Skocz do zawartości

YAK-54 (Techone)


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić pierwsze wrażenie ze styczności z testowym modelem YAK-54 Techone od firmy abcrc.

 

Link do produktu : http://www.abcrc.pl/p/38/567/yak-54_-modele_do_f3p-samoloty.html

 

Dane techniczne :

-rozpiętość: 815mm,

-długość kadłuba 786mm ( wg. mnie bez steru kierunku ),

-waga do lotu : 130-150g.

 

Tak więc po zakupie otrzymujemy takie pudełko :

 

Dołączona grafika

 

A w nim :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zawartość worka z akcesoriami :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Do tego jeszcze jeden worek z prętami i płaskownikiem węglowym. Waga tego to :

 

Dołączona grafika

 

Elementy modelu są bardzo ładnie wyfrezowane na cnc co jest właśnie niewątpliwie najmocniejszym punktem tego zestawu.

 

Wygląda to tak :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dzięki czemu elementy mają małą masę w porównaniu z wielkością modelu :

 

Dołączona grafika

 

Jedyny mankament modelu z którym musiałem walczyć to zastosowanie zawiasu lotek z taśmy która słabo się trzyma ( jeśli ktoś chce ją zostawić wypadałoby ją przeprasować żelazkiem ). Ja tradycyjnie postanowiłem zastosować mój patent na zawiasy.

 

Tak więc odrywamy oryginalną taśmą ( schodzi ładnie i w miarę nie narusza malowania ) :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I już zawiasy mojego pomysłu :

 

Dołączona grafika

 

Dodatkowe odejście od instrukcji to zastosowanie zastrzałów dodatkowych zastrzałów od steru wysokości do steru kierunku od góry i dołu modelu ( węgla oraz tych kółeczek do wzmocnienia wystarcza, być może pominięto to w instrukcji a przewidziano ) :

 

Dołączona grafika

 

Po tych zabiegach otrzymujemy model który prezentuje się następująco :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Oraz o następującej wadze :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I na koniec jeszcze zdjęcia "smaczka" z kratownicy modelu :

 

Dołączona grafika

 

Tak więc na + dla modelu na tym etapie :

-super frezowanie.

-estetyczne malowanie,

-bardzo dobra instrukcja,

-wszystko ładnie pasuje,

-model dość lekki.

 

Na - :

-kiepska taśma na zawiasach lotek,

-brak taśmy na wysokość i kierunek,

-dla mnie wadą jest to że napęd steru kierunku i wysokości przewidziano na linki,

-brak płaskownika między spływem skrzydła i natarciem lotki ( w swoim modelu na pewno bym go zastosował, tutaj trzymam się oryginału ),

-brak zastrzałów miedzy sterem wysokość i kierunku w instrukcji ale wystarczająco materiały do ich wykonania,

-elementy są lekko powichrowane - trzeba je wygiąć w łapkach przed montażem ale to efekt malowania i frezowanie czyli coś całkiem normalnego.

-dla mnie wypadałoby zrobić choćby pierwsze 2cm dziobu modelu z epp.

-zastrzały skrzydeł z pręta 1mm, ja zastosowałbym 1,5mm a pręty 1mm zostawiłbym sobie na popychacze.

 

Dla maniaków oszczędności masy informuję że da się jeszcze urwać ze 2g :

-pręty podwozia są z pręta 2mm ( można dać 1,5mm i ultralekkie koła gws ),

-można nie dawać tych wszystkich wzmocnień pod pręty węglowe i podwozie,

-lżejsza wręga mocowania silnika.

 

Ogólnie wrażenia bardzo dobrze. Doprowadzenie modelu do stanu jak na zdjęciach zajmuje około 2h przy kawie :). Kolejne 2h i będzie w powietrzu.

 

Na tym etapie potrzebowałem tylko CA do styro + przyśpieszacza i kawałka taśmy z włóknem szklanym na zawiasy.

 

Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na nowości, model zostanie uzbrojony pewnie za tydzień w sobotę a w niedziele dostarczę wrażeń z lotów na hali i jakiś film ( w niedzielę późnym wieczorem ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chciałbym przedstawić pierwsze wrażenie ze styczności z testowym modelem YAK-54 Techone od firmy abcrc.

 

Co proponujesz teraz? kupno tego zestawu czy też Yak-54 jaki dotychczas proponowałeś na tym forum do kupienia w postaci planów czy też zestawu do zbudowania modelu według twojego projektu.

Witam, ciężko mi się obiektywnie wypowiedzieć. Na pewno trzeba tutaj rozgraniczyć iż te modele to dwa inne światy.

 

Yak Techone to model do nieco spokojniejszego latania dla kogoś kto ceni sobie lżejszy i bardzo ładny model ( frezowanie i malowanie ), mój Yak to model wytrzymalszy, sztywniejszy, zwrotniejszy do nieco innego latania.

 

Trzeba również zaznaczyć sporą różnicę w cenie obu modeli, Yak Techone jest droższy.

 

Dla porównania film z tego samego dnia na hali tylko że latam moim Yakiem-54 ( porównując film z Yakiem Techone i moim Yakiem najlepiej widać różnice wynikające z właściwości lotnych obu modeli ) : http://www.vimeo.com/9653905

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.