Skocz do zawartości

Wzmacniacz antenowy 2,4


pmaverick

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

[quote=

Kefir - a skad te informacje na temat zasiegu? Poczytaj co po linkami ktore wkleilem napisano.

Przecież napisałem że robiłem sam testy

Co do linków to są one po angielsku którego akurat ja nie znam

Ale testy jakie oni robili (to co widzę) to nie to samo co samolot z silnikiem regulatorem i inną elektroniką a i nasze tereny to nie tak jak u nich pustkowie na odległości 4 mil

Poprawcie mnie jak się mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kefir - link nr 2 - testy robione z odbiornikami/serwami zamontowanymi w samolocie (nie w modelu), nad miastem - pelnia szczescia. Zaklocenia skad tylko chcesz.

 

Google translator czasem sie przydaje tez.

Wiesz co nie che mi się kłócić wiem jak wyglądały moje testy i to starałem się przekazać i tyle :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale testy jakie oni robili (to co widzę) to nie to samo co samolot z silnikiem regulatorem i inną elektroniką a i nasze tereny to nie tak jak u nich pustkowie na odległości 4 mil

Poprawcie mnie jak się mylę

 

Kefir. W tym zdaniu chyba wkradła się sprzeczność. W pierwszej części zdania mówisz o ograniczaniu zasięgu przez dodatkową elektronikę znajdującą się na pokładzie modelu (tu z Tobą zgadzam się całkowicie) , a w drugiej części zdania przekonujesz nas o przyczynie, która leży zupełnie gdzie indziej.

 

Chcąc zgłębić temat robiłem próby zasięgu (tej samej aparatury) w mieście(teren otwarty) i w całkowitym pustkowiu(na wsi zabitej dechami-również teren otwarty) i wyniki testów jakie otrzymałem - były praktycznie takie same. Więc to też ma swoją wymowę. W takiej sytuacji raczej trudno mówić o utracie zasięgu spowodowanym nieczystym radiowo terenem.W obydwu przypadkach było to 35MHz. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. chodzi mi o to,że istotną przyczyną zmniejszania się zasięgu naszych aparatur są zakłócenia pochodzące od regulatora, tudzież innej elektroniki znajdującej się na pokładzie modelu.

 

nasze tereny to nie tak jak u nich pustkowie na odległości 4 mil

To zdanie przekonuje mnie o tym, że przyczyny małego zasięgu naszych aparatur dopatrujesz się w mocno zaśmieconym eterze (dużo różnych stacji pracujących na danym terenie) - z czym raczej zgodzić się nie mogę. Jeżeli żle Cię zrozumiałem to najmocniej przepraszam. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sprawdzasz ale ja moje spostrzeżenia popieram odczytem sygnału z odbiornika przez RSSI

więc mam to ciągle na widoku jak zachowuje się jakość sygnału

Przykładowo w jednym dniu w różnych godzinach mam różne poziomy sygnału czemu ? ja to sobie tłumaczę jakimiś zakłóceniami w eterze bo przecież konfiguracji modelu nie zmieniałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo w jednym dniu w różnych godzinach mam różne poziomy sygnału czemu ? ja to sobie tłumaczę jakimiś zakłóceniami

Poziom sygnału RSSI zależy od bardzo wielu drobiazgów, np:

1) położenie nadajnika

2) jego wysokość ponad poziomem gruntu

3)położenie anteny odbiorczej

4)rozwinięcie ant. odbiorczej

5) nagrzewanie się końcówki mocy nadajnika....itd, itp.

 

Nie wiem czy podczas porównań zwróciłeś uwagę na te drobiazgi.

