Skocz do zawartości

latające skrzydło pare pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wykonania latającego skrzydła . Powiedzmy że odrobiłem lekcje , przekopałem się przez net ,wybrałem Tzagi (http://tzagi.altervista.org/ ) ale mam pare pytań . Zaczne może od tego podstawowego : materiał do budowy . Trawestując powiedzenie :dano osiołkowi do żłobu to robie w hurtowni z budowlanką :mrgreen: więc styropianu różnej maści mam pod dostatkiem , tylko który? Fasada czy podłoga i jakiej twardości , mam też Izodern ale wydaje się mi zbyt kruchy . Są i Styroharty i Styrodury te wzbudzają większe zaufanie lecz są cięższe , co byście polecili ? Skrzydło będzie pokryte taśmą i wzmocnione dźwigarami (tak mniej więcej http://www.rcclub.pl/2009/03/18/kiler-–-latajace-skrzydelko-budowa-–-krok-po-kroku/ lub węglem albo szkłem ale na razie to kwestia drugorzędna ) . Chce na razie zbudować wersje 120 cm aby nauczyć się to pilotować . Docelowo myśle o 180 cm z przeznaczeniem jako platforma fpv . Druga kwestia to profil skrzydła . Są dwa ZAGI 10 oraz 12 różnią się one smukłością dając zapewne inne parametry lotu , który sugerowali byście wybrać i jaka jest różnica jeśli idzie o lot ? . Myślałem jeszcze nad tym skrzydełkiem http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1100046 ale koszty mnie zniechęciły , o ile wymiary znalazłem to o profilu nic , ponoć profil projektowany specjalnie pod fpv ( a ładnie lata to fakt

). I trzeci problem jaki mam to silnik a dokładnie jak go ustawić . Są dwie szkoły :pierwsza równolegle do cięciwy płata ( wspomniany Kiler i Ritewing Zephyr ) i druga to że oś silnika ma być styczna do profilu a ściślej do spływu . Zagi na początku było szybowcem więc która szkoła jest właściwa by dwa razy nie robić mocowania ? Będę niezwykle wdzięczny za rady i sugestie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz zrobic regulowane loze silnika to takie zrob , albo bedziesz podkaldal pod silnik podkladki

Moja pierwsza delta poleciala od razu i sie nie zastanawialem nad katem silnika :oops: przy nastepnych trzech podkladalem tak co kat byl raczej zerowy lub nawet minusowy czyli przod silnika patrzyl w dol inaczej bestie ciezko bylo wystrtowac :mrgreen: w locie to juz latala

Ale wszyscy pisza ze ma byc rownolegle do gornej powierzchni plata wiec moze tez tak zacznij

styro 15 bedzie git ,a na zbocze to styrodur waga i tak nie bedzie Ci przeszkadzac

zagi 10 jest szybsze i tyle

 

to sa tylko moje opinie i nie upieram sie przy nich :wink:

Jan

 

edit :

mysle ze mozna delte do zagiego porownywac z tym ustawieniem kreciolka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś podpatrzeć w mojej delcie:

Po pierwsze latające skrzydło to nie delta. Po drugie to są dwie tak drastycznie różne konstrukcje, że Zaan, tam nic dotyczącego jego pytań nie znajdzie :P

 

To może zrób między skrzydłami platformę(kadłub) ?? Tak jak to zrobił Cobra w swoim Tzagi. I z 1.2m wyszło 1.5m :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jary14 bardziej skłaniam sie ku opcji kieszeni tak jak tu http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=451299&highlight=Ritewing chodzi o prostote konstrukcji ale jak braknie miejsca to zrobie narazie mam easy stara i sie mieszcze jako tako temat żyje to miło może jeszcze ktoś coś dorzuci i powstanie jako taki obraz całości .Jedno pewne jutro musze pobuszować na styropianach :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kefirku no baaaa jakbym nie znał tyś sprawcą mych wszystkich nieszczęść :jupi: , a wracając do tematu to jaki użyłeś styropian...? :lol2: . Ja dziś pokopałem na styropianach ,dosłownie, i oto co wykopałem ;D : styropiany dzielimy na następujące twardości oznaczone cyfrą i przeznaczone ze względu na to do : PARKING [035] , DACH PODŁOGA [038] , FASADA [042] , oraz ŚCIANA [042] no i wyszło że te ostatni to wydaje sie tylko można stosować jeżeli skrzydło za laminujemy lub pokryjemy balsą (może fornirem ale tego nie jestem pewien) bo bardzo miękki , jest też powiedzmy ranking producentów ale może bez krypto reklamy :P . I co wy na to ? dobrze kombinuje :roll: A tak przy okazji urodziło sie czwarte pytanie >> klej<< uhu poor czy może coś innego polecicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę z Castoramy chyba to jest 150 w każdym razie twardy najtwardszy no i jedno jest ważne są 2 rodzaje z takimi drobnymi kulkami i grubymi nie bierz tych drobnych bo strasznie się sypie łatwo to sprawdzisz jak przejedziesz mocniej palcem po styropianie

