Skocz do zawartości

Raven - styro, 1m - pierwsza budowa


johnyw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

David - oczywiście, możesz opisywać swoją budowę w tym temacie. W kupie siła :)

Dopiero wróciłem z wyjazdu, więc za wiele u siebie nie zrobiłem - wzmocniłem jedynie lotki sklejką brzozową 0,8mm, jak znajdę chwilę, okleję papierem i wykonam zawiasy.

Widzę, że budujesz "pancernika" :) Ja zastosuję jedną listwę sosnową 5x5mm,mam nadzieję, że to wystarczy, bo po oklejeniu papierem kadłub jest naprawdę sztywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Nie wspominając o drobiazgu - lekkie lata lepiej.

Szczególnie przy dużym wietrze, hehe :D. Ale na poważnie: Jak trzymałem w ręku listewkę 5x3 to nie wydawała mi się zbyt ciężka, lecz nie mam wagi w domu, zresztą bardziej doświadczony modelarz lepiej wie. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie ładnie. A jak zamierzasz wzmocnić przód?

Ja u siebie przykleję jedną połowę maski na stałe do kadłuba i do balsowego stelażu silnika. Zamierzam z niej wysunąć sosnowe kołki, przyklejone także do stelażu i wystające z tej połowy wklejonej na stałe w 4 punktach tak, abym drugą połowę maski mógł przytwierdzić do pierwszej gumkami naciągniętymi na kołki. Dzięki temu będę miał łatwy dostęp do silnika.

 

Czym zamierzasz okleić model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model oklejam papierem śniadaniowym (półpergamin). Ze sklejki 2,5 mm robię wręgę silnikową ( w miejscu gdzie kadłub styka się z maską) Zdjęcie i wykorzystam ją też by umocować podwozie z drutu 2 mm. Zastanawiam się tylko czy przez to, że maska jest dosyć długa nie będę musiał za bardzo wysuwać silnika. Maska będzie zdejmowana cała i prawdopodobnie laminat (jak mi się uda). Jak coś nowego zrobie to umieszczę zdjęcia.

 

Ps. Trochę mi się pokrzywił statecznik pionowy. Co z nim zrobić? Po oklejeniu papierem ścisnąć czy może coś innego?

Mam jeszcze prośbę - mógłbyś zrobić fotę lotkom jak je wzmocniłeś? Zastanawiam się czy nie zrobić lotek z balsy bo te styropianowe jakoś mnie nie przekonują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj możesz podejrzeć jak wygląda wzmocnienie lotek: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/61a4a486b75fec0e.html

Słaba jakość zdjęcia, bo baterie od aparatu w ładowarce. Po wzmocnieniu sklejką brzozową, jedna z lotek złapała trochę łuku, ale myślę, że skoryguję to po oklejeniu papierem.

 

Rozumiem, że statecznik pionowy zwichrował się u Ciebie po oklejeniu papierem? U mnie był ten sam problem, tyle że ze statecznikiem poziomym. Zrosiłem wodą za pomocą spryskiwacza dwie strony statecznika (wtedy papier luzuje) i umieściłem na noc między kilkoma książkami. Na drugi dzień wyjąłem prosty statecznik i tak zostało do dzisiaj. Spróbuj.

 

Wiesz już jakie wyposażenie zastosujesz w samolocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ważyłem model i wyszło mi 284g. Dojdzie jeszcze kilka elementów (wręga silnikowa, oklejenie papierem, podwozie, lotki z balsy) ale myśle, że waga dużo nie wzrośnie, tak do 400g. Także zakupię jakiś słabszy silnik. Np. ten Cały model gotowy do lotu ze wszystkimi bebechami myślę że wyjdzie 700g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Dostałem już resztę części, ale niestety więcej części rodzi więcej pytań :)

Dołączona grafika

 

Zdecydowałem się jednak na zakup akumulatora - wyszło taniej, niż montowanie z akumulatorków AA. Niestety NiMH, 7,2V 1800mAh. Mam do niego ładowarkę Esky 300ma. Pytanie pierwsze: Czy 6h wystarczy do naładowania tego akumulatora moją ładowarką? - nie chcę przedawkować.

 

Pytanie drugie: Trzecie serwo nie działa po podłączeniu pod żaden z poniższych kanałów - Ch5 i CH6. Chcę podłączyć Tower Pro na lewy drążek aparatury - lotki. Dlaczego serwo nie działa?

Dołączona grafika

 

Pytanie trzecie: Co podłączam z tej strony?

Dołączona grafika

 

 

Przepraszam za banalne pytania, ale wciąż jeszcze jestem zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trzecie: Co podłączam z tej strony?

Tutaj się podłącza silniczki jak byś chciał np w heli dać ten odbiornik ;) wtedy masz tam mixer, regulator i żyro zależnie od modelu.

