Jump to content

Styroploter CNC


ertman_176

Recommended Posts

Witam

 

W związku z wieloma zapytaniami na PW o ploter mała encyklopedia.

 

Nie chciałbym kolegów wprowadzać w błąd z minimalną kwota ale myślę że w 1000zł można się bez problemów zamknąć z budową takiej maszyny. Wszystko zależy ile rzeczy się już ma. Oczywiście do tej kwoty należy doliczyć komputer PC [niestety nie współpracuje to urządzenie poprzez USB, a zwykłe "przejściówki" nie działają chociaż Francuz opracował odpowiednią przejściówkę ale to już większa zabawa]

 

Jeżeli potrafisz wytrawić płytkę, rozpoznać elementy i ją polutować to powinno wystarczyć. Dokumentacja jest w tym linku.

 

http://gm.cnc.free.fr/CNC/MM2001_en.zip

 

Tutaj mamy dokumentacje ramy z plexi [wiadome jest że przy dużym obciążeniu - dużo ciecia - maszyna dostanie po czasie luzów]. Jednak jest to najprostszy patent na zrobienie mechaniki a przy domowej maszynie możliwość jej składania to poważny +. Do plexi należy też poszukać profile aluminiowe, śruby oraz łożyska [łożyska proponuje z allegro - 1zl sztuka]. Potrzeba też wykonać "łuk" do rozciągnięcia drutu, warto tez pomyślec o naciągu drutu.

 

http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/meca/tbturbi.phtml

 

A tutaj jeszcze kilka użytecznych informacji

 

http://gm.cnc.free.fr/en/index.html

 

Oraz najnowszy update dla płyty głównej [trzeba poprawić mainboard]

 

http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/elec/mm2001/mmx.phtml

 

Nie wymaga się do tego urządzenia programatora, podłączamy płytę pod PC, włączamy program który pompuje "soft" do naszej płyty.

 

Potrzeba będzie nam kabli, ja polecam kable RS232 [damski i męski] ponieważ koszt to 6-7zl za 2m, 4 takie kable będą potrzebne poza schematem.

 

Silniki - np. minibea, proponuje w allegro szukać silnik krokowy, 4 sztuki potrzebujemy. Od 10zl komplet można wylicytować :wink:

 

Zasilacze - najprościej całą maszynę zamknąć w starą obudowę PC [mamy już 12V do zasilania elektroniki], zostanie nam tylko zasilacz do drutu.

 

Drut dostępny na allegro - szukać drut oporowy albo kanthal

 

Przyda się również jakaś podstawa aby mieć na czym postawić płytę materiału. Na płycie powinna być też podziałka [papierowa nakładka] aby móc ustawiać płytę w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem :wink:

 

Chyba nic nie pominąłem.

 

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.