Gość Anonymous Opublikowano 11 Lutego 2010 Opublikowano 11 Lutego 2010 Witam W tym temacie będę prowadził relację z budowy modelu little extra.Wybrałem ten model gdyż wole budować modele konstrukcyjne, a nie skleić 4 kawałki depronu no i to już jest kadłub :roll: Oświadczam że model będę budował sam, bez dostępu do modelarni(bo nie uczęszczam) oraz osób starszych(modelarzy doświadczonych) w okolicach. Więc proszę o pomoc w sensie podpowiedzi na zadane przeze mnie pytania Troche o modelu: Nazwa: Little Extra Napęd: Elekryczny Typ modelu: Akrobat Rozpiętość skrzydeł: 920mm Długość kadłuba: 780mm Wyposażenie silnik Tower Pro Akumulator: 1300mah Dualasky 3s Regulator: Tower Pro mag 8 20A Serwa: 3x tower pro 9g oraz 1x conrad 9g odbiornik:HITEC HFD-08RO Nadajnik:Multiplex (zbig) Plany odpowiednio przeskalowałem i wydrukowałem. oto one:
Gość Anonymous Opublikowano 15 Lutego 2010 Opublikowano 15 Lutego 2010 Witam Oto kleje którymi będę kleił model: klej polimerowy firmy Dragon. Można go nabyć w każdym sklepie budowlanym. Jest to klej uniwersalny ,klei wszystko. Elementy należy które chcemy skleić trzeba posmarować klejem i odczekać chwilę (4-6minut) aby rozpuszczalnik,nitro wyparowało. Klej Wikol. Głównie zalecany jest do klejenia papieru oraz drewna. Wybrałem Wikol zamiast RAKOL ,ponieważ ten pierwszy ma mocniejsze wiązanie. Nie należy trzymać i kleić nim w niskich temperaturach. Klej wtedy nie łączy oraz pozostawia białe ślady. Klej na gorąco. Mało używam ale przydaje się często do klejenia części "na szybko".Posiadam do niego pistolet elektryczny. Jest on dostępny w sklepach elektrycznych. Materiały wstępne: Płyty izo floor 3mm(karbowany) oraz 6mm(gładki)-dostępne w sklepach budowlanych typu komfort. Listewki : sosnowe 4x4mm 4szt. oraz 3x6mm 2szt(gamahobby.pl) Sklejka : 3mm( po skrzynkach z owoców) Dyskietka od komputera - będzie służyć jako zawias, jest ona elastyczna. Z niecierpliwością oczekuje daty 18.02.2010
Gość Anonymous Opublikowano 19 Lutego 2010 Opublikowano 19 Lutego 2010 Witam Oto nadszedł pierwszy dzień konkursu .Panowie życzę powodzenia! 8) Zaczynam brać się do roboty ,dziś postaram się zrobić: Wręgi ze sklejki. Zdjęcia poszczególnych elementów zamieszczę wieczorem. :arrow: Tak więc START Edit: Zamieszczam obiecane zdjęcia. Pierwszym krokiem było wycięcie szablonów . Po czym wyciąłem wręgi ze sklejki 3mm. Potrzebna była do tego piłka włośnicowa. Może się są jakoś "wzorowo" wycięte, nie mam jeszcze aż tak dobrej wprawy w cieciu piłką włośnicowa. Wręga 1,2 Wręga 3 Oraz 4,5 Edit :arrow: Następnie rozpocząłem powoli łączyć w całość. Do wręg przykleiłem listewkę sosnowe 4mmx4mm (konturowe). Dziś zrobiłem zdjęcie elementów które jeszcze wyschną. Listwę przykleiłem klejem wikol które potrzebuje trochę dłuższego czasu do przeschnięcia. Pomiędzy każdą wręga jest kawałek depronu wyciętego pod kątem prostym, aby każda wręga wkleiła się idealnie prosto.Całość zostawiłem na noc do wyschnięcia.
Gość Anonymous Opublikowano 20 Lutego 2010 Opublikowano 20 Lutego 2010 Czołem! W ciągu dzisiejszego dnia przykleiłem jeszcze dwie listewki. Również wkleiłem je na wikol . Okazało się ze wikol nie schnie tak długo , lecz schnie około 40minut. Wszystko zależy od temperatury otoczenia. Jutro postaram się dokleić pozostałe listwy oraz zrobić żeberka. Tak więc do jutra. Edit: W kolejnej części moich zmagań z budową modelu przedstawię Wam budowę żeberek: Żeberka są wykonane z depronu 6mm.Wyciąłem je za pomocą skalpela z "grubsza" po czym przeszlifowałem do odpowiedniej wielkości.Żeberka będą łączone za pomocą listwy sosnowej 6x2mm(dźwigar) oraz na to pójdzie depron 3mm(pokrycie).Wszystkich żeberek jest 18 . W oryginale skrzydło tworzy trapezu więc żeberka zrobiłem zwężane. (na zdjęciu jest połowa żeberek) Jak na razie wszystko wychodzi prosto, nie ma żadnych zwichrowań itp.
