Skocz do zawartości

Tanie serwo potrzebne


RobWan

Rekomendowane odpowiedzi

Możecie coś doradzić gdzie szukać (Chiny :lol: ?).

Ma być tanie. Sił praktycznie serwo nie będzie przenosić.

Dostałem linka do tej strony

Te 2$ nie jest źle, ale przy tej ilości każdy grosz ma znaczenie.

Sprawa nie jest pilna. Przymierzam się do skopiowanie pewnego projektu. I muszę policzyć koszty.

lustro.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dolce to faktycznie tanio, ale zastanów się czy potrzebne Ci są do tego serwomechanizmy. Wydaje mi się, że w tym lustrze pixele mają 2 stany. Wystarczyły by do tego elektromagnesy. To prawda, że pewnie nie były by dużo tańsze, ale łatwiej (taniej) by się nimi sterowało i były by szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tymi światłowodami to się "potniesz". To się robi inaczej - kamerka -> komputer -> program analizy obrazu -> sterowanie serwami -> drewniane lustro.

To co Ty chcesz przeanalizować sprzętowo ( światłowody + fotoelementy ) robi się softwerowo w komputerze :lol:

 

Trzymam kciuki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ty chcesz przeanalizować sprzętowo ( światłowody + fotoelementy ) robi się softwerowo w komputerze

Wiem o tym. To co chcę zrobić to partyzantka.

Ale nie wyobrażam sobie wykonanie sterownika, który by taką matrycą sterował.

Tak mi odpada cały soft. I sterownik matrycy.

 

Bo rozważałem matrycę. Na skrzyżowaniu wiersza z kolumną układ całkujący. Omiatać wiersze sygnałem. I od razu mamy przebiegi do standardowego serwa.

Ale jak wyciągnąć z poszczególne części obrazu?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupować duże ilości >1000 sztuk, to producent jest dużo lepszym wyborem na miejsce zakupu:Producenci made in china

 

Trzeba niestety trochę uważać i zaryzykować. Przede wszystkim trzeba pytać o ceny i się trochę targować. Zwykle minimalne zamówienie próbne to 100-500 sztuk! Zamówienia na serio to 1000 - 10000 sztuk. Kupiłem tak kiedyś 100 serw (lecz już trochę dawno temu), wszyło poniżej 25 zł/sztukę. Wydaje się niby dużo, lecz to duże serwa z metalowymi przekładniami, około 10 kg/cm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy sterujące serwomechanizmami kontrolowane za pomocą komputera PC są (dość) ogólnie dostępne. W ogólnym przypadku jeden mikrokontroler mógłby wysterować od 8 do 16 serw. Myślę że byłoby to bardziej opłacalne od światłowodów , fotoelemantów i generatorów na 555. Soft na PC przechwytujący obraz z kamery, konwertujący go na skalę szarości i wysyłający go przez port COM dałbym rade napisać ;) ale oprogramowaniem dla np AVR'ów to się (jeszcze) nie czuję na siłach. Powodzenia w pracach nad lustrem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytam dokładniej. RobWan, jaką ilość elementów ruchomych przewidujesz? 1000?

To pojedyncza instalacja, czy bardziej masowa?

Będziesz budował instalacje sam?

Jak szybko ma odpowiadać cała matryca? (wiem, że im szybciej tym lepiej - ale na jaki kompromis możesz pójść)

Ile stanów (położeń) ma być dozwolone dla każdego z elementów?

Jaki masz dostępny budżet? ;)

 

 

Może wystarczyłoby zbudować 64 identyczne proste sterowniki (po 16 serw każdy) wpięte do wspólnej magistrali sterującej? Magistralę podłączasz po RS232 do PC lub bardziej zaawansowanego sterownika i działa.

Trzeba tylko uważać na zasilanie i jego stabilizację, oraz pomyśleć jak tanio zrobić magistralę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założenie to ma być tego więcej.

Mechanikę sam będę robić. Bo jak wchodzą mikroprocesory

to jako hobby mogę sobie coś zrobić. Ale tu nie chcę eksperymentować.

 

Matryca minimalne odświeżanie to 0,2s. Idealnie 0,1s.

8 stanów chyba starczy.

Budżet to kilka tysięcy. Na pewno poniżej 10kzł.

System powinien mieć możliwość łatwego rozszerzania.

 

Nie chodzi o powiększanie już istniejącego, ale o budową następnego opierając się na poprzednich elementach.

Potrzeba 1500 pikseli w nowym projekcie to tylko trzeba wziąć

większą ilość modułów, zasilaczy i poskładać.

 

No i oprogramowanie.

 

Sama matryca powinna pracować niezależnie. Czyli coś w stylu Arduino

mieć na pokładzie.

Lub poprzez sieć sterować nią.

 

Ale to są dalsze plany.

Tu też trochę padło podpowiedzi.

http://groups.google.com/group/pl.misc.elektronika/browse_thread/thread/f9bd1505c0d11266#

 

Napiszę teraz posta na pl.misc.elektronika z ofertą. Zobaczę czy ktoś się podejmie.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem przy serwach może być faktycznie wytrzymałość. Nie są one obliczone na długotrwałą ciągłą pracę.

 

Jeżeli miałbym sugerować rozwiązanie, to zdecyduj się jednak na rozproszone sterowniki procesorowe. 64 moduły wystarczą na 1024 "pixele", 128 na 2048 ... i tak dalej. Nie jako przy okazji sterownik powinien odpowiadać za zasilanie podłączonych do niego serw. Przyjmując max 180 mA na serwo x 16, oznacza że stabilizator 3A + zestaw kondensatorów powinien wystarczyć.

 

Problemem może być "zwykły" rs. Odbiorników będzie zbyt dużo. Trzeba by dodać jakąś magistralę (np 485). Są kostki które obsługują do 128 urządzeń na magistrali (to dałoby maksymalnie 127 kontrolerów + sterownik, czyli maksymalnie 2032 "pixele"). Na szybko licząc przy 100 sztukach koszt samych części do sterownika nie przekraczałby 30 zł/sztukę.

 

Sterować takim cudem można by z dowolnego urządzenia z RS232 / RS485. Ilość przesyłanych danych: 127 modułów *

na 16 pozycji serw (3 bit - 8 stanów) + 7 bitów adresu, potrzebnych będzie 7 bajtów. Dodając nagłówki dostajemy jakieś 84 bity ;)

Przy minimalnej prędkości 115 k bit / sec dostajesz 1369 "odświeżenia / sek. Przy 64 modułach pozwoli ci to odświeżyć matrycę około 20/sek. Im większa matryca, tym będzie będzie wolniej. Lecz nawet przy 127 sterownikach matryca będzie się odświeżać poniżej 0,1 sek!

 

Do tego potrzebowałbyś jeszcze zasilaczy - raczej kilku. Jeden o wymaganych parametrach (potrzebny prąd) byłby raczej drogi.

 

Zanim jednak zaczniesz, proponuję zakupić 2-5 serw i obciążyć je w takich warunkach jak mają pracować (czyli z przymocowanymi pixelami). Uruchom to na kilka dni (a lepiej tygodni) aby się non stop ruszało i zobacz czy serwa wytrzymają taki test. Po co masz wchodzić w technologię, która może się nie sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.