Jump to content

oświetlenie modelu navi + strobo za 5PLN


meloow

Recommended Posts

witam,

 

chcę wam zaprezentować budżetowe oświetlenie modelu, koszt ok. 5PLN układ posty i posiada spore możliwości. Postaram się rozwinąć ten projekt.

 

założenia były takie:

- całość ma być tania.

- układ ma być prosty w budowie

- montaż SMD lub przewlekany

- mała ilość elementów

 

wymagane oświetlenie

- oświetlenie anty-kolizyjne (czerwone-zielone)

- strobo x2

- beacon

 

 

Pomyślałem tu o najmłodszych kolegach którzy posiadają Tx 4 kanałowe tak więc i tak nie mają możliwości włączać i wyłączać oświetlenia w nadajnika, a dodatkowo nie chą kupowac drogich układów lub bawić się w programowanie. Układ nie jest zrobiony na żadnym procesorku, ale na najtańszych układach CMOS. Oświetlenie antykolizyjne zero problemu, strobo ja tu błyskać bez procka i przypomniał mi się układ który chciałem wykonać dla mojego chrześniaka (lampki policyjne ‘ala CBA) , układ wykonany na CMOS 4017, posiada sporo wyjść czyli możliwość konfiguracji błysków, taktowany zew. generatorem zbudowanym na nieśmiertelnym NE555, do tego kilka elementów i gotowe.

 

podstawowy układ jest tu

http://obrazki.elektroda.net/52_1257692924.png

 

a tu link to artykułu

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic177948-120.html

 

w Sieci znalazłem prawie gotowy schemat. Musiałem dorobić układ do beacona który niestety nie działa jak należy w tej wersji układu. Muszę wymienić układ NE555 na NE556 i obsługiwać beacon na drugim generatorze. Płytka narysowana po staremu czyli na papierze milimetrowym ;) .Gotowy układ działał od pierwszego momentu. Aktualnie ustawione na jednym LED 3 błyski na drugim LED 2 błyski.

 

na filmie widać zmiany w częstotliwości błysków oraz ich ilości. Nie bede się tu rozpisywał pewnie spora grupa wie jak to działa. Kto nie wie piszczie to wytłumaczę co i jak.

 

Najlepsze jest to że koszt zbudowania tego układu to ok. 5PLN czyli stać każdego i jest zbudowany z elementów ogólno dostępnych w sklepach elektronicznych.

 

Gdyby ktoś był zainteresowany może spokojnie budować ten układ. Niestety teraz nie bardzo będę miał czas aby zaprojektować płytkę i rozbudować układ ale może ktoś w forum pomoże.

 

Tu link do filmu z działa układu.

 

(film dostępny bedzie ok. 23.00 - konwersja na vimeo)

Link to comment
Share on other sites

Szkoda tylko, że błyski nie są zsynchronizowane-jedna dioda błyska trochę szybciej od drugiej. Układ z pojedynczymi błyskami zasilany z powyżej 12V można wykonać poniżej złotówki-diody stałe z odpowiednimi rezystorami, a błyskające na bc547:

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam,

 

ostatnio miałem trochę czasu i powstała wersja druga która posiada:

 

Lampy strobo 1-5 błysków dla każdej z diod.

lampy antykolizyjne (czerwona i zielona dioda)

beacon o płynnym rozjaśnianiu i gaszeniu.

 

Całość włączona i wyłączana z aparatury np. włącznikiem podwozia czy klap.

Czułość wł/wył. jest tak dobrana że układ włącza się przy 65% wychylenia drążka.

 

Układ podczas działania pobiera prąd rzędu 70-80mA może pobierać mniej, ale to głównie zależy od zastosowanych led'ów. W moim modelu testowym były 4x led 5mm i 2x led 3mm

Użyte scalaki to tanie i łatwo dostępne układy CMOS oraz NE555 i LM324N. W układzie uzyto 17 rezystorów, 3 kondensatory, 2 tranzystory i 6 diod 1N4148.

 

Pracę układu można zobaczyć na tym filmie.

 

 

 

Następny krok to upchać to na dwustronną płytę o jak najmniejszych wymiarach. Zobaczymy co z tego będzie. Jak tylko całość będzie gotowa przedstawię wyniki prac.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.