Skocz do zawartości

Pomiar obrotów


a_skot

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję schematu układu do pomiaru obrotów silnika z wykorzystaniem fotodiody.

W chwili obecnej do tego celu wykorzystuję najprostszy z możliwych układów - fotodioda + rezystor + zasilanie :wink: Pomiar częstotliwości zmian napięcia na diodzie. Układ prosty i w zasadzie niezawodny, ale obarczony pewną wadą ograniczającą możliwości jego stosowania. Fotodiodę należy oświetlić zewnętrznym źródłem światła. Stosuję diodę laserową :)

Chodzi mi o układ, który na tyle wzmocni zmiany napięcia na diodzie aby możliwe było jego stosowanie w tzw. świetle zastanym. Pomiar za pomocą częstotliwościomierza. Widział ktoś z Was coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Tutaj masz bardzo dobre rozwiazanie...

 

A tutaj to znaczy gdzie? Bo linka jakoś nie widać :lol:

Póki co, zmontowałem sobie fragment układu z tej stronki Działa i owszem. Fotoelement oświetlony - napięcie na wyjściu 0V - fotoelement ciemny - napięcie 3,8V. Fajne. Jest napięcie albo go nie ma :wink: Tylko fotoelement też trzeba oświetlać :( Nie wiem, co w układzie zmienić aby zwiększyć jego czułość. Z elektorniki to ja potrafię płytkę zaprojektować (choć może nie do końca, bo jakoś obce mi są zasady tego projektowania :wink: ), i wykonać układ wg. schematu. Reszta to już czarna magia dla mnie :cry: Ale mam już nieco inny układ i z nim poćwiczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zamowic plytki ladnie pocynowane to lutowanie mogloby polegac na wrzuceniu plytki z poukladanymi elementami do piekarnika :D hehehe

 

Piotr proponowal plytke - maska + metalizacja i złocenie styków

 

Tak na marginesie to widze conajmniej kilka powodow wyzszosci rodzimego projektu.

Zasilanie z bateryjki zegarkowej, mniejsze rozmiary, mniejsza ilosc elementow, ladniejszy wyswietlacz, wiecej informacji na ekranie i w razie "W" support po polsku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem odpowiedz od Autora. Jest zgoda na rozpoczecie poszukiwan.

 

A zatem kto pisze sie na tachometr wg projektu ze strony www.elfly.pl?

 

Czesci prawdopodobnie bedzie mozliwosc dostac w superokazyjnych cenach. (Musze to jeszcze przedyskutowac. :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę mnie Bartek poderwał do tablicy :)

Rzeczywiście zabieram się za płytkę, nie jest z nia tak prosto jak mówi Artur, to znaczy nie dla każdego prosto, płytka jest dwustronna z metalizacją, szycie miejsc w których są przelotki przy pomocy drutu jest najmniej zabawną rzeczą z jaką miałem do czynienia, aczkolwiek możliwe, schody zaczynają się gdy przelotka wypada pod układem SMD.

Druga sprawa to lutowanie, płytka z soldermaską lutuje się prosto, cyna zostaje tam gdzie trzeba a nie tam gdzie przypadkowo się przyklei, osobiscie polutowałbym i bez soldermaski, ale ta wygoda jest warta ceny płytki, i tak robiąc sami musimy kupić coś do wytrawienia, kawałek płytki, połamać kilka wierteł :) więc ogólnie wyjdzie na plus.

Na dniach będę miał 2 wyświetlacze i zobaczę co ze stykami, proponowany wyświetlacz występuje w 2 wersjach, styki metalowe i guma przewodząca, pod gumę wypadałoby pozłocić, ale robią to w seriach ponad 100 szt, wiec jeśli uda się ze stykami metalowymi to zostanie selektywne cynowanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Dziś się konkretnie ruszyło, płytki poszły do produkcji, miały być bardzo uniwersalne, ale w końcu uznałem że wkład autora był zbyt wielki by robić demolkę.

Po kolei:

- Bartek uzyskał zgodę autora na powielenie jej dla nas

- Poszukałem dostępnych wyświetlaczy, wyszło na to że najłatwiej kupić od N3310

- Wyświetlacze są dostępne z kawałkiem plastiku :) trzeba część uciąć ale ma on zalety

- Wersja którą mam ma kołek pozycjonujący w płytce a reszta da się przykleić taśmą do dywanów jak myślę

- Płytka została ze względu na ten kołek i inne gabaryty pojemnika na baterię lekko zmodernizowana

Płytka ma być do 10 dni, zlutuję natychmiast bo nie wytrzymam z ciekawości.

Jeśli są chętni to proszę o informację, będę zamawiał części za jakies 5 dni, zbiorowo wyjdzie taniej.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.