Jump to content

3-pozycyjne klapy w x3810


maciejbilu

Recommended Posts

Witam,

Przyszedł czas, że potrzebuję mieć możliwość ustawienia sobie klap w 3 pozycjach za pomocą przełącznika 3-położeniowego. 0-klapy schowane, 1 - położenie środkowe, 2 - klapy wysunięte.

Radio mam od roku ale nie używałem wcześniej funkcji klap. Niestety interfejs nie jest dla mnie przejrzysty i żadne instrukcje mi nie pomagają.

Udało mi się znaleźć tutaj

http://www.rcuniverse.com/forum/m_6032999/anchors_6036427/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#6036427

instrukcję jak to zrobić w x8103 (z tego co wiem jest to wersja USA), niestety i tutaj nie udało się.

 

 

W dodatku przełącznik 3-położeniowy wydaje się dziwnie zachowywać. Na podglądzie pokazującym położenie serwomechanizmów (a właściwie szerokości impulsów) wygląda to dokładnie tak (wszystkie mix wył):

W położeniu 0 nic się nie dzieje - OK.

W położeniu 1 (środkowym) indykator pokazuje że impuls bardzo, bardzo powoli przemieszcza się (na serwie prawie nie widać przemieszczenia - dosłownie drgnięcia co 0,5 sek). W taki sposób impuls zmniejsza się tak o ok. połowe i staje co zajmuje mu około półtorej minuty!

Przełączenie do położenia 2 nic nie zmienia. Impuls jak się zmieniał zmienia się dalej.

 

I teraz najciekawsze! Przełączenie przełącznika z pozycji 1 lub 2 na 0 powoduje natychmiastową zmianę impulsu do pozycji z przed przemieszczenia!

Mało tego. Przy włączonych równych mix'ach związanych z klapami sytuacja przemieszczania się impulsu się powtarza.

 

Czym jest to spowodowane? Awaria radia? Będę wdzięczny wszystkim za podpowiedź co się dzieje i za wskazówki (najlepiej łopatologicznie) co z tymi 3-położeniowymi klapami.

 

Dzięki z góry i pozdrówka

Maciek

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 3 pozycyjne klapo lotki ustawione w tym nadjaniku. Włączony mam program Glid, FLAP IN włączone na FLP.SW+P6, następnie włączam mikser FLAP-FPRN i tam ustawiam. Na AUX 2 jest wtedy trymowanie klap. Może to Ci coś rozjaśni.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Dzięki za podpowiedź.

Wczoraj posiedziałem i podłubałem i oto rezultat.

Ustawiłem GLID (FLP.SW + P6) i następnie w MIX3 zmiksowałem FLAPS-FLAPRN. Ustawiłem przykładowe wartości RATE (ten górny, po co jest dolny nie wiem) na -30% (od tak). Switch ustawiłem w MIX. Offset ustawia się dziwnie bo POT 5 przy czym można ustawić jedynie skrajne wartości: albo 0 albo -171. Próg przeskoczenia z 0 na -171 jest dla mnie nie zrozumiały.

W takim ustawieniu klapolotki działają następująco:

W pozycji 0 nic się nie dzieje - OK.

W pozycji 1 nic się nie dzieje - NIE OK!

W pozycji 2 kalpy i lotki przeskakują na wybrane pozycję - OK.

A więc zmiana następuje tylko pomiędzy pozycjami 1 i 2.

I teraz tak: trymowanie klap odbywa się przy pomocy POT FLAP (tym po prawej).

Przełącznik o nazwie TRN./SN.R(timer) - znajdujący się poniżej POT FLAP powoduje że lotki są mixowane z klapami albo nie.

Natomiast kręcenie POT 5 i przeskakiwanie pomiędzy owym dziwnym progiem powoduje że funkcja klapy w ogóle działa albo NIE działa!

 

W funkcji D/FLAP T. (Trim 5672) po przełączeniu POT 5 w INH wspomniane pływanie serwa ustaje. Może w takim wypadku mam walnięty POT 5 ?

 

Tym sposobem mam klapy 2-położeniowe na przełączniku 3-pozycyjnym. Wydaje mi się , że coś jeszcze musi być domixowane (albo odmixowane bo np. blokuje jakąś funkcję).

 

Dzięki za odp.

Maciek

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.