Skocz do zawartości

Dzialeczka / Little extra(330)


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam

W tym temacie będę prowadził relację z budowy modelu little extra.Wybrałem ten model gdyż wole budować modele konstrukcyjne, a nie skleić 4 kawałki depronu no i to już jest kadłub :roll: Oświadczam że model będę budował sam, bez dostępu do modelarni(bo nie uczęszczam) oraz osób starszych(modelarzy doświadczonych) w okolicach. Więc proszę o pomoc w sensie podpowiedzi na zadane przeze mnie pytania :lol:

 

Troche o modelu:

Nazwa: Little Extra

Napęd: Elekryczny

Typ modelu: Akrobat

Rozpiętość skrzydeł: 920mm

Długość kadłuba: 780mm

 

Wyposażenie

silnik Tower Pro

Akumulator: 1300mah Dualasky 3s

Regulator: Tower Pro mag 8 20A

Serwa: 3x tower pro 9g oraz 1x conrad 9g

odbiornik:HITEC HFD-08RO

Nadajnik:Multiplex (zbig)

Plany odpowiednio przeskalowałem i wydrukowałem.

 

oto one:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam

 

Oto kleje którymi będę kleił model:

 

Dołączona grafika

 

klej polimerowy firmy Dragon. Można go nabyć w każdym sklepie budowlanym. Jest to klej uniwersalny ,klei wszystko. Elementy należy które chcemy skleić trzeba posmarować klejem i odczekać chwilę (4-6minut) aby rozpuszczalnik,nitro wyparowało.

 

Dołączona grafika

 

Klej Wikol. Głównie zalecany jest do klejenia papieru oraz drewna. Wybrałem Wikol zamiast RAKOL ,ponieważ ten pierwszy ma mocniejsze wiązanie. Nie należy trzymać i kleić nim w niskich temperaturach. Klej wtedy nie łączy oraz pozostawia białe ślady.

 

Dołączona grafika

 

Klej na gorąco. Mało używam ale przydaje się często do klejenia części "na szybko".Posiadam do niego pistolet elektryczny. Jest on dostępny w sklepach elektrycznych.

 

Materiały wstępne:

Płyty izo floor 3mm(karbowany) oraz 6mm(gładki)-dostępne w sklepach budowlanych typu komfort.

Listewki : sosnowe 4x4mm 4szt. oraz 3x6mm 2szt(gamahobby.pl)

Sklejka : 3mm( po skrzynkach z owoców)

Dyskietka od komputera - będzie służyć jako zawias, jest ona elastyczna.

Z niecierpliwością oczekuje daty 18.02.2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam

Oto nadszedł pierwszy dzień konkursu .Panowie życzę powodzenia! 8)

Zaczynam brać się do roboty ,dziś postaram się zrobić: Wręgi ze sklejki.

Zdjęcia poszczególnych elementów zamieszczę wieczorem.

:arrow: Tak więc START

 

Edit:

Zamieszczam obiecane zdjęcia.

Pierwszym krokiem było wycięcie szablonów .

Dołączona grafika

Po czym wyciąłem wręgi ze sklejki 3mm. Potrzebna była do tego piłka włośnicowa. Może się są jakoś "wzorowo" wycięte, nie mam jeszcze aż tak dobrej wprawy w cieciu piłką włośnicowa.

 

Wręga 1,2

Dołączona grafika

 

Wręga 3

Dołączona grafika

 

Oraz 4,5

Dołączona grafika

 

 

Edit

 

:arrow: Następnie rozpocząłem powoli łączyć w całość. Do wręg przykleiłem listewkę sosnowe 4mmx4mm (konturowe). Dziś zrobiłem zdjęcie elementów które jeszcze wyschną. Listwę przykleiłem klejem wikol które potrzebuje trochę dłuższego czasu do przeschnięcia.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pomiędzy każdą wręga jest kawałek depronu wyciętego pod kątem prostym, aby każda wręga wkleiła się idealnie prosto.Całość zostawiłem na noc do wyschnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Czołem!

W ciągu dzisiejszego dnia przykleiłem jeszcze dwie listewki. Również wkleiłem je na wikol .

Okazało się ze wikol nie schnie tak długo , lecz schnie około 40minut. Wszystko zależy od temperatury otoczenia.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jutro postaram się dokleić pozostałe listwy oraz zrobić żeberka.