Gość Anonymous Opublikowano 20 Lutego 2010 Opublikowano 20 Lutego 2010 Witam Dziś przedstawię kolejny etap z budowy. Wyciąłem z płyty depronu 6mm statecznik poziomy, jego "ster" będzie łączony za pomocą listwy sosnowej : Jako zawiasy posłuży dyskietka komputerowa,a dokładniej jej wnętrzności. Kolejne zdjęcia z budowy kadłuba. Tym razem są już wklejone wszystkie listwy(wzmocnienie). W okolicach SC zostało wklejone z balsy 3mm wzmocnienie dla skrzydła. Skrzydło głownie będzie przymocowane do tego.Kadłub jest już w ~80% gotowy-jego szkielet. Potrzebuje jeszcze lekkiego szlifowania. 8)
Gość Anonymous Opublikowano 22 Lutego 2010 Opublikowano 22 Lutego 2010 Cześć Dziś do kolekcji doszedł statecznik pionowy wykonany z depronu 6mm: Zacząłem kleić również skrzydło w całość. Żeberko kleje w sposób: szybka - kontaktowa - smaruje obie powierzchnie klejem, czekam aż wyparuje rozpuszczalnik (2-5min) łącze i ściskam klejone elementy. Klej łapie natychmiast, nie da się przesunąć. Siła trzymania zależy od siły ściśnięcia (nie od czasu schnięcia). W tym momencie żeberka są dociskane do dźwigara. Aby całość była dociśnięta tak samo postawiłem na żeberka "elastyczna" linijkę aby idealnie dociskała każdą powierzchnie. Jako płyta montażowa służy depron 6mm. Edycja: 22.02.2010 godz 15.14 Witam Następnie skleiłem skrzydło w całość. Wkleiłem drugi dźwigar sosnowy. Wszystko ładnie się przykleiło całą powierzchnią. Na zdjęciu widać całe skrzydło(konstrukcja). Jutro ciąg dalszy. Tak więc do usłyszenia.
Gość Anonymous Opublikowano 23 Lutego 2010 Opublikowano 23 Lutego 2010 Cześć kolejnymi elementami budowy są przekładki między dźwigarowe: :arrow: Po przemyśleniu postanowiłem dać przekładki miedzy dźwigarowe. Przekładki te wykonałem z depronu 6mm, dzięki nim skrzydło stało się bardzo sztywne wręcz nie do ugięcia.Jest to mój własny pomysł , nie było tego w planach. Wklejone na UHU Por :arrow: Tego dnie odwiedziła mnie inspekcja, Wydali pozytywną ocenę. 8) W kolejnym dniu przedstawię oklejanie skrzydła.
Gość Anonymous Opublikowano 24 Lutego 2010 Opublikowano 24 Lutego 2010 Witam Dziś zaprezentuję Wam kolejną część budowy skrzydła. Na początku w myślach miałem oklejenie skrzydła poprzez pokrycie jednego kawała depronu 3mm całego płata(tak jak jest to w RWD-5). W trakcie pracy okazało się że jest to nie możliwe, Gdyż: :arrow: Płat jest trapezem, czyli idzie pod kątem natarcie jak i spływ. :arrow: Żeberka na Natarciu są "ostre" przez co łamie się depron podczas dopasowywania, nawet gdy obkleję taśmą. Postanowiłem więc zrobić oddzielnie natarcie z depronu 6mm. W każdym żeberku odciąłem "czołowo" 6mm ,następnie nakleiłem grubszy pasek depronu 6mm. Wszystko docisnąłem taśmą klejącą i pinezkami. Jak to wyjdzie zobaczymy w następnych dniach. Edit Ps. W między czasie gdy elementy Extry schną(klej) nie obijam się. W tym czasie robię RWD 5,skrzydło jest łączone węglem 6mm: :twisted: 8)
Gość Anonymous Opublikowano 25 Lutego 2010 Opublikowano 25 Lutego 2010 Cześć :arrow: W ostatnich godzinach wkleiłem listwę natarcia z depronu 6mm.Następnie w planach mam wklejenie górnej części pokrycia, a potem wyszlifowanie krawędzi spływu. :arrow: Także wyciąłem półkę na serwa z depronu 6mm która jest od dołu wzmacniana balsą, lecz najpierw musiałem zrobić wzmocnienie z balsy 3mm. Wzmocnienie to widać na oto tym zdjęciu: :arrow: Przed wklejeniem półki odrysowałem oraz wyciąłem miejsca na serw ,po czym wkleiłem .Na planie modelu były serwa wklejone według mnie w złym miejscu, gdyż nie było do nich dostępu. Ja wklejam w miejscu gdzie będzie kabina ,aby w każdym momencie można było zdemontować serwa. :arrow: Tego dnia również wkleiłem Bowdeny do steru kierunku oraz wysokości. Postanowiłem dać Bowden podwójny W którego skład wchodzą dwie rurki z tworzywa oraz pręt stalowy.
