Jump to content

Prosta luneta

ECO400

Recommended Posts

Witajcie Panowie :)

Muszę na jutro zobić prostą lunetę. Mam do dyspozycji dwie soczewki: +10 i +30 dioptri. Te soczewki musze umieścić w tubie z kartonu. Problem w tym że nie za bardzo wiem w jakiej odległości mają być od siebie. Jak bym je nie ustawił obraz zawsze wychodzi pomniejszony i odwrócony :? a ma wyjść powiększony i rzeczywsty.

Co wy na to :?:

A całkiem możliwe :) tylko że obraz jest pomniejszony a nie powiększony :roll:

Dawid, w okularze (soczewka bliżej oka) ma byc +30, a w obiektywie +10. Obraz oczywiscie bedzie odwrócony. Musiałbys zastosować dwa pryzmaty aby obraz był normalny lub jeszcze jedna soczewkę (np+30) w okularze i wtedy obraz już nie bedzie odwrócony. W jakich odległosciach trzeba umieścic soczewki to już inne zagadnienie. Poczytaj dokładnie podrecznik do astronomii, przyswój sobie zagadnienia ogniskowych itp. Wszystko sie wtedy wyjasni :D

Dziekuje Jarku, bardzo mi pomogłeś. Szkoda że nic z tego nie kumam :P

Cały czas jednak się zastanawiam dlaczego obraz jest pomniejszony skoro ma byc powiększony.

Guest Anonymous

To zależy od odległości między soczewkami. Powyżej pewnej odległości obraz ulegnie odwróceniu. Bynajmniej tak mi się coś kojarzy z fizyki, a fizykę miałem na poziomie ;)

Guest Squa

Dokładnie tak samo jak w oku. Po przekroczeniu ogniskowej obraz jest odwrócony. Cos takiego:

Dołączona grafika

A w jakiej odległości dajesz soczewki? Tak, jak napisał Dj., pierwsza od obiektu (czyli obiektyw) musi być soczewka +10 D, ma ona ogniskową 10 cm, niewiele dalej musi się więc znaleźć okular, czyli +30 D. A czy coś z tego wyjdzie, to inna sprawa.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.