 

Pytanie drugie: Trzecie serwo nie działa po podłączeniu pod żaden z poniższych kanałów - Ch5 i CH6. Chcę podłączyć Tower Pro na lewy drążek aparatury - lotki. Dlaczego serwo nie działa?

Po 1 . Podłącz to serwo pod inny kanał i zobacz czy działa. Jeśli będzie działać pod innym kanałem to wtedy znaczy że masz za mało kanałów w nadajniku

 

PS: Jaki masz nadajnik ? I ile kanałów ? Bo odbiornik jest na 6 kanałów a jak masz nadajnik na 4 kanały to napewno nie bedzie Ci 5 i 6 kanał działać ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik jest 4 kanałowy - zdjęcie na pierwszej stronie tego wątku.

Ale wtopa! Rozumiem że w przypadku mojego odbiornika, te dwa kanały są przeznaczone na silniczki np. helikoptera? Czy mogę jakoś przerobić odbiornik żeby przekierować te dwa kanały na kanał 5 i 6?

 

Serwo działa na innym kanale (tzn. wyłącznie na ch1 i ch2). Aha jeszcze jedno pytanie - co podłączam pod BATT? - wtyczka 3pinowa nad kanałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

johnyw faktycznie masz dziwny ten odbiornik :D Teoretycznie powinno wystarczyć Ci 4 kanały, ale tutaj 2 są zmiksowane? Skąd go wyjąłeś? Pod Bat podłaczasz zasilanie odbiornika i serw w przypadku jak nie masz regla (np jak wykorzystujesz silnik spalinowy).Standardowy odbiornik wyglada tak (poprawcie mnie jeśli się mylę): 1 kanał lotki , 2 kanał ster wysokości, 3 kanał przepustnica (podłaczasz pod regiel) = sterowanie silnikiem i jednocześnie zasilanie odbiornika i serw, 4 ster kierunku. Co do baterii to przy wartosciach jakie podajesz teoretyczny czas ładowania bez obaw o przeładowanie to 8h 24 minuty.

Pod tym adresem http://www.redhiney.net/misc/bateria.xls masz do sciągniecia kalkulator czasu ładowania ogniw NIMH (tabelka na dole).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki wielkie za kalkulatorek.

 

Toż to apokalipsa nie odbiornik! Wyjęty z allegro ;)

Kolejna dziwna rzecz, to, że BATT jest zmiksowany z CH1 - jak podłączam serwa pod BAT i pod CH1, to przy wychyleniu drążka pracują oba :shock:.

 

Ja to już nie wiem - może Alina coś będzie wiedzieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeś poleciał ;) Bo najwyrazniej masz odbiornik pod heli, taki sam jak ja od Lamy. Ale jest opcja żebyś go zrobił na samolot

Po prostu wez go rozbierz ( zdejmij te pomaranczowa obudowe) i bedziesz tam mial 2 plytki ( takie jak plyta glowna od komputera ) i odlaczasz je od siebie. Ta czesc ktora potrzebujesz to ta z kwarcem a ta co ci nie potrzebna to zyro, mixer i regiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie, dzięki!

 

Gdzie no mój śróbowkrętnik?!

Zaraz zdam relacje jak poszło ;)

 

EDIT:

Panie kierowniku zrobione!

Rozumiem, że teraz będę miał do dyspozycji te 4 nieszczęsne kanały?

Sprawdzę jutro, bo jeszcze nie kupiłem konektorów do regla, a po odchudzeniu odbiornika, starego akumulatora nie mam gdzie podłączyć ;)

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem dziś troszku z tematem - wyciąłem półki na serwa i skleiłem środkową część kadłuba ze skrzydłami. Wygląda to tak (biała spoina będzie przezroczysta):

Dołączona grafika

Zamocowałem też napęd lotek - druty są krótkie, ze względu na skos skrzydeł, ale mam nadzieję, że dzięki wzmocnieniu styropianowych lotek sklejką brzozową, nie będą się skręcać przy większym oporze.

Wczoraj wyciąłem też balsowe mocowanie silnika (domek), jednak przechodząc obok butelki Petrygo stwierdziłem, że gdy zamontuję silnik na nakrętce, łatwiej będzie mi ustawić skłon w razie czego, a także zdemontować silnik. Wyciąłem więc drugą wręgę i wkleiłem zmodyfikowaną szyjkę butelki - póki co wygląda to mało estetycznie, ale tego widać nie będzie.

Różnica w wadze nieduża, mocowanie jest sztywne i mocne i w razie ewentualnej kraksy, nie pęknie tak szybko jak balsowy "domek"

Dołączona grafika

 

Do wręgi wklejony jest też 2mm pręt, który będzie robił za podwozie.

 

Zastanawiam się czy całe papierowe pokrycie przemalować wikolem i dopiero na to rzucić kolor (farba olejna w sprayu), czy też pomalować sprayem bezpośrednio na papier?

 

David jak tam Twoja budowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.