Gość Anonymous Opublikowano 26 Lutego 2010 Opublikowano 26 Lutego 2010 Cześć :arrow: W ostatnim czasie wkleiłem oraz wyszlifowałem wzmocnienie statecznika poziomego oraz pionowego. Jako wzmocnienie wkleiłem na kleju "DRAGON" balsę 3mm.Następnie wyszlifowałem drobnym papierem ściernym do zrównania z powierzchnią statecznika: (widać na statecznikach czarne plamki, jest to cień który rzuca szyba/woda) :arrow: Gdy stateczniki schły pomyślałem aby lekko zmniejszyć wagę i wy-ażurować jedną z wręg. Jest to wręga nr. 3. Po krótkich zmagania z piłką włośnicową i papierem ściernym powstało oto :
Gość Anonymous Opublikowano 27 Lutego 2010 Opublikowano 27 Lutego 2010 Czołem! Dziś przedstawię kolejne postępy przy budowie modelu Extra little. :arrow: 1. Wkleiłem stateczniki , statecznik poziomy utrzymuje się na listwach wzmocnieniowych w kadłubie. Statecznik pionowy lekko przyciąłem i wkleiłem pod kątem prostym do statecznika poziomego. :arrow: 2. Odciąłem lotki oraz "zamknąłem skrzydło" i przeszlifowałem natarcie. Jeszcze klei się spływ , dlatego są "żabki" na skrzydle. skrzydło zamknęło się dobrze. Na powierzchni skrzydła znajdują się lekkie wgięcia,dziurki które będę musiał zaszpachlować. Widać również ślady kleju po oderwanej taśmie klejącej. :|
Gość Anonymous Opublikowano 1 Marca 2010 Opublikowano 1 Marca 2010 Dziś okleiłem kadłub, jego część. Zaczynam od boków (musiałem zdemontować stateczniki). pokrycie to depron karbowany 3mm .Wyciąłem większe kawałki depronu i nakleiłem po czym przyciąłem do odpowiedniej wielkości. Potrzeba jeszcze wyciąć miejsce na skrzydła. Później rozpocząłem oklejać resztę(garb). Zacząłem od wycięcia większego kawałka depronu po czym próbowałem docinać .Docięty kawałek przykleiłem do połowy przed tym obkleiłem go taśmą klejącą aby podczas wyginania nie pękł. Podczas wyginania używałem opalarki. Musiałem uważać aby nie przegrzać depronu i nie stopić. Gdy jedna połowa się przykleiła z drugą nie było już problemów. Również wkleiłem łoże dla statecznika poziomego z balsy. Elementy te są wycięte z grubsza, po całkowitym wyschnięciu kleju przeszlifuje je do odpowiednich rozmiarów
Gość Anonymous Opublikowano 2 Marca 2010 Opublikowano 2 Marca 2010 witam :arrow: Tutaj już jest obklejony kadłub oraz przycięty i przeszlifowany. Są maluteńkie dziurki które koniecznie muszę zaszpachlować :arrow: W te dziurki włożyłem szpachle i po wyschnięciu wyrównałem z powierzchnia kadłuba.Na zdjęciu widać w miejscu łączenia małe ,białe kreski , w tych miejscach jest szpachla. :arrow: Również okleiłem statecznik poziomy folia(reklamową). Jest to kolor niebieski. Widać białe ślady, jest to spowodowane odbiciem lampy błyskowej. PS.Pojawiły się małe problemy ze zdjęciami, w najbliższym czasie to poprawie.