Najbardziej wiarygodne porównanie miałoby miejsce wówczas, gdybyś w ogóle nie zmieniał położenia TX oraz RX (oraz całego ustawienia) , a odczyt sygnału dokonywałbyś co jakiś czas. Oczywiście załączenie silnego nadajnika w bardzo małej odległości od anteny odbiorczej może zafałszować nam wynik pomiaru, ale takiej sytuacji w ogóle nie biorę pod uwagę.pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy zasięgu aparatury oczywiście robiłem na ziemi. Próba wykonania takiego testu w powietrzu byłaby zbyt kosztowna :( . Moje próby zasięgu na wsi oraz w mieście utwierdzają mnie w przekonaniu o braku wpływu miejskich zakłóceń na zasieg naszych aparatur.

Zrozumiałem , że Ty twierdzisz zupełnie odwrotnie - z tąd moje zainteresowanie tematem.

 

gdybyś zauważył zmiany sygnału RSSI- przy braku zmian ustawienia - mogłoby to potwierdzić Twoje przypuszczenia. Jednak wynik moich testów raczej wskazuje na zupełnie coś innego. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie tu nie chodzi o wykłócanie się tylko o zbadanie rzeczywistości.

 

A więc u mnie na dzielnicy dosyć sporo budynków i nie odlece na taką odległość jak tutaj

Jeżeli żaden budynek nie przesłoni Ci kontaktu z modelem, to pewnie udałoby się powtórzyć wynik. Nie namawiam oczywiście, ponieważ w razie ewentualnego upadku faktyczne przyczyny mogły by pozostać tajemnicą - jak to w lotnictwie często bywa. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byliśmy na wsi i co dziwne miałem bardzo niski poziom RSSI ale kiedy się rozglądnąłem to zobaczyłem antenę panelową na budynku być może miał jakiś dopalacz żeby połączyć się z dosyć sporo oddalonym budynkiem

no ale wróciliśmy z powrotem na nasze pole i wszystko było ok

no ale co jak to się ma do latania tak blisko anteny GSM sporej mocy :) nie wiem

http://vimeo.com/10503556

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale co jak to się ma do latania tak blisko anteny GSM sporej mocy :) nie wiem

 

Jeszcze nie tak dawno z Szymonem(znasz go) sprawdzaliśmy wpływ przekażnika GSM na zasięg standardowego RC. I co się okazuje ? wpływ tego typu urządzeń na zasięg naszych aparatur jest dosłownie zerowy.

 

Ostatnio byliśmy na wsi i co dziwne miałem bardzo niski poziom RSSI ale kiedy się rozglądnąłem to zobaczyłem antenę panelową na budynku być może miał jakiś dopalacz żeby połączyć się z dosyć sporo oddalonym budynkiem

 

Jako RC używałeś wówczas 2.4GHz czy niższych częstotliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ten mit zagrzebałem

.......i bardzo dobrze :) W śród Modelarzy - zwłaszcza młodych- krąży bardzo wiele różnych mitów dotyczących radiówki, a które są przyczyną niepotrzebnych konfliktów :(

Ja liczę na to,że tego typu rozmowy przyczynią się do obalenia wielu z nich, a wtedy nam wszystkim będzie po prostu łatwiej. Pozdrawiam . Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos juz robil testy roznych aparatur : http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1177191

W skrocie:

1. 72 MHz JR 9303/synthesized RF module/JR 790 PCM synthesized Rx ----- In excess of 3.8 miles

2. 72 MHz JR 9303/synthesized RF module/Hitec-RCD Super Slim FM Rx ----- In excess of 3.8 miles

3. 72 MHz Futaba 7UAF/Castle-Berg 4 ch RX ------------------------------ Became noisy @ 2.1 miles

4. 2.4 GHz JR X 9303 integrated 2.4/AR7000 Rx --------------------------- 3.2 miles

5. 2.4 GHz JR X 9303 integrated 2.4/AR9000 Rx --------------------------- 3.6 miles

6. 2.4 GHz JR 9303 module 2.4/AR 7000 Rx -------------------------------- 3.2 miles

7. 2.4 GHz Futaba 9C/FASST TM-7 module 617FS Rx----------------------- >2.1 but <2.5 miles*

* Because of a dip in the road, the signal dropped out at 2.1 miles. It did not come back by the rise in the road at ~2.5 miles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.