Jump to content

Obliczanie środka ciężkości w modelu Fun Fly


modelarzkobi

Recommended Posts

Mam takie pytanie. Czy w modelach Fun Fly środek ciężkości się oblicza jakoś inaczaj niż w innych modelach? Bo w planach mojego modelu jest środek w innym miejscu niż w tym co wyliczym mi program. Jak to jest :?:

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oblicza się dokładnie tak samo. Jednak ze względu na specyficzny sposób latania takim modelem, środek ciężkości daje się zwykle sporo dalej do tyłu niż wynika to ze standardowych wyliczeń. Wszystko zależy od umiejętności pilota. Latanie z tylnym ść nie jest łatwe, model jest bardzo nerwowy na wysokości (minimalny zapas stateczności podłużnej lub wręcz brak takowego) ale to ułatwia wykonawanie wielu figur (szczególnie pionowych, np. zwis). Pierwsze loty proponuję zacząć z przednim ść. Dopiero w miarę poznawania modelu i przy większych umiejętnościach pilotażu można go próbować przestawiać stopniowo do tyłu.

Link to comment
Share on other sites

No i tu jest ten problem ile dac SC do tyłu. Jest bodajrze coś takiego jak współczynnik stabilności wyrażony w procentach to chyba chodzi o to że dla fun fly musi byc mały ten współczynnik np. 5% a dla modeli np. trenerków to np.15%. Chyba dobrze to rozumowuje :?:

Link to comment
Share on other sites

No i tu jest ten problem ile dac SC do tyłu.
Nie chcę być złośliwy, ale jeśli tego nie wiesz to daj zgodnie z wyliczeniami. Jak bedziesz wiedział ile możesz dać do tyłu to dopiero wtedy próbuj zmieniać małymi kroczkami.
Link to comment
Share on other sites

Wyważając mojego Kabriolina dalem na pustym zbiorniku wywazenie do oporu do przodu w granicach zalecanych przez producenta. Poniewaz mam zbiornik 300ml a lot zuzywa okolo 100ml mam wiec 200ml balastu-rezerwy. Moglbym bezproblemowo wywazyc bardziej do tylu :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.