Skocz do zawartości

mata szklana i zywica poliestrowa novol


laminat

Rekomendowane odpowiedzi

witam dzis w castoramie kupiłem takie cos

 

http://img116.imageshack.us/my.php?image=aaaa0087ec6.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/6636/aaaa0088vg9.jpg

Kupiłem to poniewaz mam tzagiego i podczas lotow na gumie nastapił złom skrzydła w centropłacie i musze tam wzmocnic i moje pytanie jest takie czy odrazu musze zurzyc cały zestaw??

pytanie nr 2 jesli nie musze uzywac całego zestawu to jak odmierzyc ta konkretna ilosc

pytanie nr3 czy az 242 gramy zywicy i 8 gramow jest potrzebne na 0.25 m2 takiej tkaniny??

mysle ze to narazie wszystkie pytania jakie mam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie jest tkanina tylko mata szklana. Oczywiscie mozesz uzyc tyle zywicy ile jest potrzebne. Na opakowaniu masz napewno napisane w jakich proporcjach mieszac zywice i utwardzacz. Moze sa podane proprocje wagowe jak i objetosciowe, nie wiem bo nie mialem zywicy tej firmy. Jesli masz wage i proporcje wagowe to odwazasz w pojemniku potrzebna ilosc, mieszasz i wszystko. Jesli nie masz wagi to uzyj strzykawek i bedziesz mial objetosc (jak na podelku podali proporcje ob jetosciowe to super, jak nie to zastosuj troszke wiecej niz wynika z proporcji wagowych). Napisz co jest na puszcze to Ci pomoge.

 

Co do ilosci zywicy - laminujeac tkanine szklana zywica epoksydowa stosuje taka ilosc zywicy jak waga tkaniny. Skoro juz kupiles mate i zywice poliestrowa to uzyjesz co masz. Co prawda jest to gorsze niz wlokno + epoksyd, ale do delty wystarczy i osiagniesz zamiezony cel. Rozrob sobie troche zywicy w sloiku i przesmaruj rdzenie (tam gdzie ma byc mata). Na to poluz wyciety kawalek maty i nanos zywice pedzlem (z twardym wlosiem, mozebyc przyciety) poprzez wklepywanie. Daj tyle zywicy az przesaczysz mate szklana. Jesli chcesz to mozesz na to polozyc recznik jednorazowy, ktory usunie nadmiar zywicy (a potem go zdjac i wyrzucic), ale do delty nie jest to konieczne. Nie jest to konstrukcja wyczynowa i kilka gram nie robi tu wielkiej roznicy.

 

Oczywiscie zgodze sie z przedmowca ze zywica poliestrowa rozpuszcza styropian!! Piszac nie pamietalem ze to styropianowa delta :oops:

 

 

http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/2/13/ - tu znajdziesz zywice w malych ilosciach, nie trzeba kupowac calego opakowania. W tym sklepie sa tez tkaniny szklane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk zgodzam sie z Toba co do tego sklepu, maja wszystko co dotyczy laminowania. Tylko jesli ktos nie siedz w laminatach i potzrebyje tylko zywicy i tkaniny do wzmocnienia skrzydla to kupujac w modelarskim za duzo nie przeplaci. A tu moze kupic odrazu inne akcesoria modelarskie i w sumie biorac pod uwage cene wysylki z 2 czy 1 sklepu i tak wyjdzie na swoje. To takie OT.

 

Skoro juz jestesmy w temacie laminatow to jaka zywice polecacie do laminowania (kadluby, wzmocnienia weglowe itp.). Wiem ze MGS L285 jest bardzo dobra i uzywana do profesjonalnych modeli, ale moze jest cos tanszego o niezlej jakosci. Szkoad ze w tym sklepie tak malo jest opisow i zdjec towarow. Gdy probowalem sie telefonicznie dowiedziec to babka z ktora rozmawialem nie byla specjalista w tym temacie. Szkoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz używać z powodzeniem 53 Epidian - choć jak zasmakujesz laminowania L285 i Interglass'u to będzie ciężko zmusić się do Epidianu :wink:

Ta L285 jest droga ale warta swoich pieniędzy - naprawdę.

Jak pukniesz w laminat to prawie szklanie zabrzmi :wink:

Oczywiście robienie formy z niej to przesada ale wyrobu jak najbardziej wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epidianu 53 uzywalem + utwardzacz Z1. Wiem ze L285 to wyzsza liga bo mialem okazje widziec wyrobyz niej zrobione. Ale ciekawy bylem czy ktos uzywal np. zywic HAVEL (ceny sa zachecajace) i moze sie na ich temat wypowiedziec.

Armand - czy L285 trzeba wygrzewac, czy nie jest to konieczne. I jeszcze jedno pytanie: jesli laminujesz jakis element (powiedzmy kadlub) to czy uzywasz gotowego zelkotu (jakiego ???) czy stosujesz wlasnie L285 z wypelniaczem (aerosil, mikrobalon???). Zywicy uzywasz zwyklej czy w wersji T (tiksotropowa - chyba niezplywajaca).

Zainteresowalem sie tematem laminatow i planuje troche poeksperymentowac. I szkoda mi wywalic kase w bloto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że pierwszy raz bawiłem się żywicą L285. Mam mały zestaw z Modelmaking i muszę przyznać, że na prawdę jest rewelacja. Nie śmierdzi, pięknie się miesza, jednym słowem rewelacja ! Wszystkie wzmocnienia w mefisto laminowałem właśnie tą żywicą. Jeżeli będę brał kiedyś jakąś żywicę do laminowania to właśnie tą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariaczi__21:

 

Jasne że wygrzewanie podniesie parametry laminatu ale nie musisz mieć certyfikatu lotniczego.

Daje wystarczającą jakość bez wygrzewania co zresztą producent napisał w karcie technologicznej utwardzaczy, pozatem kadłub dośc ciężko wygrzać ze względu na gabaryty. Wgrzewanie stosujesz jeśli chcesz skrócić czas albo uzyskac większą temperaturę pracy laminatu. (temp. pracy mniej więcej 10 st. więcej niż wygrzewanie, decyduje tu utwardzacz itd.)

 

Żelkot robię z żywicy dodając zagęszczacze o których piszesz - idzie żelkotu w sumie mało, kanty, czy klejenie połówek na mokro, itp. Jeśli tylko forma pozwala to malowanie w formie, jeśli nie to "filer" do formy. Nie stosuję gotowych żelkotów w modelach.

Oczywiście jak robię formę (bardziej odpowiedzialne czy produkcyjne) to żelkot gotowy Axon'a - łatwo naprawialne jeśli uszkodzisz formę :wink:

 

Zwykłej chodzi właśnie o to aby się rozpłyneła - laminujesz w formie przesączając tkaninę ręcznie a nie przy pomocy próżni - w skrócie żywice do formy (i tu właśnie chodzi o nie spływanie ze ścianek formy), takaninę, delaminaże i do wora pod pompę

 

Te żywice Havel są kuszące, choć słyszałem opinie, że laminaty są miękkie z niej.

Ja jeszcze nie wypróbowałem jej i chyba nie wypróbuję pozostanę przy L285 - na razie nie mam odczynu alergicznego na nią - po prostu.

 

 

Jatza:

google Twoim przyjacielem wpisz "żywica L-285" i poszukaj firmy CSV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.