Skocz do zawartości

AKU 120mah -jak ładować?


malinn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Leżą u mnie aku 120mah i postanowiłem je podarować koledze do anuli. Musze je tylko zlutować w pakiecik- z tym problemu nie będzie.

 

Problem jest w ich ładowaniu. To aku z batimexu 120mah ,a moja ładowarka ln5014 ma najmniejszy prąd 0,1A czyli 100mah. JAko że ten aku nowy czy moge ładować go tym pradem?

 

Innej ładowary nie mam. Co robić , nie che ich uszkodzić a uformować je trzeba. Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to są NiCd to spokojnie możesz je ładować 100 mAh. Przy tak małych wodorkach to trochę ryzykowne - trzeba pilnować temperatury bo się mogą zagotować.

Nie za mały ten pakiet do modelu? Ani się spostrzeżesz jak Ci zabraknie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Raczej można ładować prądem 10-15 mA przez 14 godzin.Stabilizator prądu można zrobic wykorzystując układ LM317 jak źródło prądowe.Tanie i naprawdę niezawodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tom_tom

No nie jest tak tragicznie z tymi malutkimi Ni-MH :) Ja uzywam w DLG takich akumulatorków (110 mAh):

 

http://mixmodel.esco.pl/product_info.php?products_id=353

 

Te akurat mozna ładować prądem 100 mA około 1,4 h, tylko trzeba uważać na rozgrzewanie się celek (w praktyce trzeba je ładowac parę razy na latanie z akumulatora samochodowego bo faktycznie starczają na parę lotów)

 

Może po prostu takie kup Malin - są tanie i niezawodne (dużo ludzi lata na nich DLG)

 

Jest jeszcze wersja o wiekszej pojemności 270 mAh

 

http://mixmodel.esco.pl/product_info.php?products_id=352

 

P.S. Malin, jadę nad morze w lipcu :) Może się gdzies spotkamy ?

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 300mah ale 120 leżą i chciałem je koledze dać dlatego pytam.

 

Tom - jak będziesz to koniecznie daj znać o ile jeszcze będe mieszkał w Kołobrzegu.

 

Czekam na podwyżke i jak jej niebędzie to wracam do Polski centralnej jakiś własny interes otworzyć.

 

Jak byś miał się pojawić to pisz wcześniej na pw i się skitramy na latanko jakoś. Odkryłem ostatnio wydme 100m ale jest w narodowym parku więc latnie tylko z plaży - a to mało fajne. JAk coś to nasze dlg dadzą rade na wydemce 4m jak dobrze przywieje albo się uderzy na coś wyższego. Łapanie kominów dlg jakoś mi całkiem nie idzie ale mam do tego delte elektryka jak coś. Postaram się też falcona odbudować do tego czasu i kadłubik wedle zaleceń pomalować -sprayem

 

Tylko weź Tom możliwie duży arsenał swoich zabawek rc co by większa frajda była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tom_tom

Jadę w pierwszej połowie lipca, w okolice Łeby. Modele biorę dwa - DLG (o ile dożyje) i 2,5 metrową zboczówkę.

 

Malin, jak daleko jest od Ciebie do Łeby ? i jak w tamtych okolicach z lataniem ? szczególnie chciałbym polatac na klifie jakimś, nad plażą.

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedokońca. W lopolkach ustawiasz pojemność aku. oraz ich napięcie (ilość cel) i ustawiasz także prąd ładowania np 2A.

 

Ładowara startuje z tymi 2 A na początku. Z czasem jak aku zaczyna się napełniać prąd ładowania zaczyna spadać automatycznie przykładowo masz tak:

 

2A , 0.82, 0.8A , 0.75A i schodzi do (skoki schodzeia są co 0,1 lub 0,2 A) 0,1A potem do 0 i masz aku pełne.

 

Fajne jest to że mozesz przewidzieć widząc nap. prąd 0,32A kiedy ci się aku naładuje do końca. Ma to na celu ochronę aku i dbanie o ich żywotność.

 

Ogolnie z ładowary jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie niby ustawiasz pojemnosc aku w lipolkach? Pierwsze slysze. Tez mam ta ladowarke. Ustawiasz tylko ilosc ogniw oraz prad ladowania.

 

Racja jestem teraz od tej łądowarki 350km i pisałem to z pamięci. Nie ustawia się poj.aku tylko jak napisałeś. Prąd ładowania i ilość cell.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.multiplex-rc.de/cms/vorschau/upload/d_anleitungen/l_multicharger_5014_5sp_www.pdf

 

Wedle tego co tutaj jest napisane to ustawia się pojemność akku a prąd ładowania jest ustawiony automatycznie na 1C

 

Strona 6 i 18

 

Current is calculated from the battery capacity you have entered.

 

Example for a Li-Po cell of 1500 mAh capacity: 1 C = 1500 mAh, charge current = 1.5 A

 

A więc jak to działa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa to bardzo prosto :) . Niezależnie od tego jakiej pojemności pakiet ładujesz jest on ładowany prądem równym (liczbowo) pojemności jaką ustawisz. Jeżeli dla wspomnianego w przykładzie pakietu 1500 mAh wybierzesz w ładowarce 750mAh to pakiet będzie ładowany prądem 750 mA. Z tym że będziesz go wtedy musiał ładować na dwa razy :D , bo ładowarka ma zabezpieczenie przed przeładowaniem pakietu. Jeżeli czas ładowania przekroczy 133% (o ile dobrze pamiętam) czasu teoretycznie potrzebnego do naładowania pakietu to ładowarka się wyłączy. Tak więc nie ma co kombinować i próbować oszukiwać ładowarkę. Ładuję swoje Li-po ładowarką LN 5014 zawsze prądem 1C, ustawiając w ładowarce ich nominalną pojemność i jest O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.