Skocz do zawartości

Wicherek 10 relacja


DanielS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W związku z tym iż mam trochę zapasów balsy, sklejki i listewek postanowiłem ulepić Wicherka 10 - ma być to mój pierwszy "drewniany" model dlatego też moja prośba o wszelką pomoc przy realizacji tego projektu.

 

A teraz co mam :

 

sklejka 1,5mm ( w/g planów )

listewki 3x3, 3x5 ( w/g planów )

balsa : 2mm, 3mm, 4mm

 

 

Proponowana elektronika :

 

Tower Pro 2408 - 21

śmigło 8x4 lub 9x4.7

Li pol 1300 mAh

odbiornik E-sky 6ch

Serwa 9g

Nadajnik Hitec Flash X5

 

Plany mam w 2 wersjach ( ze strony Alehar'a )

 

Przed rozpoczęciem może napiszę kilka słów o tym co chcę zrobić i na tym etapie proszę o korekty lub ewentualne modyfikacje bo jutro chcę zacząć wycinać elementy.

 

Kadłub chcę wykonać zgodnie z planami - czyli przód ze sklejki 1,5mm + wręgi ta sama sklejka ( dodatkowo wręga silnikowa bez ażurowania podklejona sklejką 1,5mm wyażurowaną jak na oryginalnych planach )

Statecznik pionowy jak w oryginale, statecznik poziomy pełnobalsowy - wyażurowany delikatnie.

Skrzydła - środkowe żebra ( 4szt. ) sklejka 1,5mm podklejone balsą 2mm, pozostałe żebra balsa 2mm połączone listwami w/g oryginalnych planów

 

... to słowem wstępu - jeśli nie będzie uwag co do wstępnych założeń jutro pojawią się pierwsze zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konradzie - zastanawiałem się nad budową typu "skrzynka" i materiały które mam spokojnie wystarczą - mogłaby być to nawet lepsza opcja zwłaszcza że nie mam żadnego doświadczenia w tartaku - z drugiej zaś strony wykonując niemal oryginał zdobędę doświadczenie które jest mi potrzebne ...

 

I jeszcze takie pytanko na szybko - na planach zakończenie kadłuba schodzi w dół, a statecznik poziomy jest ( patrząc na plany ) - poziomo - rozumiem że dobrze byłoby ulepić tam jakąś pułeczkę ze sklejki ... a może dodatkowo zainstalować śróbki z polamidu i mieć go demontowalnego do transportu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statecznik na końcu kadłuba jest oparty o listewkę, przypatrz się to zobaczysz. Demontowany statecznik można zrobić, ale to się wiąże z większą wagą, co w elektrycznych wicherkach nie jest polecane. I tak pewnie będziesz musiał pchać ołów na przod, więc staraj się ogon zrobić lekko.

Z tej balsy 4mm wytnij listewki 4x4 i może kratownice z nich zrób??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... 2 godzinki pracy i oto co dziś zrobiłem

 

Dołączona grafika

 

te ponumerowane żebra to gotowe balsowe - pozostałe elementy ze sklejki.

 

Nie wiem czy mnie ktoś nie skarci za to że szlifuję po jedynie 4 żeberka - nie mam jak spiąć 20 na raz niestety

 

Co do statecznika poziomego to myślałem o balsie 4mm ... natomiast na planach nie zauważyłem innej rzeczy, mianowicie statecznik poziomy na planie nie ma uwzględnionego miejsca na zawiasy - czyżby w oryginale był całoskrętny ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mianowicie statecznik poziomy na planie nie ma uwzględnionego miejsca na zawiasy - czyżby w oryginale był całoskrętny ???

W oryginale nie było steru wysokości. Czyli wcale nie był "skrętny". To miał być model swobodnie latający z ewentualną możliwością uwzględnienia sterowania sterem kierunku. Konstrukcję statecznika poziomego musisz dostosować do wykonania w nim steru wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie cały czas szlifuję żebra - może dziś wieczorem uda się je zacząć kleić. Przy okazji statecznika poziomego to podobną historię znalazłem w pionowym - przeglądając różne fora i relacje z budowy takiego modelu natknąłem się na różne wykonania - sam chyba też zrobię całobalsowy, tyle że do przemyślenia mam kwestię mocowania w kadłubie - przedłużę go pewnie tak aby zamocować do górnej i dolnej rozpórki , a za linię cięcia steru kierunku obiorę prostą która na planie łączy się z dolną rozpórką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicherek wiecznie żywy :-)

Stateczniki w oryginale są z listewek ale ażurowana płytka z twardej balsy 4mm też będzie ok. Trzeba uważać na ostateczną wagę ogona bo będzie problem z wyważeniem. Nos jest krótki i zwykle trzeba doważać.

 

Oryginał był przeznaczony do swobodnego latania i miał dość duży wznios skrzydeł. Proponuję zmniejszyć go o połowę. Nie będzie problemów ze statecznością modelu a poprawi się skuteczność steru kierunku..... zmniejszy się efekt "opadania modelu" przy skręcie.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się wczoraj skleić połowę skrzydła - czeka jeszcze na oszlifowanie, ale to dopiero jak będą obie połowy :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

co prawda nie ma pierwszego żeberka - nie przygotowałem jeszcze wycięć pod 2 łączniki które chcę wkleić aby uzyskać odpowiedni kąt wzniosu , dodatkowo pomiędzy 1 a drugim, już wklejonym żebrem chcę wkleić jeszcze jedno sklejkowe aby łącznik trzymał się 2 żeberek i dodatkowo wzmocnić konstrukcję przy kadłubie

 

P.S dorzucę jeszcze jedną uwagę - troszkę dorobiłem se pracy korzystając ze wzoru żeberek w/g planów .dwg ze strony Alehar'a - do nich lepiej jest zaopatrzyć się w natarcia i spływy balsowe, gotowe do kupienia, oraz jako listwy sosnowe trzeba użyć 5x3 mm. Lepiej jest odrysować sobie żebra z oryginalnych planów - jak dla mnie są dużo lepsze i mniej pracochłonne i tam na spływ i natarcie idą 5x3, a górne i dolne 3x3.

 

Ja niestety muszę ostrożnie zeszlifować listewki sosnowe aby uzyskać odpowiedni kształt spływu i natarcia ( w mojej wersji natarcie to listewka 5x3 wklejona w "pionie" , spływ to ta sama listewka wklejona "poziomo" )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Przepraszam wszytkich bardzo za ostatnią ciszę w sprawie rozpoczętej budowy, ale prace na chwilę stanęły w miejscu z powodu uszkodzeń dłoni - niestety prawica wyłączona jest z "gry" na jakieś 3 tygodnie, ale jak tylko zdejmą mi gips od razu lecę dalej

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.