Skocz do zawartości

Prosta luneta


ECO400

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panowie :)

Muszę na jutro zobić prostą lunetę. Mam do dyspozycji dwie soczewki: +10 i +30 dioptri. Te soczewki musze umieścić w tubie z kartonu. Problem w tym że nie za bardzo wiem w jakiej odległości mają być od siebie. Jak bym je nie ustawił obraz zawsze wychodzi pomniejszony i odwrócony :? a ma wyjść powiększony i rzeczywsty.

Co wy na to :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A całkiem możliwe :) tylko że obraz jest pomniejszony a nie powiększony :roll:

Dawid, w okularze (soczewka bliżej oka) ma byc +30, a w obiektywie +10. Obraz oczywiscie bedzie odwrócony. Musiałbys zastosować dwa pryzmaty aby obraz był normalny lub jeszcze jedna soczewkę (np+30) w okularze i wtedy obraz już nie bedzie odwrócony. W jakich odległosciach trzeba umieścic soczewki to już inne zagadnienie. Poczytaj dokładnie podrecznik do astronomii, przyswój sobie zagadnienia ogniskowych itp. Wszystko sie wtedy wyjasni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To zależy od odległości między soczewkami. Powyżej pewnej odległości obraz ulegnie odwróceniu. Bynajmniej tak mi się coś kojarzy z fizyki, a fizykę miałem na poziomie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej odległości dajesz soczewki? Tak, jak napisał Dj., pierwsza od obiektu (czyli obiektyw) musi być soczewka +10 D, ma ona ogniskową 10 cm, niewiele dalej musi się więc znaleźć okular, czyli +30 D. A czy coś z tego wyjdzie, to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.