Gość Anonymous Opublikowano 3 Marca 2010 Opublikowano 3 Marca 2010 Cześć Zabrałem się za budowę podwozia. Najpierw zacząłem od przygotowania kawałków sklejki. Kolejnym krokiem było odrysowanie w którym miejscu będzie przechodził drut podwozia. Następnie Wkleiłem te kawałki sklejki : Jak widać jest to wklejone nie na miejscu gdzie będzie podwozie lecz trochę obok. Następnie Wyciąłem większy kawałek ze sklejki. We wcześniej narysowane linie przyłożyłem podwozie (drut) który wcześniej posmarowałem żywicą. Potem wycięty wcześniej kawałek Przykleiłem aby podwozie było dociśnięte. Tak oto wygląda moje rozwiązanie mocowania podwozia w stanie gotowym: Oraz jak widać wywierciłem dziurki na mocowanie silnika. :twisted:
Gość Anonymous Opublikowano 4 Marca 2010 Opublikowano 4 Marca 2010 HEJ! Tak oto prezentuje się samolot w całości w stanie teraźniejszym. skrzydła jeszcze nie przyklejone.(wszystko przeszlifowane). :arrow: Okleiłem również statecznik pionowy. Na dole nie oklejałem ponieważ tam będzie klejone do kadłuba.(białe ślady to odbicie lampy błyskowej) :arrow: Następnym elementem budowy jest połączenie steru statecznika poziomego oraz przykręcenie silnika.
Gość Anonymous Opublikowano 7 Marca 2010 Opublikowano 7 Marca 2010 Cześć! Wykonałem ten cel który postawiłem sobie ostatnio. Tak więc oto łącznik steru wysokości: Jest on wykonany z drutu stalowego(sprężynowego) o grubości 1,5mm. Następnie wkleiłem go na żywicy"Distal" we wcześniej zrobione rowki: Również wstępnie przykręciłem silnik(bez ustawienia wykłonu oraz skłonu). Teraz na silniku jest śmigło zamocowane na prop-saver, do oblotu będzie zastosowana już piasta oraz przytnę ośkę silnika. Dolna maska jest przyklejona w połowie, abym miał całkowity dostęp do mocowania silnika. Do zdjęcia przykleiłem ją taśmą pakową. Myślę że przykleję ją oraz oszlifuje po ustawieniu kątów silnika. Edit: 7.03.2010r godz. 17.16 Witam Dziś wstawiam nowe zdjęcia. :arrow: Zaczynam od wklejenia statecznika pionowego w kadłub.(taka wielka plama, to żywica. niestety kapnęło mi trochę z pędzla) :roll: :arrow: Również wkleiłem na zawiasach z dyskietki ster(również widać odbicie lampy błyskowej): :arrow: Potem nakleiłem końcówki skrzydeł, wyciąłem większe kawałki depronu , przykleiłem a następnie mocno przycisnąłem za pomocą taśmy.Po wyschnięciu oszlifuje.(widać na skrzydle szpachlę, wszystko musi być idealnie równe) 8) :arrow: Oraz zrobiłem lotki: Oto prace które wykonałem w ostatnich 24godz. :twisted:
Gość Anonymous Opublikowano 11 Marca 2010 Opublikowano 11 Marca 2010 Witam ponownie. Po dłuższej przerwie znów wracam do gry. Przerwa ta była spowodowana brakiem materiału jakim jest folia. W ostatnich wolnych chwilach obkleiłem część kadłuba . Kolory to niebieski i złoty myślę że dojdą do tego jakieś akcenty innego koloru.Również stateczniki dostaną jakaś inna forme. A tym czasem prezentuje się to tak(w przedniej części widać pomarszczoną folie. Spowodowane to jest tym że w tym miejscu jest "dziura" na skrzydła więc folia tam się lekko pomarszczyła. Otwór ten zrobię później) : :arrow: Również zamontowałem piastę i skróciłem oś: Edit: 11.03.2010 godz.14.30 Mam pytanie ,gdyż nie mam w okolicy kogo się poradzić a na modelarnie nie uczęszczam. Tak więc chciałbym się zapytać z czego zrobić maskę silnika i w jaki sposób? Chodzi o tą część :
Gość Anonymous Opublikowano 11 Marca 2010 Opublikowano 11 Marca 2010 Ok dziękuje za pomoc;] A jak z montażem do kadłuba ? na kleju czy może być na magnesy,aby był dostęp do silnika?
baczek Opublikowano 11 Marca 2010 Opublikowano 11 Marca 2010 wytnij sobie leciutkie rowki i wklej magnesy od jakiegoś niesprawnego silnika jak chcesz magnesy to pisz.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.