Skocz do zawartości

Jak zrobić oświetlenie w modelu.


kemagz

Rekomendowane odpowiedzi

Kupić układ sterujący oświetleniem. Albo gotowy w sklepie, albo od jednego z naszych kolegów, elektroników.

Jeżeli ma być on/off, to niestety musi dostawać sygnał z odbiornika.

Są też wyłączniki RC strowane z apratury, ale kosztują na tyle dużo, że gotowe układy wydają się całkiem atrakcyjne.

 

Najlepszym źródłem oświetlenia, do tych celów są dziś diody LED. Mają dużą jaskrawość, co sprawia, że są dobrze widoczne z dużych odległości.

 

Prościej, zrobić oświetlenie stałe, zasilane np prosto z pakietu, lub odbiornika, załączane np. osobnym wyłącznikiem.

Tyle, że z racji wielu kombinacji napięć i wielu modeli LED-ów o różnych prądach i napięciu, trzeba co nieco poczytać o zasilaniu LED z posiadanego źródła napięcia. A potem zastosować tę wiedzę w praktyce (dopór rezystorów).

 

Reszta, to już tylko ograniczenie własnej inwencji twórczej, od zwykłego naśladowania klasycznego oświetlenia, po nocną makietę "Las Vegas" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie mam sterownik oświetlenia, tutaj na dole tej strony jest schemat:

 

http://www.dsys.cz/?prod=11&lang=cz

 

Pytanie, czy moge pod L1 i L2 (tak jak na schemacie oznaczono) łączyć po dwie diody ?

 

Właściwie mam problem z tym sterownikiem, nie rozumiem dlaczego musze podłączać do niego regulator, skoro zasilanie i tak biegnie z odbiornika (a jak podłącze regulator to on też dostarcza zasilenie z BEC), nie rozumiem tez kwestii jego programowania.

 

Po podłączeniu samego odbiornika mogę przełączać z nadajnika przednie światła lub tylnie, potrzebne mi są tylko 4 diody stąd pomyślałem że dobrym sposobem było by przyludowanie po 2 diod do L1 i L2 (jako przednie) i po sprawie.

 

Proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę powyżej schematu który wskazałeś jest instrukcja obsługi Twojego sterownika. Z pewnością już do niej zajrzałeś i wiesz, że każde wyjście ma osobną stabilizację prądu wyjściowego na poziomie 20mA (Hm, skąd ja to znam ? Tylko dlaczego tak mało ??). Jeżeli układ zasilasz z BECa to dostajesz 5V. Ich stabilizacja prądu potrzebuje do pracy 0.6V - tyle zabiera Ci z napięcia zasilającego. Tak, zgadzam się, szkoda, że tak dużo. Czyli do każdego wyjścia możesz podłączyć co najwyżej 2 diody czerwone szeregowo. Co do zielonych i żółtych nie jestem już taki pewien i jeśli ich napięcie przewodzenia (zmierz je) przy prądzie 20mA przekracza (5V-0.6V)/2 = 2.2V to nie możesz ich użyć w tej konfiguracji. Będzie działać tylko jedna, podobnie jak biała i niebieska. Oczywiście zawsze możesz połączyć je równolegle, ale wtedy na każdą przypadnie 10mA a to nie wróży jakichś oszałamiających efektów. Zresztą.. 20mA raczej też nie.

Drugim rodzajem pracy jest podłączenie katod LEDów do wyprowadzeń L1-L6 (niebieski na schemacie) a anod wprost do plusa akumulatora. Wtedy możesz sterować prawie dowolną liczbą diod z każdego wyjścia ale.. no właśnie. Jest jedno poważne ograniczenie. Żadne z wyjść nie może "zobaczyć" napięcia większego niż 4V (no cóż, jak umieli tak zrobili..). W związku z tym w każdym łańcuszku musisz umieścić tyle diodek, by ich sumaryczne napięcie przewodzenia było takie, by na wyjściu było od 0.6 do 4V.

Sterownik powinieneś zasilać przez typowy kabel (jak każde serwo) podłączony do odbiornika. Na schemacie pokazali, że impulsy PPM przekazywane są dalej i tam można dołączyć jak rozumiem, np. regulator silnika lub serwo i wtedy mrugacz jest sterowany tymi samymi impulsami. Dzięki temu diodki świecą "do przodu" lub "do tyłu" tak, jak pracuje silnik. Jest też ostrzeżenie, by przez nieuwagę nie dopuścić do sytuacji, w której mrugacz i regulator będą programowane jednocześnie.

W samym programowaniu tego sterownika nic Ci pomogę ale nie trać nadziei. W końcu masz przecież instrukcję.. Na 3 i 4 stronie opisana jest kompletna procedura programowania. Wydaje się, że zaczynasz od ustawienia drążka na maxa i włączenia zasilania. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.