Skocz do zawartości

Pomoc dla kompletnie nowego


kalorymetr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Zawsze chciałem mieć miec model samolotu, a 3 dni temu nudząc się wpadłęm na to forum.. Oczywiście przeczytałem wszystkie tematy dla początkujących, oraz szukałęm i szukałem, ale powiem wam, że nie ma tutaj informacji dla nowych, tylko dla takich którzy się znają. Ja nie wiem prawie nic, a nie widziałęm nigdzie linka z podstawami. Zadam tutaj kilka, dość głupich pytań, prosze zrozumieć, że naprawde dopiero zaczynam ;)

 

Chciałbym też, żebyśćie pomogli mi skompletować sprzęt do nauki latania. Oraz wyjaśnili dlaczego taki a nie inny.

 

Zaczne od pytań.

1. W jaki sposób samolot bez lotek skręca ?

2.Jak to jest, że fale na 2.4GHZ nie nakładają się, oraz czy ogólnie powszechne sieci WIFI działające na 2.4Ghz nie zakłócają lotów ?

3.Czy w zestawie z serwem są te takie druciki, za pomocą którch poruszają one, np sterem ?

4.Do czego służy regulator silnika, oraz w jaki sposób steruje się silnikiem ?

5.Czy będę miał duży problem, ze złożeniem/podłączeniem sprzętu ?

6. Co to jest balancer ? Po co mi dobra ładowarka ?

 

 

Teraz poprosze was o pomoc w wyborze.

Na początek napisze, że chce wydać jak najmniej, a przez jak najmniej rozumiem, naprawde jak najmniej :)

 

Aparatura - Troche czytałem, ale nie wiem czym mam się kierować przy zakupie. Zupełnie się nie znam, gdzieś na forum znalazłem linka do Click I z chęcią bym ją wział, szczególnie jeśli by była dostępna w polsce, może ktoś wie gdzie ją dostane lub zna coś podobnego/lepszego w tej cenie ?(większa cena nie wchodzi w gre, naprawde)

Aparatura, musi też mieć możliwość podłączenia do symulatora.

Prosze też, nie proponować mi nic co jest na 35 mhz :)

 

Model - Tutaj czytałem nawet dużo i mam takie wymagania, aby model miał lotki i najlepiej jak by był przystosowany do silnika bezszczotkowego. Co do tego silnika to nie jest takie konieczne, ale wolalbym, ponieważ na kolejny model, nie będę mógł sobie szybko pozwolić :)

 

Tutaj mam do was pytanko, chciałbym model SAMOLOTU, ale model szybowca easy glider pro, wydaje się bardzo interesujący, możecie polecić jakiś podobny jakościowi i cenowo samolot, czy może nie będzie aż takiej różnicy i lepiej wziąść sobie ten motoszybowiec ?

 

To chyba, na tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zaczne od pytań.

1. W jaki sposób samolot bez lotek skręca ?

2.Jak to jest, że fale na 2.4GHZ nie nakładają się, oraz czy ogólnie powszechne sieci WIFI działające na 2.4Ghz nie zakłócają lotów ?

3.Czy w zestawie z serwem są te takie druciki, za pomocą którch poruszają one, np sterem ?

4.Do czego służy regulator silnika, oraz w jaki sposób steruje się silnikiem ?

5.Czy będę miał duży problem, ze złożeniem/podłączeniem sprzętu ?

6. Co to jest balancer ? Po co mi dobra ładowarka ?

ad1/ sterem kierunku

ad2/ 2,4GHz to pasmo które jak każde inne na pewien zakrez od do a w tym zakresie co kilka KHz jest inny kanał ! poaz tym 2,4Ghz to specyficzne pasmo i ma inną zasade działania niżeli 35Mhz

 

ad3/ tak są pręciki i nazywają się popychacze lub bowden

 

ad4/ regulator jak sama nazwa wsakazuje reguluje moc silnika oraz ma inną funkcje tzw. BEC do zasilania odbiornika i serw napięciem +5V. Dzieki takiemu zastosowaniu cały model zasilasz z jedengo pakietu

 

ad5/ kup gotowca

 

ad6/ balanser słuzy na balansowania ogniw pakietu aby wszytkie ogniva miały takie same napięcie.

 

dobra ładowarka do to podstawa.

 

 

poszukaj tematów o modelach

 

SKY LADY

NEMO

FOCUS

EASYSTAR

EASYGLIDER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na dzień dobry to powiem prosto z mostu: tego hobby nie da się realizować tanim kosztem.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, tak jak napisał Marcin, będzie kupienie gotowca w wersji RTF (Ready To Fly), czyli gotowy do lotu z aparaturą, akumulatorami itd.

