Jump to content

Spektrum DX5e


Makdaam

Recommended Posts

Problem:

DX5e się nie włącza. Nie ma monitorowania napięcia baterii, nie ma niczego. Dzień wcześniej działała i myślałem, że po prostu zapomniałem wyłączyć nadajnika i rozładowałem baterie. Niestety wymiana baterii nie pomogła, a kabelki wewnątrz się nie popsuły (po przesunięciu włącznika pobiera ~10mA).

 

Na naprawę w ramach gwarancji nie ma co liczyć, także szukam schematu serwisowego + ewentualnych wskazówek co do przyczyny awarii. Samej aparatury jeszcze nie rozkręcałem.

Link to comment
Share on other sites

Samej aparatury jeszcze nie rozkręcałem.

To na co czekasz? Bez zajrzenia do środka nic nie stwierdzisz. Po przeleżeniu zimy w bezruchu to samo radio mojego wnuka też zaczęło fiksować, rozkręciłem posprawdzałem wszystkie wtyczki w środku, przedmuchałem potencjometry i pędzelkiem oczyściłem płytkę bo jakieś naloty się pojawiły, po złożeniu wszystko zaczęło działać jak w nowej.
Link to comment
Share on other sites

To na co czekasz?

Spokojnie :) byłem kupić śrubokręt, bo mój wielokońcówkowy nie mieścił się w kanałach.

 

Edit: :( Kupiłem PH0, pasował do 2 śrubek na 6, teraz jeszcze muszę kupić jakiś wąski PH1 :/ No nic, zdjęcia i diagnoza później.

Link to comment
Share on other sites

Działa :o i to bez rozkręcania... tzn. wykręciłem te 2 śrubki, wkręciłem je z powrotem, dziś pojechałem po większy śrubokręt i stwierdziłem, że włączę jeszcze raz przed rozkręceniem. Podobne objawy zaobserwowałem kiedyś przy wyłączonym Brown Out detection na jednym uC, nadal myślał, że działa, tylko miał krzaki w RAMie, aż do rozładowania kondensatorów.

 

Najgorsze jest to, że ominęła mnie fajna pogoda do nauki latania...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No i przechwaliłem, niestety wziąłem ostatnio to radyjko, aby kolegę na kablu powozić i zonk.

Problemy jednak nie ustały, okazało się, że są znowu na dzwigni „gazu”, po przełączeniu na ucznia mało mnie własny model nie rozjechał, na szczęście śmigło złapało najpierw kabelek łączący aparatury i po przecięciu go silnik stanął.

Podłączyłem radyjko do komputera i na monitorze ewidentnie widać, że potencjometr fiksuje, więc rozkręciłem potraktowałem preparatem do czyszczenia i zaczęło działać, przy okazji to samo zrobiłem z pozostałymi i na wskaźnikach wszystkie zaczęły płynnie chodzić, co wskazuje, że jakość ich jest słaba. Po skręceniu sprawdzam i znowu nie działa, więc rozkręcam kolejny raz i dla pewności poprawiłem luty na stykach, sprawdzam wszystko działa, złożyłem radio i znowu kicha, już straciłem cierpliwość, wychodzi, że trzeba ten potencjometr wymienić.

Oto jak on wygląda:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Niestety na potencjometrze brak jakichkolwiek oznaczeń, a symbole na naklejkach nic z googli nie wyrzuciły, kompletnie nie mam doświadczeń z elektroniką, czego szukać na wymianę, jakimi parametrami się kierować. Wiadomo, że musi pasować obudowa, ale chociażby oporność takiego potencjometru też ma znaczenie, czy po wymianie nie trzeba będzie dopasowywać jakoś zakresu pracy? Zrobiłem fotki dla porównania ze znanym wszystkim złączem, aby było odniesienie do wymiaru, czy komuś kojarzy się model potencjometru, jaki mógłbym zastosować na wymianę?

Link to comment
Share on other sites

Z naklejki wnioskuje, że potencjometr ma 12 kiloomów. Jak masz miernik to złap dwa skrajne połączenia i będziesz miał max opór (środek to suwak). Co do kształtu, to poszukaj jakiegoś np w tme.

Link to comment
Share on other sites

Dość istotne jest aby był to potencjometr B

 

Ze względu na zależność oporu od położenia ślizgacza wyróżnia się potencjometry liniowe (typ A) gdzie opór liniowo zależy od położenia suwaka, logarytmiczne o zależności logarytmicznej (typ B) ze względu na logarytmiczną czułość ucha stosowane do regulacji głośności, oraz o charakterystyce wykładniczej (typ C).

 

(W niektórych krajach stosuje się odwrotnie oznaczenia literowe A i B)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.