Skocz do zawartości

Jak zmierzyć ciąg?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym dowiedzieć jak w warunkach domowych można zmierzyć ciąg silnika?

Czy może to być w sposób następujacy:

Ustawiamy kierunek obrotu silnika tak aby silnik "pchał", następnie przypinamy silnik do wagi no właczamy obroty silnika na max, taki jaki wynik wyjdzie w gramach taki jest ciąg?

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy czasem napęd pchajacy od napędu ciągnącego nie rózni sie siłą ciągu?

 

Myśle tak ponieważ smigło ma wtedy inny profil (w sensie żę natarcie śmigła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli konieczne jest obrócenie smigła oby uzyskać maksymalny ciąg?

a wgl Kuba w jaki sposób mam na sztywno przymocować silnik do wagi jeżeli bedzie tam 1kg mąki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmieniasz kierunku obrotów silnika tylko, śmigło odwracasz (napisami w kierunku lotu- spojrzysz na nie, spojrzysz w którą stronę się kręci silnik i sam dojdziesz do ładu)

 

Można też silnik do czegoś przymocować cięższego, położyć to na wadze, wyzerować wagę i normalnie do góry żeby się wznosiło jakby. albo bez zerowania wagi i tylko zrobisz działanie odpowiednie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na popularnu "glut" .. a niekoniecznie musi byc to ta mąka, jakis kawałek ołowiu.

x-waga obciążnika

y-uzyskiwany wynik przy włączonym silniku ( z obciążeniem na wadze)

z-ciąg

x - y = z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli robie dobrze tylko ze ja zamiast zmiany smigła przemieniem kable przez co obroty silnika sie zmieniaja.

Dzięki za podpowiedzi , jutro postaram się ten patent wypróbować i dam znać jakie wyniki. :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg silnika w najprostszy sposób mierzy się najlepiej w taki sposób:

Na pionowej belce długości minimum 60cm na górze zamontować silnik. Belka powinna być położona prostopadle do podłoża; równolegle do kierunku przyciągania ziemskiego. Dolną cześć belki przypiąć do wagi. Belka musi mieć odpowiednią długość z tego względu, iż strumień zaśmigłowy nie może oddziaływać bezpośrednio na żadne ciało stałe (powietrze przez śmigło musi przepływać jak najbardziej swobodnie nie tłumione przez nic), bo inaczej pomiar będzie zawyżony jeśli ciąg jest skierowany w odwrotnym kierunku niż działająca na silnik siła grawitacji. Wagę tarujemy na wyłączonym silniku a pomiar robimy przy max obrotach. Wagę oczywiście przed rozpoczęciem całej zabawy dociążamy żeby zrównoważyć przewidywalny maksymalny ciąg silnika, a ów dociążenie dobrze mocujemy do belki. Ważne aby punkt przyłożenia belki znajdował się w środku ciężkości dociążenia w rzucie z góry.

Mam nadzieję że nie namotałem za bardzo i to co napisałem ma ręce i nogi ;-) hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast "kombinować" poszukaj po forum, były już takie wątki razem z rysunkami i zdjęciami stanowisk. A żeby nie obracać śmigła i żeby ono było "ciągnące" zrób coś na wzór równoważni. Oś obrotu na środku belki, jeden koniec oparty na wadze, na drugim zamocowany silnik ciągnący śmigłem w górę. Pakietem umocowanym na belce wyważasz całość tak, żeby waga pokazywała zero. I wtedy włączasz silnik, waga pokaże rzeczywisty ciąg. Widziałem u kolegi taką równoważnię, oś obrotu zrobił z elementów wózka CD-ROM-u. Oczywiście podpora belki musi być przymocowana do podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim mierzeniu ciągu strumień zaśmigłowy nie może lecieć na wagę, ponieważ wtedy tak jakby część tego powietrza opiera się na wadze i dociska ją, wprowadzając błąd do pomiaru. Problem ten był poruszony kiedyś w programie "Pogromcy mitów" na kanale Discovery, gdzie sprawdzali czy gdy w zamkniętym kontenerze ptaki latają to jest on lżejszy niż gdy siedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s.

W przypadku napędu pchającego, nie musimy dociążać wagi rzecz jasna i oczywista :]

 

a czy czasem napęd pchajacy od napędu ciągnącego nie rózni sie siłą ciągu?

 

Myśle tak ponieważ smigło ma wtedy inny profil (w sensie żę natarcie śmigła)

 

Jeśli śmigło jest takie same i silnik taki sam, oraz zasilanie to nie ma teoretycznie różnicy.

 

Edit:

Przy takim mierzeniu ciągu strumień zaśmigłowy nie może lecieć na wagę, ponieważ wtedy tak jakby część tego powietrza opiera się na wadze i dociska ją, wprowadzając błąd do pomiaru. Problem ten był poruszony kiedyś w programie "Pogromcy mitów" na kanale Discovery, gdzie sprawdzali czy gdy w zamkniętym kontenerze ptaki latają to jest on lżejszy niż gdy siedzą :)

Po to ta długawa belka :)

Ja zawsze biorę nową metrową listwę i sprawa załatwiona.

 

Ale faktycznie gdyby się człowiek chciał troszku pobawić to opis krankor jest idealny!

Mój patent polega na tym że taki pomiar zrobimy w bardzo krótkim czasie ;) Wystarczy waga, listewka, ciężarek i coś czym to wszytko tymczasowo złączymy w całość.

 

Od Rob Mc Fly

Nie pisz kolejnych postów w krótkim odstępie czasu. Korzystaj z funkcji edycji postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim mierzeniu ciągu strumień zaśmigłowy nie może lecieć na wagę, ponieważ wtedy tak jakby część tego powietrza opiera się na wadze i dociska ją, wprowadzając błąd do pomiaru.

ROTFL! A Baron Münchhausen uratował się z bagna, ciągnąc się za włosy! :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.