Skocz do zawartości

Mini Katana


a_skot

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc remanent w "odpadkach" EPP wpadł mi w ręce kawałek wyglądający jak gotowy płat. Pozostało mi jedynie dorobić do niego resztę, no i wymyślić co to miałoby być. Wybór padł na Katanę. Jako pierwowzór posłużyła Katana z 3D Model. Wszystko zostało przeskalowane do rozpiętości posiadanego kawałka i prace nad małym akrobatem się rozpoczęły.

Na pierwszy ogień poszedł kadłub. Jako, że nie lubię "desek", a i nie miałem odpowiednio grubego EPP, powstał kadłub przestrzenny.

 

Dołączona grafika

 

Boki kadłuba z EPP 4 mm zostały górną krawędzią sklejone ze sobą. Odcinek grzbietu dodatkowo wzmocniłem kawałeczkiem bukowego kołeczka. W następnej kolejności wklejone zostało podłużne wzmocnienie stanowiące jednocześnie platformę dla wyposażenia. Całość po sklejeniu tak oto się prezentowała.

 

Dołączona grafika

 

I po wklejeniu dna

 

Dołączona grafika

 

Reszta to już "klasyka". Płat to EPP 7 mm o profilu deski wzmocniony płaskownikami węglowymi. Dodatkowo (a co ;-) ) krawędź natarcia wzmocniona prętem węglowym 1,5 mm. Wyszło lekko i bardzo sztywno. Usterzenie to "czyste" EPP 6 mm. Jest też pewien eksperyment. Zawiasy, a w zasadzie ich brak. Lotki i ster wysokości zostały zeskosowane i przyklejone na UHU Por. Jedynie kierunek ma zawiasy z dyskietki. Nawet to działa - już sprawdzone. Jeszcze tylko odrobina farby i całość tak oto się prezentuje.

 

Dołączona grafika

 

I rzut oka do wnętrza

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zastosowane wyposażenie:

- napęd Robbe ROXXY BL 2815

- regulator Dualsky 10A

- śmigło GWS 8 x 4

- kierunek, wysokość SG-50 Tower Pro

- lotki E-Sky EK-2

- zasilanie 2S/3S 1000mAh

Rozpiętość - 620 mm, długość - 600 mm

Waga do lotu z pakietem 2S - 235 g, a z pakietem 3S - 270 g

Dziś odbył się pierwszy lot. Na początek z pakietem 2S. Model poleciał, ale dość silny, jak na niego, wiatr uniemożliwiał ocenę jego zdolności lotnych. Wydaje się, że z tym pakietem, przy bezwietrznej pogodzie będzie to modelik do rekreacyjnego polatania z możliwością pokręcenia czegoś. Może uda mi się jeszcze dziś sprawdzić go z pakietem 3S. Fotek z lotu nie ma, bo latałem indywidualnie. Może w weekend coś zsfocę, a może i jakiś filmik się zrobi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tylko jak na Katane troszkę chyba skrzydła za małe :D ...

Wszystkie wymiary zostały przeskalowane z Katany produkcji 3D Model.

 

Wracając do modelu. Udało mi się, tak na gorąco, sprawdzić model z pakietem 3S. Lata i to dość żwawo :-) Zmiany wymagało jedynie śmigło. Kolejne próby już ze śmigłem TowerPro 8 x 6. Zupełnie inna bajka :-) Na pakiecie 2S lata to na 3/4 gazu i nawet dość długo. Aby coś pokręcić trzeba jednak dać 100%, a skoro tak fajnie zachowuje się z małym pakietem, to pokusiłem się o wykonanie podwozia. Kilka dodatkowych gram pewnie nie sprawi mu różnicy.

 

W sobotę i niedzielę była okazja aby w pełni przetestować konstrukcję. Dorobiłem co prawda podwozie, ale w końcu uznałem je za zbędny gadżet i starty odbywały się z ręki a lądowania na brzuszku. Tutaj jest film z sobotnich lotów. Na pakiecie 2S i jeszcze z podwoziem.

Pakiet 2S 1000 mAh zapewnia ok. 10 - 12 minut spokojnego latania. Z pakietem 3S 1000 mAh to już inna jazda. Nadmiaru mocy to model nie ma ;-) ale sprawuje się zupełnie inaczej. Jest szybki i skory do wykonywania harców.

W sumie powstał, całkiem przypadkiem, sympatyczny, choć może odrobinę narowisty modelik (taki do bagażnika :-) ) zarówno do spokojnego polatania jak i do bardziej ekstremalnej zabawy. Nawet - co pokazała praktyka - przy niewielkim wietrze

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chyba ci się ster kierunku zaciął że latała cały czas w lewo :rotfl:

Tam zaraz zaciął. Parę razy w prawo też było :lol:

 

Jarek jak lubisz takie maluchy to podeślij mi swojego maila na PW, coś Ci poślę.

Powstało to latadełko tak przypadkiem. Z resztek. Ale jak masz coś ciekawego to ślij. Jeszcze trochę materiału zostało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.