). Jak jest mało zwoi, poniżej 6-10 to trudno uzyskać idealną symetrię na poszczególnych fazach. Uzwajanie wiązką cieńszych przewodów wcale nie jest złym pomysłem, miękka wiązka nie kaleczy i nie odłupuje powłoki izolacyjnej na statorze - trudniej o przebicie, lepiej się układa i suma summarum można uzyskać lepsze parametry uzwojenia niż pojedynczym drutem. Jest tylko jeden problem - nie widać ile się nawinęło zwoi i trzeba je skrupulatnie liczyć. Dobrze rodgrzaną lutownicą bieli się drut w emalii, problem jest tylko z ciemna emalią na 180 i 200°C - drut DNE180 i DNE200.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.