Jump to content

ASW-28 jak oddzielić lotki od skrzydła?


moriq

Recommended Posts

Witam,

od pewnego czasu uczę się latać na ASW-28 Pelikana, obecnie jestem już na etapie że ile startów tyle lądowań (no prawie). Po wczorajszej małej kraksie przy okazji naprawy postanowiłem zrobić coś z zawiasami wszystkich sterów, tzn kierunku, wysokości, lotek ponieważ fabrycznie wykonane przetłoczenia w materiale z jakiego jest zrobiony płatowiec są mało ruchliwe. W lotkach to już katastrofa, przy końcu skrzydła lotka już ledwo się wychyla.

Kierunek i wysokość mają już zawiasy zrobione z nośników z dyskietek i działa to świetnie, sztywne a jednocześnie wychylają się miękko.

Nie wiem natomiast jak wykroić ze skrzydła lotki tak by nie zniszczyć bezpowrotnie mechanizmu sterowania lotkami (te niebieskie plastikowe zawiasy). Czy ktoś robił coś takiego ewentualnie ma pomysł jak się do tego zabrać?

Link to comment
Share on other sites

Może to nie do końca to co być chciał mieć w swoim modelu, ale nie myślałeś o klapolotkach? Nie trzeba ciachać skrzydeł a mamy 2 w jednym. Minus to taki że w momencie gdy klapy są wypuszczone to model jest w mniejszym stopniu podatny na lotki co może sprawiać problemy podczas lądowania przy zmiennym wietrze.

P.s.

Wrzuć fotkę połówki skrzydła i coś pomyślimy jeszcze ;)

Link to comment
Share on other sites

Klapolotki zamierzam zrobić jak uzbieram na odbiornik do DX6i, teraz latam na prostej apce 4 kanałowej bez żadnego miksowania itp bajerów. Postaram się zamieścić szczegółowe zdjęcia lotek jeszcze dzisiaj.

Inna sprawa, że chcę zrobić te zawiasy ponieważ obecny zawias lotek to tylko przetłoczenie na piance epp (czy jak to się tam zwie), jest to tak sztywne połączenie że uniemożliwia wychylenie lotki w dalszej odległości od (nie znam fachowej nazwy) połączenia z popychaczem od serwa.

Link to comment
Share on other sites

Odetnij lotki ostrym nożem (b. ostrym). Zrób nacięcia do wsunięcia zawiasów z dyskietki (powypalaj szpilką dziurki w powierzchni zawiasu chowającej się w materiał). Posmaruj zawiasy klejem (np. polimerowym, dzięki dziurkom klej lepiej chwyci zawias) i gotowe. Zawiasów daj co najmniej pięć na lotkę, bo jest miekka. Mozesz również na klej polimerowy, na czoło odciętej lotki nakleić np wąską listewkę lub pasek tworzywa (np. z plastikowych teczek do papieru) ktory usztywni dosyć miękką lotkę. Mozesz również użyć zamiast zawiasów, pasek taśmy klejącej, na całej długości lotki (przyklejonej do lotki i skrzydła). Ale taśma musi być dość sztywna, najlepiej specjalna do lotek (np. Graupnera). Taśmę po naklejeniu, nagrzewamy suszarką do włosów, lepiej chwyci. pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Przetłoczenia w EPP trzeba ręcznie poprzeginać w obie strony aż się zrobią miękkie. Ewentualnie wyciąć w nich szczeliny, jeśli uważamy, że jeszcze są za twarde.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.