 

Tak więc do jutra.

 

Edit:

 

W kolejnej części moich zmagań z budową modelu przedstawię Wam budowę żeberek:

Żeberka są wykonane z depronu 6mm.Wyciąłem je za pomocą skalpela z "grubsza" po czym przeszlifowałem do odpowiedniej wielkości.Żeberka będą łączone za pomocą listwy sosnowej 6x2mm(dźwigar) oraz na to pójdzie depron 3mm(pokrycie).Wszystkich żeberek jest 18 . W oryginale skrzydło tworzy trapezu więc żeberka zrobiłem zwężane.

(na zdjęciu jest połowa żeberek)

Dołączona grafika

 

Jak na razie wszystko wychodzi prosto, nie ma żadnych zwichrowań itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam

Dziś przedstawię kolejny etap z budowy. :)

Wyciąłem z płyty depronu 6mm statecznik poziomy, jego "ster" będzie łączony za pomocą listwy sosnowej :

Dołączona grafika

Jako zawiasy posłuży dyskietka komputerowa,a dokładniej jej wnętrzności.

Kolejne zdjęcia z budowy kadłuba. Tym razem są już wklejone wszystkie listwy(wzmocnienie). W okolicach SC zostało wklejone z balsy 3mm wzmocnienie dla skrzydła. Skrzydło głownie będzie przymocowane do tego.Kadłub jest już w ~80% gotowy-jego szkielet. Potrzebuje jeszcze lekkiego szlifowania. 8)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Cześć

Dziś do kolekcji doszedł statecznik pionowy wykonany z depronu 6mm:

Dołączona grafika

 

Zacząłem kleić również skrzydło w całość. Żeberko kleje w sposób:

szybka - kontaktowa - smaruje obie powierzchnie klejem, czekam aż wyparuje rozpuszczalnik (2-5min) łącze i ściskam klejone elementy. Klej łapie natychmiast, nie da się przesunąć. Siła trzymania zależy od siły ściśnięcia (nie od czasu schnięcia).

W tym momencie żeberka są dociskane do dźwigara. Aby całość była dociśnięta tak samo postawiłem na żeberka "elastyczna" linijkę aby idealnie dociskała każdą powierzchnie.

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jako płyta montażowa służy depron 6mm.

Edycja: 22.02.2010 godz 15.14

Witam

Następnie skleiłem skrzydło w całość. Wkleiłem drugi dźwigar sosnowy. Wszystko ładnie się przykleiło całą powierzchnią.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na zdjęciu widać całe skrzydło(konstrukcja).

 

Jutro ciąg dalszy.

Tak więc do usłyszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Cześć

kolejnymi elementami budowy są przekładki między dźwigarowe:

:arrow: Po przemyśleniu postanowiłem dać przekładki miedzy dźwigarowe. Przekładki te wykonałem z depronu 6mm, dzięki nim skrzydło stało się bardzo sztywne wręcz nie do ugięcia.Jest to mój własny pomysł , nie było tego w planach. Wklejone na UHU Por

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

:arrow: Tego dnie odwiedziła mnie inspekcja, Wydali pozytywną ocenę. 8)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W kolejnym dniu przedstawię oklejanie skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam

Dziś zaprezentuję Wam kolejną część budowy skrzydła. Na początku w myślach miałem oklejenie skrzydła poprzez pokrycie jednego kawała depronu 3mm całego płata(tak jak jest to w RWD-5). W trakcie pracy okazało się że jest to nie możliwe, Gdyż:

:arrow: Płat jest trapezem, czyli idzie pod kątem natarcie jak i spływ.

:arrow: Żeberka na Natarciu są "ostre" przez co łamie się depron podczas dopasowywania, nawet gdy obkleję taśmą.