Co do kleju UHU por smaruję od razu składam lekko rozmazuję i rozdzielam odczekuje z 10min i jeszcze raz smaruje palcem po obu kawałkach ale już nie złączasz tylko znowu czekasz 10 min no i sklejasz ale pamiętaj masz tylko jedną szanse :rotfl:

Potem wklejam 1metrowy pręt szklany 4mm ale to już widać w dziale platforma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz troche zmodyfikowane tzagi http://elfly.pl/galeria/zbig_tzagi/zbig_tzagi.htm

łatwiej rozłożyc wyposażenie ( nie trzeba wszystkiego na przedie układać) a lata może nawet stabilniej niż normalne. I na poczatek lepiej dac 12% to będzie wolniej , zamiast rowingu wklejałem listewki 4x3 mm w wytopione rowki na klej soudal "pieniący sie" i oklejałem papierem pakowym na klej polmerowy rozcieczony denaturatem albo kolorowa taśmą pakową (ale rdzenie posmarowane klejem polimerowym rozcieczonym dykta 1/4 i solidnie przesuszone) I to nieprawda ,że nie nadaje sie na pierwszy model :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

witam po małych "wakacjach" od modelarstwa :evil: cóż samo życie jak mawiają.... A wracając do tematu :złożyłem już zagiego :D tylko wyważyć i w powietrze , ale w pierwej chciałbym jeszcze dopytać o rzecz taką : jako że teoria całkiem często mija sie z praktyką to wymiary (miało być klasyczne tzagi 120 jak ze strony http://tzagi.altervista.org/ ) są minimalnie inne to chyba środek ciężkości liczymy wedle tych rzeczywistych sciągniętych z modelu :roll: ? I drugie pytanie już raczej na przyszłość czy można winglety można w latającym skrzydle umieścić w środku płata ( podobnie jak dajmy na to tu http://puret.arnaud.free.fr/f7u.html czerpiąc z jednego z tematów tego forum ), czy to zda egzamin ? Już tłumacze dlaczego: budując większe rozpiętościowo skrzydło do fpv albo i nawet tak żeby zabrać na wakacje ułatwił bym sobie transport dzieląc skrzydło na 3 części dajmy na to . Wiem można dalej na końcówkach montować ale czemu nie zrobić inaczej? :rotfl: czy ktoś to już testował , jakieś ZA ? czy raczej tylko PRZECIW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem tez skrzydełkami bez winglet. Lata się inaczej, można poćwiczyć refleks, ale fajnie było. :)

W jednym ze skrzydełek tak mocuję winglety: Dołączona grafika

Zaznaczam, że to bardzo mocny rzep krawiecki, nie każdy się nadaje.

W innym skrzydełku robiłem takie mocowanie (nie tylko winglet) - na polimer wklejałem kołki (takie jak do ścian), a w nie wkręcałem śruby. Działa.

Więcej: notos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocowanie to nie problem wytoczyłem sobie z alu tulejki i nagwintowałem je wśrodku więc po wklejeniu winglety będą na śrubki ale czasami człowiekowi przychodzą pomysły do głowy jedne lepsze drugie gorsze a dzięki forum możma je przedyskutować albo poznać jeszcze lepsze rozwiązania :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poskładałem i wyważyłem ale chyba błąd popełniłem nie próbując polecieć w długi weekend bo teraz to troche poczekam na jakąś pogode zdatną do latania , nic to mam kolejne pytania :D . tym razem to elektronika : :?: mam Turnigy 9x włączyłem w menu elevon i teraz tak czy lotki i ster wysokości mają pracować tylko osobno (mam je na jednym drążku) tj jeżeli chce lecieć do góry to już nie skręce ? bo jeżeli dam na siebie i w np lewo to tylko jedna lotka zostaje uniesiona a druga jest w neutrum :arrow: czyli albo skręcam albo zmieniam wysokość czy to jest normalne czy coś schrzaniłem ? :?: pytanie kolejne to d/r i expo jakie sugerujecie najlepsze dla początkującego adepta lotów skrzydełkiem :?: oraz czy różnicowość lotek 80 na 100% jest odpowiednia (w ES działało ale czy tu..) będe niezmiernie wdzięczny za jakieś sugestie

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.