Skocz do zawartości

ZPM miniHeli v5-najprostszy śmigłowiec zdalnie sterowany ;o)


PD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zachęcam do lektury aktualnego numeru Młodego Technika a w nim artykułu dotyczącego budowy modelu helikoptera z napędem elektrycznym (Mabuchi FA-130) przeznaczonego do zdalnie sterowanych lotów na sztywnej uwięzi.

Dołączona grafika

Dodatkowy plik do wydruku kartonowej kabinki znajduje się tutaj.

Dwukanałowy system startowy RC przewidziany jest do druku w kolejnym, styczniowym wydaniu.

 

W ramach całego komentarza, jedno tylko zdanie kilkunastoletniego wykonawcy i pilota takiego modelu (wypowiedziane po dwóch pierwszych godzinach latania): "Nie przypuszczałem, że kręcenie się w kółko aż tak mnie wciągnie!" ;)

 

Pozdrawiam

PD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzięki za newsa, bo mnie ubawił. Przypomniał mi program "Zrób to sam", nieśmiertelnego Adama Słodowego, który oglądałem w dzieciństwie. O ile pamięć mnie nie myli, w którymś z odcinków był prezentowany podobny helikopter lub samolot:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi program "Zrób to sam", nieśmiertelnego Adama Słodowego, który oglądałem w dzieciństwie. O ile pamięć mnie nie myli, w którymś z odcinków był prezentowany podobny helikopter lub samolot:)

Kawałek sklejki w kształcie helikoptera, silnik ze śmigłem z preszpanu, na drugim końcu obrotowego ramienia bateria 4.5V- kiedyś sobie taki zrobiłem :) Opis był w książce, której tytułu nie pamiętam, autorstwa A. Słodowego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, pan Adam to autor, którego żadnemu szanującemu się modelarzowi przedstawiać nie trzeba, podobnie jak "Lubię majsterkować" :)

(Nota bene: to niezwykle "poukładany" i bardzo sympatyczny, starszy pan - wciąż w doskonałej formie - z którym miałem przyjemność rozmawiać osobiście całkiem niedawno).

 

W odróżnieniu jednak od wspomnianego wyżej modelu, mH5 stanowi daleko bardziej rozwinięty projekt, wykorzystujący zestaw do proporcjonalnego sterowania (minimum dwukanałowy: 1. Obroty wirnika głównego i 2. pochylanie modelu - pozwalające mu na lot w przód, w tył lub zawis - w więcej niż połowie sfery o średnicy ok.160 cm).

 

W prowadzonych przeze mnie pracowniach modelarskich ma on już wieloletnią tradycję. To bardzo ceniony, bezpieczny, atrakcyjny i tani sposób propagowania modelarstwa wśród młodzieży i dzieci (w tym nawet cztero- pięcioletnich).

 

Polecam!

PD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa informacja dla wszystkich zainteresowanych zasadą działania i możliwościami tego modelu:

 

Od dziś można już tutaj obejrzeć krótki film z pokazem lotu mH5, w wykonaniu młodego, początkującego pilota.

 

PD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.