Postanowiłem więc zrobić oddzielnie natarcie z depronu 6mm. W każdym żeberku odciąłem "czołowo" 6mm ,następnie nakleiłem grubszy pasek depronu 6mm. Wszystko docisnąłem taśmą klejącą i pinezkami. Jak to wyjdzie zobaczymy w następnych dniach.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Edit

Ps. W między czasie gdy elementy Extry schną(klej) nie obijam się. W tym czasie robię RWD 5,skrzydło jest łączone węglem 6mm: :twisted: 8)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Cześć

:arrow: W ostatnich godzinach wkleiłem listwę natarcia z depronu 6mm.Następnie w planach mam wklejenie górnej części pokrycia, a potem wyszlifowanie krawędzi spływu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

:arrow: Także wyciąłem półkę na serwa z depronu 6mm która jest od dołu wzmacniana balsą, lecz najpierw musiałem zrobić wzmocnienie z balsy 3mm.

Wzmocnienie to widać na oto tym zdjęciu:

Dołączona grafika

:arrow: Przed wklejeniem półki odrysowałem oraz wyciąłem miejsca na serw ,po czym wkleiłem .Na planie modelu były serwa wklejone według mnie w złym miejscu, gdyż nie było do nich dostępu. Ja wklejam w miejscu gdzie będzie kabina ,aby w każdym momencie można było zdemontować serwa.

Dołączona grafika

 

:arrow: Tego dnia również wkleiłem Bowdeny do steru kierunku oraz wysokości. Postanowiłem dać Bowden podwójny W którego skład wchodzą dwie rurki z tworzywa oraz pręt stalowy.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Cześć

:arrow: W ostatnim czasie wkleiłem oraz wyszlifowałem wzmocnienie statecznika poziomego oraz pionowego. Jako wzmocnienie wkleiłem na kleju "DRAGON" balsę 3mm.Następnie wyszlifowałem drobnym papierem ściernym do zrównania z powierzchnią statecznika:

(widać na statecznikach czarne plamki, jest to cień który rzuca szyba/woda)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

:arrow: Gdy stateczniki schły pomyślałem aby lekko zmniejszyć wagę i wy-ażurować jedną z wręg. Jest to wręga nr. 3. Po krótkich zmagania z piłką włośnicową i papierem ściernym powstało oto :

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Czołem!

Dziś przedstawię kolejne postępy przy budowie modelu Extra little.

:arrow: 1. Wkleiłem stateczniki , statecznik poziomy utrzymuje się na listwach wzmocnieniowych w kadłubie. Statecznik pionowy lekko przyciąłem i wkleiłem pod kątem prostym do statecznika poziomego.

 

Dołączona grafika

:arrow: 2. Odciąłem lotki oraz "zamknąłem skrzydło" i przeszlifowałem natarcie.

Jeszcze klei się spływ , dlatego są "żabki" na skrzydle. skrzydło zamknęło się dobrze. Na powierzchni skrzydła znajdują się lekkie wgięcia,dziurki które będę musiał zaszpachlować. Widać również ślady kleju po oderwanej taśmie klejącej. :|

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dziś okleiłem kadłub, jego część. Zaczynam od boków (musiałem zdemontować stateczniki). pokrycie to depron karbowany 3mm .Wyciąłem większe kawałki depronu i nakleiłem po czym przyciąłem do odpowiedniej wielkości. Potrzeba jeszcze wyciąć miejsce na skrzydła.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Później rozpocząłem oklejać resztę(garb). Zacząłem od wycięcia większego kawałka depronu po czym próbowałem docinać .Docięty kawałek przykleiłem do połowy przed tym obkleiłem go taśmą klejącą aby podczas wyginania nie pękł. Podczas wyginania używałem opalarki. Musiałem uważać aby nie przegrzać depronu i nie stopić. Gdy jedna połowa się przykleiła z drugą nie było już problemów.

 

Również wkleiłem łoże dla statecznika poziomego z balsy. Elementy te są wycięte z grubsza, po całkowitym wyschnięciu kleju przeszlifuje je do odpowiednich rozmiarów

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

witam

:arrow: Tutaj już jest obklejony kadłub oraz przycięty i przeszlifowany. Są maluteńkie dziurki które koniecznie muszę zaszpachlować

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

:arrow: W te dziurki włożyłem szpachle i po wyschnięciu wyrównałem z powierzchnia kadłuba.Na zdjęciu widać w miejscu łączenia małe ,białe kreski , w tych miejscach jest szpachla.

Dołączona grafika

 

:arrow: Również okleiłem statecznik poziomy folia(reklamową). Jest to kolor niebieski. Widać białe ślady, jest to spowodowane odbiciem lampy błyskowej.

