Skocz do zawartości

3-pozycyjne klapy w x3810


maciejbilu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przyszedł czas, że potrzebuję mieć możliwość ustawienia sobie klap w 3 pozycjach za pomocą przełącznika 3-położeniowego. 0-klapy schowane, 1 - położenie środkowe, 2 - klapy wysunięte.

Radio mam od roku ale nie używałem wcześniej funkcji klap. Niestety interfejs nie jest dla mnie przejrzysty i żadne instrukcje mi nie pomagają.

Udało mi się znaleźć tutaj

http://www.rcuniverse.com/forum/m_6032999/anchors_6036427/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#6036427

instrukcję jak to zrobić w x8103 (z tego co wiem jest to wersja USA), niestety i tutaj nie udało się.

 

 

W dodatku przełącznik 3-położeniowy wydaje się dziwnie zachowywać. Na podglądzie pokazującym położenie serwomechanizmów (a właściwie szerokości impulsów) wygląda to dokładnie tak (wszystkie mix wył):

W położeniu 0 nic się nie dzieje - OK.

W położeniu 1 (środkowym) indykator pokazuje że impuls bardzo, bardzo powoli przemieszcza się (na serwie prawie nie widać przemieszczenia - dosłownie drgnięcia co 0,5 sek). W taki sposób impuls zmniejsza się tak o ok. połowe i staje co zajmuje mu około półtorej minuty!

Przełączenie do położenia 2 nic nie zmienia. Impuls jak się zmieniał zmienia się dalej.

 

I teraz najciekawsze! Przełączenie przełącznika z pozycji 1 lub 2 na 0 powoduje natychmiastową zmianę impulsu do pozycji z przed przemieszczenia!

Mało tego. Przy włączonych równych mix'ach związanych z klapami sytuacja przemieszczania się impulsu się powtarza.

 

Czym jest to spowodowane? Awaria radia? Będę wdzięczny wszystkim za podpowiedź co się dzieje i za wskazówki (najlepiej łopatologicznie) co z tymi 3-położeniowymi klapami.

 

Dzięki z góry i pozdrówka

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 pozycyjne klapo lotki ustawione w tym nadjaniku. Włączony mam program Glid, FLAP IN włączone na FLP.SW+P6, następnie włączam mikser FLAP-FPRN i tam ustawiam. Na AUX 2 jest wtedy trymowanie klap. Może to Ci coś rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za podpowiedź.

Wczoraj posiedziałem i podłubałem i oto rezultat.

Ustawiłem GLID (FLP.SW + P6) i następnie w MIX3 zmiksowałem FLAPS-FLAPRN. Ustawiłem przykładowe wartości RATE (ten górny, po co jest dolny nie wiem) na -30% (od tak). Switch ustawiłem w MIX. Offset ustawia się dziwnie bo POT 5 przy czym można ustawić jedynie skrajne wartości: albo 0 albo -171. Próg przeskoczenia z 0 na -171 jest dla mnie nie zrozumiały.

W takim ustawieniu klapolotki działają następująco:

W pozycji 0 nic się nie dzieje - OK.

W pozycji 1 nic się nie dzieje - NIE OK!

W pozycji 2 kalpy i lotki przeskakują na wybrane pozycję - OK.

A więc zmiana następuje tylko pomiędzy pozycjami 1 i 2.

I teraz tak: trymowanie klap odbywa się przy pomocy POT FLAP (tym po prawej).

Przełącznik o nazwie TRN./SN.R(timer) - znajdujący się poniżej POT FLAP powoduje że lotki są mixowane z klapami albo nie.

Natomiast kręcenie POT 5 i przeskakiwanie pomiędzy owym dziwnym progiem powoduje że funkcja klapy w ogóle działa albo NIE działa!

 

W funkcji D/FLAP T. (Trim 5672) po przełączeniu POT 5 w INH wspomniane pływanie serwa ustaje. Może w takim wypadku mam walnięty POT 5 ?

 

Tym sposobem mam klapy 2-położeniowe na przełączniku 3-pozycyjnym. Wydaje mi się , że coś jeszcze musi być domixowane (albo odmixowane bo np. blokuje jakąś funkcję).

 

Dzięki za odp.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.