Skocz do zawartości

YAK-54 1,26m


Osa

Rekomendowane odpowiedzi

Tą relację umieszczam za namową Roberta (robroy67) szczerze mówiąc mam mieszane uczucia i obawiam się Waszej reakcji. Styrodur i spalina??

No cóż wybór materiału był spowodowany dyskusją na temat budowy skrzydeł w dużych modelach właśnie ze styrodur. Postanowiłem spróbować czegoś dla mnie nowego, tzn. technika budowy modelu, a nie materiał z którego zostanie mam nadzieję zbudowany. Styrodur potrafi być naprawdę twardy dlaczego więc go nie wykorzystać....

Kilka fotografi mam nadzieję pozwoli wyjaśnić mi mój pomysł na. No właśnie na co? Dobrze latający model czy latająca cegłówka.

Planowana rozpiętość: 1260mm

Planowana długość: 1080mm

Waga: hm no naprawdę nie wiem co tu napisać

 

Do budowy użyłem odpadów płyty styrodurowej o wymiarach 1200x600x10mm ( te 10mm to tak około są to ścinki po prostowaniu płyt na ploterze) mam tego trochę. Na pokrycie planuję ten sam materiał ale grubość 3 lib 4 mm (znowu odpady) czyli model bardzo nisko budżetowy same odpady. :D

 

Główną konstrukcję nośną czyli się tunel wykonałem jako zamknity profil kwadratowy zwężający się ku tyłowi. Na to od wręgi silnikowej do końca kabiny nakleiłem wzmocnienie ze sklejki 4mm, którą zacząłem ażurować coby zbić wagę na ile się to uda zobaczymy.

 

Tu to co udało mi się sklecić w jeden dzionek acha wszystko ciacham ręcznie coby nie zapomnieć tej sztuki choć jak widać zapomniałem, ale jak się uda polatać to oczywiście ploter pójdzie w ruch.

Dołączona grafika

 

Gdzie moja wręga silnikowa? Spokojnie dotniemy... zbrakło sklejki 6mm

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

A tu zacząłem "rzeźbić" pod listewki profilujące poszycie. Listeweczka 2x6 sosenka jakiś badziew kupiłem na allegro do niczego innego się nie nadaje..

Dołączona grafika

 

Położę się by odpocząć....

Dołączona grafika

 

No i zobaczymy co powiecie? Mam nadzieję, że nie będzie źle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Święta były no i się skończyły... Na prowizorycznym stanowisku pracy tj. taboret wciśnięty między choinkę, a regał urządziłem sobie mini modelarnię. Zacząłem oklejanie początkowo styrodurem 3mm ale po kilku przełamaniach bez ostrzeżenia zrezygnowałem z tego materiału.

Powróciłem więc do poczciwego "depronu" białego 3mm. Próby oklejania wypadły hm... pomyślnie.

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=3310

Na zdjęciu widok przedniej części kadłuba wraz z "ryjkiem". Czy zaczyna to przypominać model??

 

Kadłub ma przekrój rury więc dołączenie skrzydeł wiązało by się z potrzebą obudowywania miejsca styku skrzydła z kadłubem. Ponieważ postanowiłem w tym przypadku zrobić skrzydło dzielone. Jednak gdzieś podpatrzyłem, że skrzydło można wsunąć w kadłub. U mnie będzie to aż do sklejkowego wzmocnienia. Oto wynik prób wykonania tego elementu:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=3313

Widok z boku

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=3314

I trochę szczegółów.

Teraz widzę, że zdjątko trochę nieostre ale może to i lepiej. Cyknę za dnia nowe i wkleję...

CDN....mam nadzieję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.