Dołączona grafika

 

 

PS.Pojawiły się małe problemy ze zdjęciami, w najbliższym czasie to poprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Cześć

Zabrałem się za budowę podwozia. Najpierw zacząłem od przygotowania kawałków sklejki. Kolejnym krokiem było odrysowanie w którym miejscu będzie przechodził drut podwozia. Następnie Wkleiłem te kawałki sklejki :

Dołączona grafika

Jak widać jest to wklejone nie na miejscu gdzie będzie podwozie lecz trochę obok.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Następnie Wyciąłem większy kawałek ze sklejki. We wcześniej narysowane linie przyłożyłem podwozie (drut) który wcześniej posmarowałem żywicą. Potem wycięty wcześniej kawałek Przykleiłem aby podwozie było dociśnięte.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Tak oto wygląda moje rozwiązanie mocowania podwozia w stanie gotowym:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Oraz jak widać wywierciłem dziurki na mocowanie silnika. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

HEJ! :)

Tak oto prezentuje się samolot w całości w stanie teraźniejszym. skrzydła jeszcze nie przyklejone.(wszystko przeszlifowane).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

:arrow: Okleiłem również statecznik pionowy. Na dole nie oklejałem ponieważ tam będzie klejone do kadłuba.(białe ślady to odbicie lampy błyskowej)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

:arrow: Następnym elementem budowy jest połączenie steru statecznika poziomego oraz przykręcenie silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Cześć! :D

Wykonałem ten cel który postawiłem sobie ostatnio.

Tak więc oto łącznik steru wysokości:

Dołączona grafika

Jest on wykonany z drutu stalowego(sprężynowego) o grubości 1,5mm. Następnie wkleiłem go na żywicy"Distal" we wcześniej zrobione rowki:

Dołączona grafika

Również wstępnie przykręciłem silnik(bez ustawienia wykłonu oraz skłonu). Teraz na silniku jest śmigło zamocowane na prop-saver, do oblotu będzie zastosowana już piasta oraz przytnę ośkę silnika. Dolna maska jest przyklejona w połowie, abym miał całkowity dostęp do mocowania silnika. Do zdjęcia przykleiłem ją taśmą pakową. Myślę że przykleję ją oraz oszlifuje po ustawieniu kątów silnika.

Dołączona grafika

 

Edit: 7.03.2010r godz. 17.16

Witam

Dziś wstawiam nowe zdjęcia.

:arrow: Zaczynam od wklejenia statecznika pionowego w kadłub.(taka wielka plama, to żywica. niestety kapnęło mi trochę z pędzla) :roll:

Dołączona grafika

:arrow: Również wkleiłem na zawiasach z dyskietki ster(również widać odbicie lampy błyskowej):

Dołączona grafika

:arrow: Potem nakleiłem końcówki skrzydeł, wyciąłem większe kawałki depronu , przykleiłem a następnie mocno przycisnąłem za pomocą taśmy.Po wyschnięciu oszlifuje.(widać na skrzydle szpachlę, wszystko musi być idealnie równe) 8)

Dołączona grafika

:arrow: Oraz zrobiłem lotki:

Dołączona grafika

Oto prace które wykonałem w ostatnich 24godz. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam ponownie.

Po dłuższej przerwie znów wracam do gry. Przerwa ta była spowodowana brakiem materiału jakim jest folia. W ostatnich wolnych chwilach obkleiłem część kadłuba . Kolory to niebieski i złoty myślę że dojdą do tego jakieś akcenty innego koloru.Również stateczniki dostaną jakaś inna forme. A tym czasem prezentuje się to tak(w przedniej części widać pomarszczoną folie. Spowodowane to jest tym że w tym miejscu jest "dziura" na skrzydła więc folia tam się lekko pomarszczyła. Otwór ten zrobię później) :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

:arrow: Również zamontowałem piastę i skróciłem oś:

Dołączona grafika

 

 

Edit: 11.03.2010 godz.14.30

Mam pytanie ,gdyż nie mam w okolicy kogo się poradzić a na modelarnie nie uczęszczam.

Tak więc chciałbym się zapytać z czego zrobić maskę silnika i w jaki sposób?

Chodzi o tą część :

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.