Bardzo popularnym takim zestawem jest ASW 28 z firmy Pelikan w cenie +/- 550zł.

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=8639

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2724,asw-28-rtf-zestaw-rc

http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=4724

http://www.sterowane.net/p22,asw-28-zestaw-rtf-pelikan.html

Teraz odpowiedzi na Twoje pytania:

Ad.1. Generalnie samolot skręca dzięki sterowi kierunku, lotki tylko to ułatwiają. :wink:

Ad.2. Dość ogólnie jest to opisane tutaj http://ruminski.eu/modelarnia/articles.php?article_id=8 ale możesz też przeczytać to forum http://www.rcauto.pl/forum/viewtopic.php?t=35104 .

Ad.3. Jeżeli kupujesz samo serwo to tych drucików (bowdenów lub popychaczy) nie ma, ale kupując model z zamontowanymi serwami są one już zamontowane. Również są one w zestawach ARF (Almost Ready to Fly) prawie gotowy do lotu, gdzie trzeba model poskladać w całość (przymocować usterzenie, zamontować serwa i pozostałą elektronikę, śmigło, kołpak itd. Elektronika nie znajduje się w takim zestawie). Tutaj przykładowy model ARF http://www.modelarnia.pl/sklep/index.php?p2252,szybowiec-ventus-2hx-2600-cmpro

Ad.4. Regulatory dzielimy na dwa rodzaje: z układem BEC i bez niego (pomijam tutaj podział na regulatory do silników szczotkowych i do silników bezszczotkowych tzw. 3f). Podłączając do odbiornika regulator z układem BEC a do regulatora podłączając pakiet akumulatorów masz rozwiązane zasilanie silnika i odbiornika z jednego pakietu akumulatorów. Podłączając do odbiornika regulator bez układu BEC masz zapewnione zasilanie silnika ale odbiornik musisz zasilić z osobnego źródła zasilania ok. 4,8V (np. 4x akumulatorki AA). Silnikiem steruje się za pomocą drążka sterowego aparatury (jest to ten bez możliwości somoczynnego powrotu do pozycji neutrum (nie sprężynuje) i najczęściej jest przypisany do kanału 3 w odbiorniku, choć nie jest to regułą.

Ad.5. Ze złożeniem i podłączeniem raczej nie ale z regulacją modelu już będzie trudniej, ot choćby ustawienie rewersów w aparaturze dla kanałów które będą tego wymagały, wyważenie modelu, wytrymowanie serw itd. Są to proste czynności ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, czyli zanim zaczniesz coś robić najpierw poczytaj jak to się robi a nie na zasadzie podłączę, przełączę i zobaczę co się stanie, bo jest to dość krótka drogo do samodestrukcji urządzeń i zniechęca do tego pięknego hobby.

Ad.6. Balancer jest to urządzenie, które w trakcie ładowania pakietu akumulatorów złożonego z kilku ogniw kontroluje wielkość ładunku w nich zgromadzonego i tak reguluje jego dostarczanie do poszczególnych ogniw aby ładowały się one równomiernie i w efekcie końcowym wszystkie miały to samo napięcie. Proste tanie ładowarki niestety tego nie gwarantują przez co znacznie skraca się czas użytkowania pakietu akumulatorów.Spróbój sobie przyswoić takie zdanie: tanie z regułu nie jest dobre, a jak nie jest dobre to po co kupować.

Znam to z autopsji i uwierz mi nieraz warto doskładać trochę forsy i kupić raz a dobrze. Wiem, że niekiedy to doskładanie powoduje irytację ale naprawdę tak jest lepiej.

Ponieważ jesteś nowym to poniżej każdego postu (każdego z forumowiczów) jest taki napis Pomógł, który warto dla kolegów z forum kliknąć, zwłaszcza jak pomogli :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Myślę, że możecie się już nie produkować w temacie, szkoda zachodu.

Kolega kalorymetr 2 stycznia postanowił zostać modelarzem, wpadł na forum, naskrobał "proszę mi tu wszystko przedstawić, a ja łaskawie zostanę asem przestworzy" i... tyle go widzieli. Następnego dnia pewnie postanowił zostać fotografem lub poetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe dobre :rotfl:

Jeżeli ktoś jednak postanowi to przeczytać to powiem że obecnie robię (poza naprawą cessny :) halowego yaka w/g projektu od podstaw. Jeżeli ktoś średnio techniczny zechce się zająć modelarstwem to jest się w stanie zrobić model (mam na myśli coś co lata i jest RC) w powiedzmy 2 dni za max 250 zł. Jest to chyba totalne minimum jakie musimy poświęcić chyba że postanowię kiedyś oddać za free mojego ASW 28 powiedzmy mocno nadwyrężonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.